TOKAT GAZETESİ

Gençlerin Bir Arz-I Hâl’i Var

Memleketin neresinde olursa olsun yapılan bir kültürel faaliyet ya da çıkarılan bir edebiyat dergisi benim için tarifsiz bir umut ışığı ve içime huzur veren bir esenlik bildirisi mahiyetindedir. Gönülden çıkan, gönüller yapmak için büyük çabalar ortaya koyan bu tür çalışmalar samimidir; bir küçük huzur, birkaç güzel söz ve yarınlara kalacak mısra-ı berceste değerindedir. Bunu, yirmi yıldır dergiler çıkaran ve dergilerde yazmaya devam eden biri olarak gönül rahatlığıyla söylüyorum.

            Söz uçar, yazı kalır. Buna olan inancımla yıllar var ki kalem ve kâğıda sımsıkı sarılıyorum. (Şimdilerde daha çok klavyeye sarılıyorum ya o da ayrı bir terane.) Dergilere de her zaman yakın durduğum için yeni çıkan bir dergi ya da bir derginin yeni sayısı beni ziyadesiyle mutlu eder, körelmeye başlayan umutlarımı tazeler.

            Son yıllarda sayıları hızla artan lise dergileri daha da umut verici. Hiçbir çıkar gözetmeyen, hırstan uzak samimi duygularla çıkan lise dergileri, iyi şeyler düşünmemiz için bizlere umut aşısı yapıyor.

            Tokat Arif Nihat Asya Anadolu İmam Hatip Lisesi 4. sayısını çıkardığı Arz-ı Hâl dergisi ile Yazarlık Kulübü çalışmalarını okuyucuları ile buluşturuyor. Dopdolu ve rengârenk bir içerikle karşılaşıyor okuyucu. Umut gibi, yaşamın rengi gibi.

            Dergilerin görünen ve görünmeyen kahramanları vardır. Bazen ekip çok kalabalık olsa da işleri çekip çeviren birkaç kişi göz önünde olur. Arz-ı Hâl bir kulüp faaliyeti olarak çıksa da bu derginin de elbette bir kahramanı var. Edebiyat öğretmeni Turgay Akarslan, Arz-ı Hâl’in ete, kemiğe, kâğıda, renge kavuşmasındaki en önemli isim. Öğrencilerden kurulu bir ekibi de var derginin. Bu böyledir zaten. Bütün okullarda edebiyat kulüpleri vardır ama birkaç kahraman yürek çıkar ve bir dergi ile, gazete ile taçlandırır bütün çalışmaları.

            Dergi çıkarmak neden kahramanlıktır dersek edebiyat tarihimizde dergi çıkarmış birkaç ismi sayarsam daha iyi anlaşılabilir bu kahramanlık. Mehmet Âkif ( Sırat-ı Müstakim),  Necip Fazıl ( Büyük Doğu), Sezai Karakoç ( Diriliş), Nuri Pakdil ( Edebiyat) gibi isimlerin edebiyat dergileri ile davalarını yürüttükleri gerçeği aşikârdır.

            Arz-ı Hâl, tamamı renkli bir dergi. Çoğunluğu, öğrencilerin yazdıkları eserlerden oluşuyor. Şiirler, denemeler, alıntılar, kitap tanıtımları derginin sayfaları arasında yer alıyor. 4. sayının söyleşisini Arz-ı Hâl benim ile yaptı. Kübra Sever ve Tuğba Ülkü ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi son derece keyifli idi. Edebiyata, sanata dair paylaşımlarda bulunduk.

            Dergideki en keyifli sayfa ise iki edebiyat öğretmeninin -Turgay Akarslan ile Ercan Özen’in- Aşık Karşılaşması idi. Tatlı ve latif bir atışmayı dergiye taşıyarak gençlere güç verdikleri için bu iki değerli öğretmen arkadaşımı kutluyorum.

            Bu dergi çalışması umut ediyorum ki gençlerin edebiyata olan aşinalığı pekiştirir, iştiyaklarını arttırır;  Arif Nihat Asya adına yakışan edebiyat tutkunu gençlerin yetişmesine vesile olur. Dergiye destek olan idareci, öğretmen ve öğrencileri tebrik ediyorum. 4. sayıya ulaşan derginin yeni sayılarını da büyük bir merakla beklediğimi belirtmek istiyorum.

 

            Kendime de bir pay çıkaracak olursam; derginin yükünü omuzlayan edebiyat öğretmeni Turgay Akarslan’ın ve edebiyat çalışmaları ile gelecek adına umut vaat eden Tokat Arif Nihat Asya Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Kübra Sever’in öğrencim olmaları benim için de ayrı bir mutluluk kaynağı. Yolları ve bahtları açık olsun.   

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat