TOKAT GAZETESİ

HAYAT YOLCULUĞU

İnsan Allah’ın yaratılmış en değerli varlığıdır. Diğer hayvanlar ile arasındaki en büyük fark akıldır. Akıl sayesinde insan dünyaya hakim olmuştur. İnsanın doğduğu günden öldüğü güne kadar geçirdiği zamana hayat yolculuğu diyoruz. İnsan ırkının başlangıçlarında son derece ilkel bir yaşam  sürdürülüyorken akıl sayesinde bugünkü ileri yaşama kavuşulmuştur. Bu ilerleme günümüzde de kesintisiz devam ediyor. 

            Biz yaşlılar hayat yolculuğunun sonuna geldik. Yolculuğun başında olan gençlere seslenmek istiyorum. Yolculuğuna mükemmel bir insan olarak devam etmek istiyorsan bunun yolu kültürdür. Tam adamlığımıza kültür ve müspet bilim ile ulaşırız. Ancak sadece okumak tam adamlık için yeterli değildir. Geçtiğimiz günlerde isminin önünde Profesör yazan bir kişinin “namaz kılmayan hayvandır” şeklindeki beyanı buna örnektir. Bu kişi aldığı eğitime rağmen dini; yanlış anlayıp İslam’ın beş şartına indirgiyor. Güzel ahlak, hak ve hukuku unutuyor. İslam’ın beş şartının amacının mükemmel insan yaratmak olduğunu unutuyor. Dünyadaki milyarlarca insanın üstüne hak etmedikleri bir etiket yapıştırıyor.

            Sevgili gençler hayat yolunda bir meslek sahibi olup yaşamınızı sürdüreceksiniz. Başarınız mesleğinizi sevip bütün bilgilerine sahip olmakla mümkündür. Arkadaşlarınızla diyaloglarınızda hoşgörü ve tevazuyu unutmayın. Çevrenizde sizi seven insanların bulunması mesleğinizde başarınızı artıracaktır. Hayatta zahmetsiz yükselmek mümkün değildir. Çok çalışmanız ve başarısızlık durumlarında umudunuzu yitirmemeniz lazım. Hayatta daima tatlı ve acı bir aradadır. Hayat yolunda dininizi yaşarken müspet bilim ve kültürden yana olmanız Allah’ın oku emrine uymanızı sağlar. Hurafeler ve dogmalardan uzak durunuz. Bilgi insanı yüceltir ve dininizi doğru yaşamanızı sağlar. Sizi görenler dininizi sevip dinsizlikten uzak dururlar.

            İnsanların bugünkü yaşamlarını kolaylaştıran her türlü icat hep bilgili ve yılmadan çalışan insanların eseridir. Cehalet içinde bulunduğu toplumu körleştirir insanların hayatını sıkıntılara boğar. İyi bir eğitim almanız hem kendiniz hem de ülkemiz için bu nedenle hayati derecede önemlidir.

            Hayat yolundaki en önemli işlerinizden biri de ailenizdir. Mutlu bir evlilik başarınızı artıracaktır. Çocuklarınızı iyi yetiştirmeniz ise gelecek nesiller için çok önemlidir.   Eşinize ve çocuklarınıza asla fiziksel ya da ruhsal şiddet uygulamayınız. Problemleri demokratik yollarla çözmek daha kalıcı çözümler yaratacaktır. Mutluluğunuz da bozulmamış olur.  Böyle ailelerde büyüyen çocuklar gelecekte kendisine bu ortamı örnek alacak ve nesiller boyu bu şekilde devam edecektir.

            Nihayet yaşlanıp yolun sonuna geldiğimizde bir dağa tırmandığımızı görür, yorulmuş, terlemiş ve nefes nefese kaldığımızı fark ederiz. Dağın başından çevremize baktığımızda ufkumuzun genişlediğini görürüz. Ölene kadar genişleyen bu ufukla devam ederiz.

            Allah’tan dileğim elden ayaktan düşmeden kimseye muhtaç olmadan öbür dünyaya göçmektir.

Saygılarımla.

20. 06.2016

Mehmet Tapar

 

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat