TOKAT GAZETESİ

ŞENLİĞİMİZE HOŞ GELDİNİZ.

Biz toplum olarak küçüklere “çocuk” diyerek geçeriz. Hiç onları dikkate almaz onların düşüncelerini bir türlü kabullenmek istemeyiz. Hep onlar “çocuk ya!”der geçeriz. Bilmeyiz ki bu küçüklerde ne cevherler var? Bazen de işimize gelirse “çocuktan al haberi!”deriz.

            İbn-i Kemal İlkokul’u 1-E Sınıfının yıl sonu nedeniyle hazırlamış olduğu “Hoş Geldiniz Şenliğimize” programına eşimle birlikte katıldık. Torunum Bilge Derin Özer’de bu şenlikte görev almıştı. Onu izlemek için onun daveti üzerine katıldık programa…

            1-E Sınıfı öğretmeni Zarife Sarı öğretmen ile sınıf annesi Özlem Hanım ve öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu şenlik harikaydı. Yazının başında da belirttiğim gibi sunucusundan tutun da görev alan öğrencilerin hepsi amatörlere taş çıkartacak bir düzeyde ve rol yapanların hepsi 1-E sınıfı minikleriydi. Derslerine iyi çalışmışlar ve rollerini iyi ezberlemişlerdi.

            Protokol konuşmalarından sonra şenliği başlatan bir öğrenci:

                        Sevgiyi anlatan dil olmak için

                        Çocuklarınızla birlikte olmak için

                        Bir tebessüm için… Hoş geldiniz şenliğimize diyerek başladı.

            Bir öğrenci Atatürk’ün şu veciz sözünü okudu.”Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısınız! Memleketi asıl siz aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizinde ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”

            Saygı duruşu ve istiklal marşından sonra bir erkek minik:

                        Her yerden daha güzel,     Güzel kitaplar burada,

                        Bizim için burası,               Birçok arkadaş burada,

                        Okul sevgili okul,               İnsan nasıl sevinmez, 

                        Neşe, bilgi yuvası.               Böyle yerde olur da?

            Hep beraber 10.yıl marşı eşliğinde Türkiyem şiirini okumaları ve salonu coşturmaları kelimenin tam anlamıyla harikaydı. İçlerinden gelerek, yaşayarak saf ve temiz bir aşkla söylemelerini görmek lazımdı.

            Bir kız öğrenci kendilerini en iyi ifade eden dörtlüklerle başlıyor okumaya:

                        Çiçek gibi kokusuyla                   Cıvıl cıvıl şen sesiyle,

                        Yeni açmış bir tomur                  Gönüllerde heyecandır,

                        Umut dolu dünyasıyla                 Karşılıksız sevgisiyle,

                        En güzel armağandır çocuk.       En güzel armağandır çocuk.

             “Ispanaklı Yumurta” adlı gösterimlerini büyük alkışlar arasında sunmaya başladılar. Bütün veliler pür dikkatle onları izliyor ve bazıları da çocuklarının resmini almaya uğraşıyorlar. Çocuklardan çok veliler heyacanlı… Sanki onlar oynuyor gösteriyi… Çocuklarının ilk gösterileri ve ilk umutları… İnanırmısınız ben gösteriden ziya de onların hareketlerini izliyorum. İnanılmaz bir oyun gösterisi…

             “Türkmen Kızı” gösterilerini sunuyorlar. Gösteride ki o miniklerin heyecanı, velilerinin bakışlarındaki sevinç ve salondaki sessizlik gösterinin bir parçası san ki!

            Salon tıklım tıklım ağzına kadar doluydu. Sıcaklık 36 derece… Sıcak ve ter inanılmaz boyutta… Bir öğrenci mikrofonu eline alıyor, Bayrağımızın sembolü ve Arif Nihat Asya’nın “Bayrak” şiirini ağzını yırtarcasına ve yaşıyormuş gibi su-ter içinde söylüyor. Salonda bir seslik ve velilerde heyecan ve dikkat en son nokta… Bitince büyük bir alkış tufanı…

            Şenlik programı, “Tokat Sarması, Bir Minik kelebek Rontu gösterisi ve Kitaptan iyi bir şey yok, Geçen yıl bilmiyordum, Benim çiğdem kokulu memleketim!”şiirlerinin okunması ve Düet gösterimi ile sona erdi.

            Bitiş konuşmasını yapan ve biz veli ve çocukların yakınlarına bir-iki saatlik sürede hoş zaman geçirmemize imkân veren 1-E sınıf öğretmeni Zarife Sarı’yı çalışmalarından dolayı tebrik ederiz. Öğrencilerini bilgi ve sosyal yönden faaliyetlere katması ve onların özgür bireyler olarak yetişmesi için gayret göstermesi dikkate şayandır.

 

            Başarılarının devamını dileriz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat