TOKAT GAZETESİ

Niksar-Ünye Otoyol Projesi Rafa Mı Kalktı?

Ülkede gündemler çok sık değişiyor. Biri bitmeden diğeri geliyor. Bu nedenle de gündemleri takip etmek zorlaşıyor. Ülkenin gerçek sorunları da bu nedenle görüşme fırsatı bulamıyor. Son günlerde üzerinde çok konuşulan ve yazılar yazılan gündemlerden birisi de Niksar-Ünye yolunun yapım projesidir.

            Yıllardır özlemini çektiğimiz Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak olan Tokat-Niksar-Akkuş ve Ünye otoyol projesinin Tokat-Niksar arası başlamış bulunmakatadır. Bu yolun yapımı için emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

            Eğer tarihi öne çıkarıp bunun üzerinde görüş belirlersek; Niksar-Ünye yolu daha ön plan’a çıkar. Fatih Sultan Mehmet 1461’de Trabzon Rum Pontus Devletini yıkmak için Niksar’a gelir. Gelişi Ramazan ayına denk geldiği için Ramazan’ı bir ay Niksar Ulu Camiinde geçirir. Kaldığı sürede bölgeyi inceletir. Bölge büyük dağlarla çevrilidir. Yabani hayvanların çok olduğu bir bölgedir de… O günün şartlarında Trabzon’a gidilmesi çok zordur. Rum Pontus Kral’ı Fatih’e haber gönderir ve “Fatih Karadeniz üzerinden gelirse eğer Trabzon’a yabani hayvanlara yem olur.” der. Fatih Sultan Mehmet bu haberi alır almaz da 40 baltacı bulur ve askerlerin geçeceği yol’u yaparak Karadeniz’e ulaşır. Bu nedenle bu yolun önemi çok büyüktür.

            Bu yolun Niksar-Akkuş ve Ünye arasının yapım projesi engellemeler sonucu söylentilere göre rafa kaldırılmış. Bununla ilgili Twitter’ da birçok yorumlar yapıldı. Bunun kaynağı da 29 Nisan 2016 Cuma günü Ordu-Olay gazetesinde Murat GÜRSOY’un ‘Gördüklerimiz’ köşesinde yazdığı “126 yıllık devasa proje’’ makalesidir.

            Makalesinde:

            “Ordu ilimizin ekonomisi için çok önemli olan eski adıyla Dereyolu projesi yeni ismiyle Karadeniz-Akdeniz yolu. Ordu’yu başta Sivas-Kayseri-Osmaniye’ye kadar 40 ilin ekonomiyle buluşturacak projede sona gelindi.

            Osmanlı padişahı 2.Abdülhamit Han’ın 1890 yılında Fransızlara çizdirdiği ve bugün Karadeniz-Akdeniz yolunun birinci etabı olan Ordu-Sivas bağlantısı, Karadeniz’in dik dağ ve yamaçlarında bütün zor şartlara rağmen adeta Ferhat misali Türk mühendis ve işçileri tarafından tamamlanma aşamasına getirildi.

            2.Abdülhamit’in 1876 yılında tahta çıkmasının ardından Anadolu’nun bölgelerini birbirine kavuşturmak amacıyla 1890 yılında Fransız mühendislere çizdirdiği Ordu-Sivas yolu 126 yıl sonra tamamlanma aşamasına getirildi. Karadeniz’i iç Anadolu’ya bağlayacak en kısa yol olan ve halen tehlikeli virajlarla dolu 114 kilometrelik Ordu-Mesudiye yolu 88 kilometreye düşecek. Bunun yanı sıra 3,5 saat olan Mesudiye-Ordu arası da 1saate inecek.325 Km olan ve 5 saat süren Ordu-Sivas arası ise 2,5 saate düşecek.”

            İki aydır Ordu’da kalıyorum. Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanı bu yolun yapımı için gecesini gündüzüne katıp çalışıyor. Belediye Başkanı Enver Yılmaz “Karadeniz-Akdeniz yolunun en zorlu etabı olan Ordu-Sivas yolunda sona gelindiğini ve asrın projesi üzerinde 25 tünel bulunduğunu ve 20’sinin tamamlandığını ve 2017 yılı sonunda hizmete açılacağını”açıklıyor. Bizim Belediye başkanlarından da Tokat- Niksar-Ünye arasının yapımı için gayret göstermelerini bekliyoruz.

            Niksar-Ünye yolunun yapımı için mahalli gazetelerde yazdığım üçüncü yazımdır. Rafa kaldırıldığı söylenen Niksar-Ünye otoyolu ile bitmek üzere olan ve üzerinde 25 tünel ile 8 büyük köprünün bulunduğu Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak olan Ordu-Mesudiye-Koyulhisar-Sivas otoyolu ile ilgili araştırmalarda bulundum. Yaptığım çalışmalar beni hayrete düşürdü. Bu konuda Tokat’ın sınıfta kaldığını söyleyebilirim.

            Ordu-Sivas arasında yapımı devam eden otoyolun projesi gerçekleşmeden önce Ordu ve Ünye çevresinde, Tokat-Niksar-Ünye otoyolu konuşuluyormuş. Anavatan döneminde Ordu(Ünye) Milletvekili Şükrü Yürür bu yol ile yakından ilgilenmiş. O dönemin bölge milletvekillerinden ses-seda çıkmadığı için proje rafa kaldırılmış ve o günden bu yana çalışmalar topal- aksak giderken Ordu-Sivas milletvekillerinin koordineli çalışmaları sonucu ikinci derecedeki Ordu-Sivas otoyol projesi devreye sokulmuş.

            Ordu’da uzun yıllar Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeliği yapmış ve Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesinde okuyan kızı nedeniyle de Tokat’ı iyi tanıyan bir dostumla günlerimi geçirdim. Ondan aldığım bilgilere göre:

            “Ünyeliler, Niksar-Ünye yolunun yapılmasını çok istiyorlar. Çünkü Ünye; Rusya-Gürcistan üzerinden gelen yol ile Samsun istikametinden gelen ve Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak olan Niksar-Ünye yolunun kavşak noktasında bulunmaktadır. Ünye’nin ekonomik, ticari ve turizm olarak gelişmesi buna bağlıdır. Tokat-Erbaa ve Niksar ovasında yetişen tarım ürünlerinin kısa yoldan Karadeniz ve oradan da Rusya’ya ulaşımı bu yolla gerçekleşir. Şu anda bunun için Ünye’nin güçlü adamı Numan Kurtulmuş’u var. Ünye’yi çok seven birisi… Ünye için yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Sizinde dört milletvekiliniz var. Onların birlik olup bu projeyi gerçekleştirmemeleri için bir neden yoktur.”

            Tokat ve Niksar Belediye Başkanları, AKP il ve İlçe Başkanları ile Milletvekillerine büyük tarihi sorumluluk düşüyor. Özellikle Tokat milletvekillerinin birlik olup AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Ordu Milletvekili Numan Kurtulmuş’u devreye sokarak bu yolun projesinin raftan indirmesi için gereken çalışmayı yapmalarını acilen bekliyoruz. Tokat halkının da bunun takipçisi olacağını ümit ediyorum.

            Tokat halkı AKP hükümetine 1.Kasım seçimlerinde 12 ilçe ile bir İl Belediye Başkanlığı ve 4 milletvekili verdi. Tokat’lı sizin için gerekeni yaptı. Daha ne yapacak!

            Niksar-Ünye yolunun takipçisi olacağız.

            Halk laf değil icraat bekliyor. Hesap sorma zamanı.           

 

            Her şey daha güzel bir Tokat için.           

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat