TOKAT GAZETESİ

Sosyal Sorumluluk Projesi'nin sahibi Burak Koçak

Dünyayı İyileştirme Sosyal Sorumluluk

Projesi'nin sahibi Burak Koçak:

“Tokatlı, Tokat'ın daha da güzelleşmesi ve reklamının daha çok yapılması için gayret etmeli ve büyük küçük ayrımı yapmadan Tokat'a gelen her yerli ve yabancı turiste gerekli ilgiyi göstermeliler.”

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

 

BURAK KOÇAK- Ben Burak KOÇAK. 23 Şubat 1994 Ankara doğumluyum. Yönetmenlik, senaristlik, oyunculuk, yazarlık, şairlik, vokallik, solistlik, görme engelliler, öğrenciler için farklı alanlardaki derslerde öğretmenlik, okutmanlık, açık öğretim fakültelerinde, ilkokullarda, liselerde, üniversitelerde okuyan yaşlı ve genç öğrencilere gönüllü öğretmenlik yapmanın yanı sıra Sosyal Sorumluluk Projesi Gönüllüleri Ankara Temsilciği'ni yürütmekteyim. Ve kendi adımı verdiğim Burak Koçak Dünyayı İyileştirme Sosyal Sorumluluk Projesi'nin sahibiyim. İlk, ortaokul ve liseyi Ankara'da bitirdim. İlk ve ortaokulu Ahmet Andiçen İlköğretim Okulu'nda, liseyi ise Sancak Anadolu Lisesi'nde bitirdim. Bu yılsa Allah izin verirse Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun olacağım.

 

SORU- Tokat’ı ziyaret amacınız neydi ve bu amacınızı gerçekleştirdiniz mi? Tokat'a ilk defa geldiniz. Gelmeden  önce ve şu an duygularınız arasında ne farklar var?


BURAK KOÇAK- Amacım tıpkı Ankara ve diğer şehirlere gidişimle aynı. Diğer şehirlerde de olduğu gibi Tokat'ımızla da bir olarak Tokat'taki tüm ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacını karşılamak, dertlerini ve sıkıntılarını dinleyerek çare olmaktı. İlk gelişim olduğu için halkımızla iki gün içerisinde yeteri kadar bir araya gelemesek de Tokat Valiliği'ne, Gençlik ve Spor Bakanlığı Tokat Gençlik Merkezi'ne ve yerel gazetelere ziyaretlerde bulunarak birlik olma çağrısında bulundum. İlerleyen zamanlarda yapmayı düşündüğüm ziyaretlerde halkımızla da bir araya gelerek birlikte hareket edeceğimize eminim. Gelmeden önce bu kadar yoğun bir ilgiyle karşılaşacağımı sanmıyordum. Ama Tokat'a vardığımdan Ankara'ya dönüşüme kadarki iki günlük süreçte Tokat'taki büyüklerimiz ve kardeşlerimiz beni bir an olsun yalnız bırakmadı. Kendilerine teşekkür ediyorum.


SORU- Tokat’ta kimlerle görüştünüz ve bu görüşmeler nasıl geçti?


BURAK KOÇAK- Tokat Valiliği, GSB Tokat Gençlik Merkezi, yerel gazeteler, Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğrencileri ve yazar büyüklerim dahil birçok kişi ve makamla görüşmelerim oldu. Görüşmelerim olumlu geçti. Şimdiden net bir şey söylemek doğru olmaz. Gereken birlik çağrısını kendilerine yaptım ama zaman ne gösterir bilinmez.

 

SORU- Tokat ta 2 gün boyu tarih ve turistik yerleri gezdiniz. Siz Anadolu'yu da gezen bir seyyahsınız Tokat'ı öteki illerden farklı yapan neydi?

BURAK KOÇAK- İki gün çok yağışlı olduğu için tarihine ve kültürüne doyamadım. Bazı yanları etkileyiciyken bazı yanları diğer illerle benzerlik gösteriyordu.

SORU- Tokat’ta turizmin gelişmesi için neler  önereceksiniz?


BURAK KOÇAK- Tokat'ta gezilecek görülecek doğal güzellikler ve tarihi yerler çok fazla olmasına rağmen fazla turist çekememesi ilginç. Halkımızın güler yüzlü, duyarlı, hoşgörülü olması da önemli etkenler arasında. Bu etkenleri daha fazla ortaya çıkarmalılar. Tarihi yerleri ziyaretimde az sayıda insanın ziyaret ettiğini gördüm. Her ne kadar tarih ve kültür kokan yerler olsa da oralarda çalışanlarımızın sıcakkanlı olması gerekir. Güler yüzlü olmalılar. Belediye, valilik ve kaymakamlık gibi birçok önemli makam Tokat'ımızın daha da güzelleşmesi ve reklamının daha çok yapılması için gayret etmeli ve büyük küçük ayrımı yapmadan Tokat'a gelen her yerli ve yabancı turiste gerekli ilgiyi göstermeliler.

 

SORU- Tokat’ın kendini iyi tanıtamadığı söylenir. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?


BURAK KOÇAK- Haklısınız. Bir belediye başkanı, kaymakam ya da vali olsam bu konuda elimden gelenin fazlasını yapmayı isterdim.

SORU- Tokat'ın yöresel  tatlarını da tattınız. Bunların diğer illerden farkı neydi?

BURAK KOÇAK- Her gittiğim ilde mümkün olduğunca yöresel lezzetlerini tatmaya çalışırım. Ama diğer illerde olduğu gibi Tokat'ımızda da bir eksiği fark ettim. Diğer şehirlere yaptığım ziyaretlerde genellikle merkezlerinde yöresel lezzetlerinin tamamının olmadığını görüyorum. Daha çok köylerinde, kasabalarında olduğunu gördüm. Aracı olmayanlar için bu önemli bir sorun. Gidilen şehirlerin lezzetlerini tatmak istemelerine rağmen araçları olmayanlar merkezde bulunan sadece birkaç lezzetini tadabiliyor. İllerimize ait yöresel lezzetlerin merkezde lokanta ve restoranlarda daha çok yer verilmesini isterim. Bazen haftanın sadece iki günü çıkardıklarını da söyleyenler oluyor ama bu bence yanlış. Örneğin bir pazar günü Marmaris'in merkezinde bulunmuştum ve o gün bir lokantaya gittiğimde şu lezzetlerden tatmayı istiyorum dediğimde bana Pazartesi ve Cuma günleri çıkıyor demişlerdi ve ben üzülmüştüm. Farklara gelince. Her ilimizin ayrı güzel tatları var. Tokat'ımızın da öyle. Tokat'ımızı ziyaret etme şansları olanlar mümkün olduğunca her lezzetini tatmalılar.

SORU- Çok istemenize rağmen ilçelere gidemediniz ama Tokat merkezi tarihi yerleri iyi inceleyerek  gezdiniz, tarihi açısından Tokat'ın tanıtımına nasıl katkı sağlanabilir?


BURAK KOÇAK- Diğer ilçelerine de gitmeyi çok istedim ama kötü hava şartları ve zamanımın yetersiz olması sebebiyle gidememiştim. Allah izin verirse tıpkı merkezini kucakladığım gibi vakit buldukça Tokat'ı ziyaretlerimde diğer ilçelerindeki vatandaşlarımızı da kucaklamak, onlarla bir olarak hareket etmeyi de istiyorum. Her adımı tarih dolu Tokat merkezde zamanım oldukça birçok yer gezip, gördüm, bol bol fotoğraf çektim. Fakat bazı eksiklikler gözüme çarptı. Sergilenen eserler vs birçok şey güzel olsa da görevliler yeteri kadar ziyaretçilere ilgi ve güler yüz gösterememekte. Yeteri kadar rehberlik görevini yerine getirememekte. Gereken ilgiyi sadece Plevne Müzesi ve Atatürk Evi'nde görebilmiştim. Buna biraz daha dikkat edilmelidir.

SORU- Tokat basınını da ziyaret ettiniz. Basının Tokat tanıtımına ne gibi katkısı olur sizce?

BURAK KOÇAK- Gazetenin gereken hassasiyeti ve gayreti gösterdiğine inandım. Fakat Tokatlıların ve diğer illerden, ülkelerden gelen ziyaretçilerinin yerel gazeteleri daha fazla okumalarını isterim. Tokat'ta yaşayıp Tokat'tan haberdar olmamak Tokat'a  ve gazetecilerimizin emeğine saygı duymamak anlamına gelir.

 

SORU- Tokat'a yeniden gelmeyi  çok istediğinizi  söylediniz. Yeniden gelişte nerelere gitmek istersiniz? Tokat halkından ve yetkililerden sosyal sorumluluk projeleri için ne gibi destekler beklersiniz?

BURAK KOÇAK- Diğer ilçelerine de gitmeyi çok isterim. Merkezinde de gidemediğim yerler oldu inşallah oralara da gideceğim. Tokat halkı beni ne zaman görmek, dertlerini paylaşmak ve birlikte hareket etmek istediğini söylerse istedikleri zaman yanlarında olmaya hazırım. Halkımıza ve yetkililerimize gerek yapmış olduğum ziyaretlerle gerekse gazetelerimizin duyurularıyla Tokat'ımız için neler yapmak istediğimi açıkça dile getirdim. Şimdi sıra Tokat halkının ve yetkililerin vereceği cevaptadır. Birlikte hareket etmeyi kabul ederlerse onlara mutluluğu, huzuru ve refahı müjdeliyorum. İleride Tokat'ın belediye başkanlığına, kaymakamlığına veya valiliğine getirilme durumum olursa Tokat için çok daha fazlasını da yapacağımın bilinmesini isterim. Bir genç olarak yaptığım ilk Tokat ziyaretimde birçok eksik gözlemledim. Ama bunları kimseyle paylaşmayı istemiyorum. Bunun sebebi benim yapmayı istememdir. Tokat halkının çok daha fazlasını hak ettiğini düşünüyorum. Tıpkı diğer illerimizdeki vatandaşlarımız gibi.

Çok sağ olasınız Burak Kardeşim sizi en kısa zamanda tekrar Tokat’ta görmek isteriz.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat