TOKAT GAZETESİ

AB ve İNGİLTERE

İngiltere'de bir referandum gerçekleşti. "AB'ye devam edeli mi, ayrılalım mı?" diye. 23 Haziranı 24 Hazirana bağlayan sabah saatlerinde Manchester'da  halka duyuruldu. % 72 katılımlı referandumda 17 milyon 142 bin 742 kişi AB'den çıkalım yönünde oy kullandı. 16 milyon 141 bin 241 seçmende  AB de kalalım yönünde oy kullandı. % 51,2' si ayrılma; %48,8'i kalma yönünde oy kullanmış. % 2,4 farkla AB birliğinden çıkma kararı alınıyor. Bu kararın ardından İngiltere başbakanı  Gameron halkın  AB'den çıkma kararına saygı duyduğunu ve bundan sonra başka bir başbakanla yola devam edilmesi gerektiğini açıkladı. Kısacası istifasını verdi. Bence demokrasinin gerçek adı bu olsa gerek.

            53 yıldır Türkiye AB'ye girmeye çalışıyor, yeni AB  uyum yasaları çıkarmaya çalışıyorken  İngiltere çıkma kararı alıyor. Bu karardan sonra Fransa, Hollanda, İtalya, İsveç  AB'den çıkmak için sırada bekleyen ülkeler arasındalar.

            60 yıl önce ortak pazarla başlayan Avrupa ideali İngiltere'nin "AB ye hayır"ıyla yara aldı. Dünya piyasaları sarsıldı. AB topluluklarında ki ülkelerden yeni yeni sesler çıkmaya başladı. Birlikten yeni tedbirler almaya başladılar. İngiltere'nin hayır demesi AB nüfusunun % 13'ünü kaybetmesi demektir. En çok üzülen ve şaşıran ülkelerin arasında da Almanya oldu.

            İngiltere'nin bu kararı almasında ki sebeplerinden birisi de; yılda 300 binden fazla göç alması. Göç, ekonomi, ülkenin küresel ağırlığı ve egemenlik konularında  karşı karşıya kalması olarak gösteriliyor. İngiltere toplam ihracatının %45'ini, toplam ithalatının ise yaklaşık % 54'ünü AB  ülkeleriyle yapılıyor.  2 Milyon AB üyesi vatandaşı birleşik krallıkta çalışıyor. Birleşik Krallığın AB 'den ayrılmasının 2 ile 10 yıl süreceğini, bu süre içinde de İngiltere'nin AB kurallarına tabi olmaya devam edeceği söyleniyor. İlerdeki günlerde vize alınıp alınmama konusunda anlaşmalar yapılacaktır. Bu ayrılış, kısacası boşanma kararında AB  ekonomisinin 1/6 'i eksilecek. Güçlü sanayisi, bilimi, teknolojisi ve yetişmiş insanı olan, kendi öz güveni yüksek, demokrasi bilinci gelişmiş ülkeler kazançlı çıkacaklar.

            25 Haziran 2016 Cumartesi günü gazete başlıkları şöyleydi: Hürriyet; AB de zor günlere doğru. Sabah; Avrupa'da deprem. Posta; Dağılmayın daha biz gelecektik. Zaman; Batan gemiyi İngiltere terk etti. Sözcü; İngiltere'de ki AB referandumu böyle olabilirdi, işte demokrasi. Haber Türk; İngiltere AB'den ayrılmaya karar verdi dünya şokta AVROFOBİ. MİLLİYET; AB'den  öncü deprem. Star; 3 bin yılın çöküşü. Karar; Londra depremi. Yeni Şafak; Avrupa birliği çöktü. Akşam; AB' de çöküşünün kapısı aralandı,İngiliz anahtarı.Cumhuriyet;  TSUNAMİ. Taraf; İngiltere'den AB 'ye  BREXIT darbesi. Güneş; Sonun başlangıcı. Akit;Haçlı birliği  çöküyor. Bakış; Dünya şokta İngiltere masayı devirdi. Milli gazete;İngilizler ''Başınızın çaresine bakın ''dedi. Ada ayrıldı. Bir Gün; Ada''veda''dedi. Evrensel; AB ve İngiltere'de çarşı karıştı. Özgür; İngiltere depremi. Takvim; Elizabeth  kaçar. Dünya; İngiltere'nin ayrılığı deprem etkisi yarattı. Yurt ;İngiltere kararını verdi,Türkiye ne yapacak.Yeni Asya; AB değil İngiltere bölünebilir. Orta Doğu; AB çatladı. ... AB para biriminin zayıflayacağı,dolar ve altının yükselme eğilimine geleceği söylenmektedir.

            Biz AB girmeden dağılan bir birlikten bahsetmektense kendi güç ve birliğimizi sağlamalıyız. Herkesin sevgi yolu birliğinde buluşmanız dileğiyle...

Süleyman ERKAN

25-06-2016

 

ŞİŞLİ-İSTANBUL.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat