TOKAT GAZETESİ

Tokat Öğretmen Okullu Mezunlarıyla Gezi

Akşamdan hazırlıklar yapıldı: Günbatılı Tekstilin sahibi sevgili İbrahim Işık’ın gönderdiği fular ve Atatürk bayrakları dağıtıldı. Özenle hazırlanan fularların bir ucunda Atatürk fotoğrafı, diğerinde ayyıldızlı bayrağımız yer alıyordu. Sabah 07.30’da araçların yanında bulunmamız tembih edildi.

 

 

Organizatörümüzün söylediğine göre gezi için yüz elli kişi toplanmışız. Tokat öğretmen okulu mezunu değilim ama katılımcılar arasında hayli eski öğrencim bulunuyor. Her biri değişik illerde yaşayan öğrencilerimle buluşup hasret gidermek için on sekiz saatlik otobüs yolculuğu göze alınmaz mı?

 

Listeye baktım: Sevgili Hasan Eroğluer İzmir’den, Durmuş İnce Ankara’dan Galip Eroğlu İstanbul’dan, Arife Bektaş İzmir’den katılıyormuş, eşleriyle. Gerisi de Tokat’tan…

 

Konakladığımız otel, asfaltın iki yanına yerleşmişti. Her şey dâhil sistemiyle çalışan otelimizde olması gerekenler eksiksiz bulunuyordu. Ancak rahatsızlanan bir arkadaşımız için gece vakti bir ateş ölçer bulamadık. Bu kadar kusur, kadı kızında da olurmuş dedik ama kendileri küçük işlevleri büyük olan bir derece ile bir tansiyon aleti de bulunsaymış iyiymiş. Yumruk kadar bir otomobilde ecza çantası şart koşulurken yüzlerce konuk ağırlayan bu oteli yadırgadım doğrusu…

 

Burada bir şey daha dikkatimi çekti. Yaya geçidine adımımızı atar atmaz Muğla plakalı araçlar hemen dururken yabancı plakalılar Azrail gibi geçiyorlar. Demek ki Marmarisli sürücüler, Avrupa Birliği’ne gireli çok olmuş. Diğerlerinin girmesi için kaç fırın ekmek gerek bilemem. Asfalt yol da Avrupai’ydi, hani. Yol boyunca düzenlenen sağlı sollu bisiklet yolu için Marmaris belediyesi, teşekkürü bir kez daha hak ediyor.

 

Otobüslerden inip tören alanına doğru yürüdüğümüz yolun parelelindeki dereyi balık heykelcikleri, çeşme gibi ağızlarından akıttıkları su ile suluyorlardı. Benzer bir düzenleme Behzat Deresi’nde yapılamaz mı?

 

19 Mayıs gençlik meydanındaki fıskiyeli kocaman havuz; pırıl pırıl berrak suyu, meydan ise temizliği ve banklarıyla insanları huzur ve dinlenmeye çağırıyordu. Bayramın burada kutlanacağını sanmıştık. Daha ileride marinada, Atatürk anıtının bulunduğu alanda kutlandı.

 

Alanda hayli çelenk birikmişti. Bunlardan yalnız birisi kondu, anıta. Peşinden saygı duruşu, hepimizin katıldığı istiklal marşı, acele kısa bir konuşmadan sonra tören bitti. Gençlik marşını çalan bandonun peşine takıldık. Boynumuzda Atatürklü fularlarımız, elimizde bayraklarımızla adi adımla yürüyüşümüz, Marmaris halkından hayli alkış aldı. Zaten tören alanındaki kalabalığın yarısını biz oluşturmuştuk.

 

Bandoyla beraber alandan ayrıldığımız için bekleyen çelenklerin anıta konduğunu göremedik. İnşallah bir engelle karşılaşmamışlardır.

 

Günle ilgili ortak duygumuza sevgili öğrencim Arife Bektaş tercüman olmuş. Arife’nin paylaşımı ile bitiriyorum yazımı:

 

                  “Tokat Öğretmen Okulu mezunlarının gezisinde yaşadığımız en anlamlı gün elimizde bayraklar boynumuzda fularlarımızla alana indiğimiz 19 Mayıs kutlaması idi. Öğrenciliğimizde olduğu gibi öğretmen olarak da Atamızın huzurunda idik ve çok gururlu idik. O günkü coşku benim için çok anlamlı yaşanası bir gündü. Atatürk gençliği dimdik ayakta idi. Tüm arkadaşlarıma saygılar sunuyorum.”

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat