TOKAT GAZETESİ

ÇATLAK TESTİ

İnsan doğduğu günden itibaren yarış başlar. Yaşamı boyunca bir şeyler üretmek, bir şeyleri paylaşmak zorundadır. Hayatını sonlandırdıktan sonra bir iz, bir eser bırakanlar, arkasından güzel anılarla anılırlar. Aksi taktirde kısa zaman diliminde unutulur giderler. Kalıcı bir iz yapmanın, mükemmel bir eser bırakmanın en etkili yolu iyi bir öğrenim, sistemli bir eğitimden geçmektedir. Öğrenmenin en güzel yol ve yöntemi önce sağlıklı olmak, sağlıklı beslenmek sonra düzenli yaşamanın kurallarını bilip uygulamaktan geçer. Bir günün yirmi dört saat olduğunu düşünürsek, bu zamanı iyi kullanmak zorundayız. Uyuma, beslenme, dinlenme zamanını; eğitim, öğrenim, okuma, araştırma zamanını; eğlenme, gezme, ziyaret zamanını iyi ayarlayanlar başarılı ve mutlu insanlar gurubunda sayabilirler kendilerini. Bu planlamayı yapamayanlar, elindeki değerli imkanları bol bol harcayanlar, ileride o zamanı arayıp da bulamayabilirler.

            Öğrenciler zamanında öğrenmedikleri bilgileri, iş hayatına atıldıklarında öğrenmeye kalkınca başlarına nelerin geleceğini bilmeye bilirler. Ne kadar zaman, emek ve paranın harcayacaklarının farkında bile olmazlar. Bunun adına da mutsuzluk ve huzursuzluk diyebiliriz. Yetişen bir bireyin yanında aile, öğretmen, okul ve çevre  yardımcı olmalıdırlar. Neyi ,nelerin kaybettiklerinin farkına vardıklarında gün akşam olmuş, birçok öğreneceği bilgileri geride bırakmış  olacaklardır. İş ve sosyal hayatımızda planlı yaşayanların genellikle başarı grafikleri yüksektir. Hayatlarında mutluluk ve neşe vardır. Mutlu ve neşeli olan insanın kendisi de  çevresi de  mutludur. Çünkü neyi nerede, nasıl yapacaklarını ve davranışlarının ölçüsünü iyi bilirler. Mutlu olmak bilgi, bilim, ilim ve tecrübe ile kolay olsa gerek. Bilgi  sahibi olmadan fikir sahibi olmak çok zor. Bilmeden yapılan işleri başarmak zor ve tesadüfüdür. Güzel anlatamayan(konuşamayan) insan ne  kadar bilgili olursa olsun başkasına yardımcı ve yararlı olamaz. Güzel konuşmanın yolu çok okumaktan iyi dinlemekten geçer. Mutluluk bir sır değil ,düşünmenin hayata geçirme yoludur. Nerde ve nasıl yaşarsan yaşa  az ve öz şeylerle yetinmeyi bilen, paylaşan, yardımlaşan insanlar huzurlu, mutluluğun kapısını bulanlardır. Çin de yaşanmış çatlak testi hikayesi mutluluğun azmin ve sabrın hikayesi olsa gerek.

            "Çin'de bir adam evin su ihtiyacını karşıdaki dereden getirirmiş. Boynuna astığı kalın sopanın uçlarına testilerini takar usanmadan, erinmeden evine su taşırmış. Testilerinden birinin yanı çatlakmış. Eve gelene kadar  testinin birisi yarıya inermiş. Her saferinde bir buçuk  testi su getirirmiş. Sağlam testi görevini tam ve eksiksiz yaptığı için sevinçli ve gururluymuş. Çatlak testi görevini yapamadığı için her seferinde mahcup ve üzüntülüymüş.  İki yıl boyunca  su taşımış. Bir gün çatlak testi dere kenarında taşlıkların arasında ( -Sizden özür diliyorum. Ben kendi görevimi yerine getiremiyorum. Eve gidene kadar suyun yarısı yollara dökülüyor. Bu durumdan utanıyorum.) Demiş. Çinli adam iki yıldır  seninle su taşıyorum. Hiç de şikayetçi  olmadım. Sen biliyor musun ? Senin olduğun tarafta yeşillik ve çiçeklerle dolu. Sağlam olan testinin olduğu yerde ne bir ot, ne de bir yeşillik var. İki yıldır çiçek tohumları ekiyorum. Eve bu çiçekleri götürüyorum. Senin çatlak olman başkalarına hayat bize de mutluluk ve sevinç veriyor.

            Aslında sağlam testi olmaya da, çatlak testi olmaya da toplumumuzun ihtiyacı var. Her birimizin bir kusuru, eksiği var. Önemli olan o eksiği ve kusuru görerek sevmek gerek. Ben senin çatlak olduğunu biliyorum ve buna rağmen seviyorum.''  ... Sosyal yaşantımızda karşılıksız yardımlaşmak, hizmet etmek sizce mutluluk değil midir? Testinin çatlak olduğunu bile, bile su taşımak bir kaç damla da olsa otlara, çiçeklere  su vermek bilen insan için huzur ve mutluluk değil mi? Hayatımızda herkesin mükemmel ve dört dörtlük  insanlar olmadığımızı biliyoruz. Öyleyse eksik yanlarımızı bilip, eksik olanların hatalarını yüzüne  vurarak onurlarını kırmamak gerek.

            Yaşamının da sadece sen yoksun bir çok insan ve canlılar bir birimiz için varız. Mutluluğu hizmet ve üreterekten de  yakalaya bilirsiniz? .....

Süleyman ERKAN

12-06-2016  PAZAR.

 

ŞİŞLİ-İSTANBUL...     

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat