TOKAT GAZETESİ

Cumhuriyet Üniversitesi PDR Öğrencisi Zühal Düzen:

Cumhuriyet Üniversitesi PDR  Öğrencisi Zühal Düzen: Bütün mesleklerin temelinde işini sevgiyle yapmak yatar.

            *Bize kısaca kendinizi  tanıtır mısınız, bugüne  kadar hangi okullarda okudunuz?

ZÜHAL DÜZEN: 11.02.1995 yılında Sivas’ta doğdum. İlköğrenimimi  Hafik Atatürk ilkokulunda tamamladım. Daha sonra  Zara Anadolu lisesinden  mezun oldum ve halen Cumhuriyet Üniversitesi PDR bölümüne devam etmekteyim.

            *Neden PDR Neden Sivas, bu okulu tercih etmeden  önce ve şu an duygularınız arasında ne farklar var?

ZÜHAL DÜZEN: PDR'yi seçme gayem ilk başlarda  iş olanaklarının fazla ve bölümün rahat olmasıydı ancak şunu anladım ki bölümün kapsamı yanlış anlaşılıyor ve biz rehber öğretmenlerin  çok farklı görev ve sorumlulukları var. Branş öğretmenleri öğrencilere sınava yönelik bir şeyler kazandırırken, rehber öğretmenlerin çocukların kalplerine dokunması gerektiğini düşünüyorum.

            *Bize ailenizden bahseder misiniz, anne ve babanız ne iş yapar, onların sizin  çabalarınıza bakış açısı nedir?

ZÜHAL DÜZEN: Babam işçi, annem ev hanımıdır. 2 kız kardeşim lise öğrenimlerine devam etmekte.Ailem ve çevrem bölümümü takdir ediyor ve iyi bir rehber öğretmen olabilmem için bana karşı her türlü destek oluyorlar.

            *Sizce rehber öğretmenleri ne iş yapar?

ZÜHAL DÜZEN: Rehber öğretmen ne iş yapar?

Rehber öğretmen okulun kalbidir. Okuldaki  öğrenci kişilik hizmetlerine yönelik çalışmalar yapan devlet memurudur.

            *İyi bir PDR  nasıl olmalıdır sizce? 

ZÜHAL DÜZEN: PDR’ciler girişken ve kişilerarası ilişkilerde aktif olmalıdır. Bende tanımadığım insanlarla kolay kolay iletişim başlatamazdım bu bölüme gelmeden önce, şu an iletişim konusunda iyi olduğumu düşünüyorum. Günlük hayatta sık sık insanlarla iletişim içindeyiz ve ne kadar çok insan tanır ve anlarsak meslek açısından artı yönleri olacağını düşünüyorum. Ne demişler her insan bir dünya.Bu dünyaları tanımak farklı deneyimlere açık olmak gerekir.

            *Çok üniversiteli çekingen, siz ise girişken insansınız. İletişim seven  insan  diğerlerinden  nasıl farklı olur sizce?

ZÜHAL DÜZEN: Girişken insanların hep bir adım önde olduklarını düşünüyorum. Sosyallik ve girişkenlik bireyin kendini gerçekleştirmesi için iyi bir yol gösterici. Girişken olmayan bir insan hep arka planda kalır bilgisi de ziyan olur gider.

            *PDR'ci insan “Ben mesleğimin en iyisi olacağım” diyen sizce neler yapmalı?

ZÜHAL DÜZEN: İyi bir PDR’ci nasıl olmalı?

Bütün mesleklerin temelinde işini sevgiyle yapmak yatar , bu PDR de de böyle.Ne kadar çok insana faydalı olursak aldığımız paranın ve eğitimin hakkını vereceğimizi düşünüyorum.

            *Başarılı olmak isteyen PDR'cilere neler önereceksiniz?

ZÜHAL DÜZEN: Son sınıf ders programlarının hafifletilip öğrencinin Kpss’ye de zamanının kalmasını ; teorik derslerin ilk yıllarda verilip son senelerde staj ve uygulama ağırlı olmasının öğrencilerin yeterliliklerini artıracağı kanısındayım.

            *Siz kendinizi geliştirme adına neler yapıyorsunuz?

ZÜHAL DÜZEN: Bölümle ilgili kitapları araştırıp ,okurum ve kendimi geliştirmek için Aile Eğitimi, Bilgisayar kurslarına gittim ve halen İşaret dili kursuna devam ediyorum.

            *Bu konuda başka neler anlatacaksınız, özelde Sivas PDR genelde  PDR okumak isteyenlere?

 

ZÜHAL DÜZEN: PDR  çok kapsamlı ve faydalı bir bölüm. Okumasının da kolay olduğunu söyleyebilirim. Sivas soğuğu sert, insanı mert bir şehirdir. Bu şehirde okumak da farklı deneyimler katacaktır.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat