TOKAT GAZETESİ

BÖYLE OLUR GAZİ OSMAN PAŞA LİSELİLERİN DÜĞÜNÜ

“20 Kasım 2015’de aramızdan ayrılan GOP Lisesi mezunu ,Ziraat Yüksek Mühendisi-Şair Ahmet Turan Ayyıldız’ın aziz hatırasına”

            Bu yılda şükürler olsun Rabbime, 4 Haziran 2016 Cumartesi günü Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Mezunlar Derneği’nin düzenlediği “ 13.Geleneksel Pilav Günü” ne ulaştık. Artık ülkemizde gelenekselleşerek kabul gören, saygın pilav günleri arasına GOP Lisesi Pilav Günü de dâhil oldu.

            Ne oluyor bu pilav günlerinde, yıllarca buluşamayan okul ve sınıf arkadaşları, öğretmenler bu gün vesilesiyle bir araya geliyorlar. Hatıralarınıyâd etmelerinin yanında her biri memleketimizin değişik bölgelerinde görev yapmış şahsiyetler vefa duygusu içinde bu okula ne yapabiliriz, bu şehre nasıl katkıda bulunabiliriz tartışıyorlar.

            Nitekim bu yılki pilav gününe katılanların sayısındaki yadsınamayacak artış ve ortaya koydukları fikirler şehrimiz ve okulumuz için oldukça verimli oldu diyebiliriz.

            GOP Lisesi mezunlarından Devlet Eski Bakanlarımız Dr. CevdetAYKAN, AliŞevki EREK  ve Metin GÜRDERE,İstanbul Eski Milletvekili Alaattin BÜYÜKKAYA’nın konuşmaları katılımcılara anlamlı mesajlar verecek tarzdaydı.Salondaki anlama kapasitesine sahip olanlar anlamıştır umarım.Burada bir kez daha önemli gerçek ortaya çıktı ki;ne Tokat şehri, ne de şehrin köklü bu eğitim yuvası olan Gazi Osman Paşa Lisesi sahipsiz değildir. Vakfiyesi olmayan bir vakfa benzettiğim bu kurumun yaşaması, yaşatılmasılazımdır. Tokat için artık ecdat yadigârı diyebileceğimiz bu yuvaya el koyma niyetinde olanların Vakıf Bedduası içeriğine göre onmayacaklarını düşünenlerdenim.

            Daha önce belirlenen programları yüzünden Tokat ValisiCevdet CAN ve Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU aramızda bulunamadı.Ancak Belediye başkanımız bu anlamlı günü unutmadı ve mesaj gönderme nezaketinde bulundu.

            Bu konuşmaları, GOP Mezunlar Derneği Başkanı Av. Melih Yardımcı’nın Tokat’ı ilk defa bir heyet halinde, yönetim kurulu üyeleri ve okul yöneticileriyle 1-5 Nisan 2016 tarihleri arasında Gazi Osman Paşa’nın savaştığı ve yaralandığı topraklara ,Bulgaristan/Plevne’ye ve İstanbul’a  taşımanın haklı gururu; Okul Müdürü Mehmet Yorulmaz’ın göreve geldiği günden itibaren  ekibiyle beraber yaptıkları  çalışmaları ortaya koyması,yine bir ilki GOP Etnografya Müzesini ihdas edişleri ve gelecekle ilgili düşünceleri bütünleştirdi.

            1968 yılı mezunları adına sahneye çıkan Armağan Utkan ve Remzi Attila Topçam,1969 yılı mezunları adına konuşan İş Adamı Ali Diren hatıralarının ötesinde dünden bugüne eğitim alanında seviyesini artıran bu okulu, yöneticileri,öğretmenleri,öğrencileri yalnız bırakmayacakları, üzerlerine düşeni yapacakları hususunda düşüncelerinivurguladılar.

            Evet, 4 Haziran Cumartesi sabahı Tokat’ta hava güzeldi. Hoşgeldinler, kucaklaşmalar ve buğulanan gözler bir ara gökyüzünde beliren bulutlar kadar güzeldi. Okulla ve mezunlarla özdeşleşen tarihi konferans salonu tıklım tıklım yine bir anıya şahitlik edecek kadar anlamlıydı.

            GOP Mezunlar Derneği’nin Başkanı Av. Melih Yardımcı  başta olmak üzere Mustafa Çakır,FerdiŞentarlı,Dr.MeteBayburtlu,Av.HadiyeArdahanlı,ÖmerSağol ,Ramazan Çakmak  mükemmel bir  ekip anlayışıyla bir saniye dinlenmeden oradaydılar.

            Okul Aile Birliği Başkanı Merdan Eroğlu ve yönetim kurulu ,GOP Lisesi Müdürü Mehmet Yorulmaz,Baş yardımcı Salih Bilgilioğlu,Müdür Yardımcıları İbrahim  MermertürkAyhan Sancak ve Hacer Yetkin’den oluşan idareekibi, öğretmenleri ,teknik ve hizmet personeli alandan ayrılmayıp bir koşu içinde görevlerini layıkıyla gerçekleştirdiler.

            Tokat Belediye Bandosu eşliğindeki kortej, Atatürk Anıtına çelenk koyma,Mahperi Hatun Teknik ve Meslek Anadolu Lisesi Folklor ekibinin gösterileri, okul bahçesinde hiçbir  karmaşa olmadan verilen yemek eminim ki bütün katılımcıları mutlu etti.

            Bu yıl 1968 mezunlarından otuz,1969 mezunlarından  altmışa yakın şahsiyet plaketlerini Devlet Eski Bakanları Metin Gürdere,Ali Şevki Erek,GOP Mezunlar Derneği Başkanı Av.MelihYardımcı,öncekibaşkanlarımız,Dr.BilalDurmaz,NecmiMelek,Tokat Eski Milletvekili Orhan Ziya Diren,   Tokat Belediye Başkanı Yardımcısı Osman Altunordu,İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Taştan’ın elinden aldılar. Hepsinin gözleri ışıl ışıldı. Sanki bir diploma törenini heyecanı içindeydiler.

            Yemek sonrası okul bahçesinde grup grup hatıralar sıralandı gitti geçmişten bugüne.

            Akşam, Gıjgıj Seyirtepe’de herkesin kendi imkanlarıyla katıldığı özel bir organizasyon daha vardı. Yemek sonrası Tokatlı müzisyen –sanatçı rahmetli Necati Başara’nın yeğeni Av. Yahya Başara Ağabey’in yarım asırlık flütünden diğer mezunların katılımıyla oluşan korodan  Türk Sanat Müziğine doydu diyebiliriz. Salon dopdolu, eğlenceler sohbetle apayrı renklenip Gıjgıj'ın yeşilliğinden Yeşilırmak’ın maviliğine  taşıp aktı.

 

***

 

            Evet, Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Av. Melih Yardımcı'nın ifadesiyle Fen Lisesi statüsü kazanabilme yolunda başarıya koşuyor. Ortaokulu bitiren öğrenciler artık Fen Lisesinden sonra eğitimde kalite ve başarıyı yakalayan bu okulu tercih etmeye başladılar.

            Dernek bünyesinde yılda bir kez dergicilikte uzman isimlerin yönetiminde yayınlanan ALMANAK, GOP Lisesi mezunlarının hatıralarıyla bu buluşmanın adeta her yıl davetini yapıyor.

            GOP Lisesi Mezunlar Derneği, Okul-Aile Birliği ve okul öğretmenlerinin katkılarıyla her yıl biraz daha fazla sayıda üniversite öğrencilerine burs temin ediliyor.

            Okulun bünyesinde kültür ve sanatımıza değer katacak olan Sanat Atölyesi kurularak faaliyete geçiriliyor. Tokat’ta yine bir ilk Senaryo Yazarlığı Kursu, kendini kültür ve sanata adamış eğitimciler tarafından bu atölyede vücut buluyor.

            Tokat’ın ilk Etnografya Müzesi’nde; okulun tarihini, GOP Radyosu’ndan, sinema makinesine, ders araç ve gereçlerine, Osmanlıca Künye Defterlerine, okulda görev yapmış bütün öğretmenlerin resimlerine kadar her bir değeri  ve en son olarak 1-4  Nisan 2016 tarihleri arasında Mezunlar Derneğince Plevne’ye yapılan ziyaret sırasında, okula adını veren Tokatlı kahraman Gazi Osman Paşa’nın Plevne’de  yaralandığı topraklardan getirilen bir avuç  şühedan toprağını  vefa örneği görmeniz mümkün.

            İşte, bu kısa tanıtımdan sonra başarının, vefanın buluştuğu bu tarihi eğitim yuvasında artık kim istemez ki Gazi Osman Paşa Liseli olmayı?

 

***

 

            Teşekkürler, bizleri yalnız bırakmayan Devlet Eski Bakanlarımız Dr. CevdetAykan, Ali Şevki Erek, Metin Gürdere, Tokat Eski Milletvekili Orhan Ziya Diren,Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükkkaya Beyler. Tokat Belediye Başkan Yardımcılarımız, İlMilli Eğitim Müdürümüz.

            Teşekkürler Tokat basınının değerli mensupları, Teşekkürler kadirşinas Tokat halkı,

             Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Mezunlar Derneği, GOP Lisesi Okul Aile Birliği, GOP Lisesi’ninyönetici, öğretmen ve personeli teşekkür sizlere.

            Teşekkürler uzak şehirlerden gelerek “Geleneksel 13.Pilav Günü”nde Tokat Kal’ası’nda gönülleri yakınlaştıran Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Mezunları.

            Teşekkürler bu etkinliğin, en üst derecede başarılı geçmesinde emeği olan, maddi manevi katkıda bulunan isimsiz şahsiyetler.

 

            Teşekkürler sizlere. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat