TOKAT GAZETESİ

Tokatspor ve Gerçekler

Her sezonun sonunda Tokatspor yeni bir kongre havasına girer. Herkes de bu kongrenin dedikodusunu yapar. Bu sezon da aynı senaryo yaşanıyor. Bu sezon Tokatspor’un talipleri çoğaldı. Bu güzel bir şey. Artık Tokatsporla ilgilenenlerin sayısı artmış oluyor. Bakıyoruz tüm konuşmalar, beyanatlar hayal dünyasının malzemeleri… Hiç kimse Tokatspor’da son yıllarda olan olayların gerçeklerinden bahsetmiyor. Biz de bu satırlarda zaman zaman da olsa Tokatspor’un teknik yorumları ile beraber yaşadığı gerçeklerden de bir nebze olsun bahsetmeye çalışmıştık. Şimdi de bu çalışmalarımızda son günlerde görülen gerçekleri kamuoyu ile paylaşarak ortaya getirme zamanının geldiğini görüyoruz. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

 

1) Tokatspor kurulduğu ilk yıllarda Belediyenin kararı ile sinema biletlerine 25 kuruşluk zam yapılmıştı. Belediyemiz bundan elde edilen geliri Tokatspor’umuza aktarıyordu. Daha sonraki yıllarda Tokatspor’a bir sabit gelir kaynağı da Ramazan aylarında kulüpte tombala çekimi ile miktarı bir hayli kabarık maddiyat temin ediliyordu. Şimdi bu gibi sabit gelirlerin hiçbirisi yok. Belediyemiz, kulübün iaşesini temin etmese Tokatspor’umuz aç kalacak bir konumda olacaktı. Buna bir çare aranmalıdır.

2) Şu gerçeği kulübe talip olan arkadaşlar bilmelidirler. Tokatspor’un bu sezon transfer yapabilmesi için eski borçlarından dolayı TFF’ye 1 milyon Tl’ye yakın para yatırılması gerekmektedir. Bunun dışında futbolcuların geçen sezondan ödenmeyen maç başı alacakları bulunmaktadır. Yeni sezonda yapılması düşünülen transferlere ödenecek harcama da olacağına göre bu ödemeler hemen işin başında karşılanması gerekenlerdir.

3) Çağımızda artık profesyonel kulüp yönetimlerinde, teknik ve idari işleri kulüp idarecileri yerine profesyoneller yapıyorlar. Kulübümüzün son yıllarda mali açıdan çok müşkil durumda kaldığı dönemlerde (bilhassa son 3 yılda) eski Başkan Emin Yılar’ın yaptığı maddi yardımlar, futbol takımının teşkilinde de kulübümüzün şartlarına uyan menajerimizin çalışmaları ile sonuçlar alınmıştır. Emin Yılar’ın kulübe katkıları kayıtlarda vardır.

4) Altyapımızla ilgili gündeme getirilen görüşlere gelince… Altyapımızla ilgili gerçekler şunlardır: Son 3 sezon altyapımız kulübümüzün A Takım hesabından ayrıca doğrudan alt yapıya harcanacak şekilde TFF’nin gönderdiği parayla işlerini yürütmüştür. Bu durumda alt yapımız kulübü maddi bakımdan sıkıntıya düşürmeden harcamalarını, antrenör maaşlarını karşılar duruma gelmiştir. Profesyonel takımımızın kadrosunun 3’te 1’ini de alt yapıdan gelen futbolcularımız teşkil etmektedir. Haluk, Berk, Kaleci Mehmet, genç Recep gibi ilk 11’de yer alan futbolcuların dışında diğer alt yapı oyuncuları da zaman zaman 18 kişilik kadroya dahil edilmişlerdi. Sivasspor’un cezasını ödeyerek iştirak etmediği akademi liginde alt yapımız 14, 15, 17, 19 yaş gruplarında Türkiye’nin alt yapısı en kuvvetli olan Karadeniz grubunda mücadele ediyor. Bu sezon U 13 ve U 17 takımları Antalya’daki şampiyona gruplarına kalma başarısını göstermişlerdir.

5) Takımımızın PTT 1. Lig’de yer alması isteniyor. Takımımızın bulunduğu bu grupta maddi bakımdan daha güçlü olan takımların bulunduğu göz önüne alındığında Tokatspor’umuzun kendisi gibi olan Amasya, Yozgat, Çorum, Kastamonu, Erzincan, Erzurum vs. gibi vilayetlerin amatör ve 3. Lig’de bulunmalarına karşılık 2. Lig’de yerini muhafaza etmesi de önemlidir.

 

            Hülasa; Tokatspor bir tanedir. Hepimizin kulübüdür. Bunun gelişmesi için yapılacak tüm öneriler ve çalışmaların yapılmasında kişilerin ille de Yönetici olmasını gerektirmez. Şadi İşeri başkanlığındaki son Yönetim Kurulumuzun olağanüstü kongre kararı almasındaki en önemli sebep Yönetim Kurulu’nu biraz daha güçlendirmekti diyor, tüm Tokatsporlulara sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat