TOKAT GAZETESİ

BİR BABA KIZINA NEDEN MEKTUP YAZAR ?

Sevgili Kızım ,

İlk defa kız babası olduğum zaman heyecanım , erkek babası olduğum zamanki heyecanımdan daha fazlaydı. Çünkü biliyordum ki, kız babası olmanın sorumluluğu , erkek babası olmanın sorumluluğundan kat be kat daha fazlaydı.O yüzden sen dünyaya geldiğin zaman sanki  sorumluluklarımın daha da arttığının , seni kucağıma aldığım zaman  büyük bir yükü kucakladığımı hissetmiştim.

Canım kızım,

Bizim inançlarımızda ve milli geleneklerimizde kız demek aynı zamanda ilerde anne olmak demektir.  Cenneti annelerin ayakları altına seren bir inanca sahibiz.  “ Yuvayı dişi kuş yapar” ata sözümüz ise   bizim  milli inançlarımızı anlatmaktadır. Ben bu yüzden seni bizlerin bir çocuğu olmaktan çok ilerde  bir anne, vatanına bir meslek sahibi , sorumluluk duyguları ile dolu bir kız olarak yetiştirmek istemekteyim.Bir kız yetiştiren aslında bir ulus, bir millet ve devletler yönetecek insanları yetiştirecek bir anne yetiştirecek demektir.

Sevgili kızım,

Okuduğumuz yazarlardan , bilimsel makalelerden anladığım kadarı ile kızlar  babalarını , oğlanlarda annelerini örnek almakta ve onların kişiliklerinden çok etkilenmekteymişler. Bende bu yüzden seni , sağlam karakterli bir Türk Müslüman kızı olarak yetiştirme düşüncesindeyim. Ben nasıl ki okumayı seviyorsam seninde sevmeni, senin de, Doğrucu  Davut  gibi doğru olmana çaba harcamanı istemekteyim.

Canım kızım,

İnsanlar genelde yazmayı sevmediklerinden , çocuklarına hep sözlü konuşmalarda bulunurlar. Bu konuşmalarda zamanla  unutulur gider. Bu yüzden medeniyetin gelişmesi  yazının gelişmesi , ileriki devrelerde yazının  matbaada basılması ve günümüzde internetin yaygınlaşması ile  hız kazanmış. Bu yüzden büyüklerimiz “ Söz uçar, yazı kalır” diyerek  yazının önemine vurgu yapmışlar.

Bende istedim ki, kızıma mektuplar yazayım, 40 veya 50 yılda hayattan , okullarda okuduklarımdan ,evcimdeki kütüphanemden okuduklarımdan, iş yerimdeki kütüphaneden okuduklarımdan , duyarak öğrendiklerimden , dini inançlarımızdan milli sevgilerimizden ve şahsiyetlerimizden öğrendiklerimizi günümüz   şartlarına uyarlayarak ve kendi sevgi ve bilgimi de ekleyerek sana anlatmak istedim. “Gelinim sana söylemekteyim ama kızım sen anla” misali okuyan herkes bunlardan faydalansın istedim. Bizler ömrümüzü tamamlayıp ayrılsak bile bu yazdıklarımız sizlere faydalı olmaya devam etsin istedim.

Canım kızım,

Babalar işte bu yüzden kızlarına oğullarına mektuplar yazmalı ve onlara bırakılacak en büyük  mirasta bu olmalı bence. İnsan  çocuklarına servetler bırakacağına sevgi ve bilginin yoğun olduğu bilinç  ve farkındalığı yüksek evlatlar bıraksalar hem kendileri öldükten sonra güzel anılır hem de  sadece onların çocukları değil, yazdıklarımızı ciddiye alan tüm insanlar faydalanmış olurlar. Amaç insanlara faydalı olmaksa o zaman insanın değeri zaman gelir anlaşılır. Yaşadıkları çağda anlaşılamasalar bile. Zaten  aydın insanlar yaşadıkları çağlardan çok sonraki çağlarda anlaşılmışlardır.

Canım kızım,

Okumak  en güzel öğrenmektir. Dersini derste dinleyen insan ne kadar okulda başarılı olursa da , yazılmış kitaplardan okulda öğrendiklerine  ek olarak güzel yazılmış , güzel  Türkçemizle kaleme alınmış  kitapları da okuması nasıl ki sadece diploma alanlar  sadece işini yapıp  çevre edinemiyorsa, okuyan öğrenen ve iletişimi güçlü , cesareti olan insanların başarısı bunu yapmayanlara nazaran daha fazla olur .

 

Canım kızım,

Konuşmaktan çok yazmayı ve okumayı seven insanlar , yalnız kaldıklarında asla sıkılmazlar. Kendisi ile barışık olan , kendisini seven insan her zaman yalnız kaldığında önce kendini, sonra çevresini , sonra ülkesine nasıl faydalı olacağı konusunda kafa yorar. İnsanlarla gerektiği zaman , gerektiği ölçüde  ve kendisine saygı dolu oldukları müddetçe ilişkide bulunur.Sana saygısı olmayan insanla olmaktansa kitap okumak veya başka faydalı olan işlerle meşgul olmak insana zevk vermeli.

Canım kızım,

İnsan kişilikleri, ürettikleri ve sahip olduğu  manevi şeylerle var olmalı. İnsan mal ve evlatla var olduğunu sanır ama ülkemize faydalı olan bir insan faydalı olmayan sürekli olan tüketen insandan daha faydalıdır. İnsan, başka insanlara bilgi, sevgi ve  nasıl üretken olacağı konusunda yol göstermekte bulunursa faydalı olur .Yoksa sürekli başkalarından bir şey bekleyen, tüketen ve  çok konuşarak insanları bıktıran ,  insanlar her zaman yalnız kalırlar.  Çalışarak üretmeye yettiği halde  başkalarından  anne ve babasından bir şeyler bekleyen insanlar  unutulmaya mahkum olurlar. Sen her zaman üretken ol, sorumluluklarının bilincinde ol ki o zaman  insanlara yol gösteren , sevilen bir insan olmasın zevkini yaşa. 

Canım kızım,

“Bir baba neden kızına mektup yazar?”  diye sormuşum.İşte buna açıklık getirmeye çalıştım. Seninde çalışan, üreten ve insanlara faydalı olan bir insan konumuna gelmen için çaba harcamaktayım. Bu yüzden sana mektuplar yazarak babalık  görevimi  konuşarak anlatmak yerine  yazarak  yapmak istedim.  Olur ki babası yazmak yeteneğinden mahrum olan insanlarda okuyarak faydalanırlar. Çünkü, bende benim yazdıklarımı okumak nezaketinde bulunanların manevi babası sayılırım. Değil mi ama ?

Canım kızım,

Herkes olmasa da eli kalem tutan , zamanında mürekkep yalamış babaların çocuklarına mektuplar yazarak bırakmalarını  her zaman savunmuşumdur. Türk Edebiyatında mektupların özel bir yeri vardır. Eskiden aydınlarımız sık sık hapishanelere girdiklerinden oralardan çocuklarına, eşlerine duygu yüklü mektuplar yazarak   hem çocuklarına ve eşlerine moral vermişler , hem zamanlarını boşa değil de  kendilerine hasret olarak yaşayan yakınlarına moral vererek güzel değerlendirmişler ve  seneler sonra bunları kitap yaparak uğruna  hapishanelerde çileler çektikleri  Türk Milletine armağan etmişlerdir. Artık okuyanlar o kitaplardan  faydalanmıştır  okumayana  ise kimse bir şey yapamaz.

Sevgili kızım ,

Gerçi biz bunları zaman  geçsin diye yazmıyoruz. Hapishanelerden , hastanelerden de yazmıyoruz. Bizler bu mektupları birlikte sevgi  ile  doldurduğumuz evimizden , ocağımızdan sizlerin can evlerine kalbini , beynini ısıtsın diye yazmaktayız. Umarım sizlerde kalbinizi beyninizi ısıtırsınız yazdıklarımızla…

Canım kızım ,

Edebiyatımızda Babalar ve Kızları , Babalar ve oğulları ile ilişkileri her zaman olmuştur. Ben babalar ve oğullarından çok babalar ve kızlarına ağırlık vermek istemekteyim. Çünkü toplumda kadının yerinin çok önemli olduğuna inanmaktayım. Bu yüzden  yazdıklarımın senin ve  toplumun gelişmesini isteyen  kızlar tarafından  severek okunacağına inanmaktayım.  Umarım yazdıklarım sizlere ve sizlerin önereceği insanlara çok faydalı mektuplar olur.

Canım kızım ,

 

Son olarak söylemek isterim ki, Bir baba kızına sevdiği, onun saydığı, ona değer verdiği ve bilgi ile dolması, sevgi ile dolmasını istediği için , vatana ve milletine , ailesine,  insanlığa faydalı olmasını istediği için mektup yazar ve yazmalı. Bende işte bu yüzden sana ve ağabeyine her zaman Şükürler olsun ki eli kalem tutan bir insanım.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat