TOKAT GAZETESİ

ÂŞIK HÜSEYİN SARAÇLI

Âşık Hüseyin Saraçlı, 1916 yılında Gürcistan’ın Bolnisi bölgesinin Saraçlı köyünde doğdu. Natamam orta tahsilini Saraçlı mektebinde alan Hüseyin onu sözün asl manasında şöhretin zirvesine kaldıran, adını bütün Kafkas’ta, Türkiye ve Orta Asya’da diller ezberi eden âşıklık sanatını Saraçlı’da Aşık İsmail’den öğrenmiştir. Âşık İbrahim Kuşçu’nun ve Sarvan Bayram’ın yanında püxteleşib (yani onların ustaların yanında yetişmiş). Borçalı’nın meşhur söz ustaları Faxralı Şair Nebi’nin ve Şair Ağaca’nın Allah vergisi ile yoğrulmuş istedadından behrelenib (onların istedadından yararlanmış). Âşık Hüseyin Saraçlı boy-buxunu, oturuşu- duruşu, söz – söhbeti ile yanaşı hem de ahlakı, yüksek maneviyyatı ile asl ozan idi. Âşık, yetiştirip arsaya çattırdığı şeyirdleri Ahmed Sadaklı, Mehemmed Sadaklı, Sadi Ulaşlı, Nurettin Kasımlı ve başkaları ile birlikte dağlı- aranlı Borçalı’yı at belinde diyar diyar dolaşır. Davet olunduğu, ellerde ağır ağır toylar eder. Meclisler yola verirdi. Âşık Hüseyin Saraçlı, yaratıcı bir âşık idi. Diller ezberi olmuş şairlerin, bir nece destanın, “Gurbeti Kerem”, “Bağdad dübeyti” kimi saz havalarının müellifi olan Âşık Hüseyin Saraçlı’nın çıkışları nece- nece bedii ve senedli filmin, televizyon verilişlerinin yaraşığı olmuştur. “ Tütek sesi” filminde çaldığı “Ruhani ”havası ise tamaşaçını efsunlayan muhteşem bir senet numunesi kimi ebedi yaşam kazanmıştır. Âşık Hüseyin Saraçlı 1980 yılında Gürcistan SSR’nin Emektar medeniyyet hadimi adına layık görülmüş, bedii eserlerinden ibaret toplu 1992 yılında “Yazıçı” neşriyatında çap olunmuştur.  Halk şairi Zelimhan Yakup onun hayatı ve sanat faaliyeti ile bağlı “Hüseyin Şaraçlı destanı” nı yazmıştır. Usta âşık 1987 yılında vefat etmiştir.            Mezarı Saraçlı kabristanlığındadır. Doğma kendinde aşığın büstü goyulmuştur.

            Yukarıdaki metin Âşık Hüseyin Saraçlı’nın Doğumunun 100.Yıl jübilesi programına katılan bizlere Gürcistan Âşıklar Birliği tarafında dağıtılan broşürden alınmıştır. Broşürde “Yamanmış”, “Gerek” adlı iki de şiir bulunmaktadır. Biz yazımıza dönüyoruz ve anma programlarında yaşadıklarımızı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

            01 Haziran 2016 Çarşamba günü Âşık Hüseyin Saraçlı’nın doğumunun 100.yıl jübilesi için Saraçlı Köyünde ve Marneuli ( Sarvan) şehrinde programa katılmak üzere Tiflis’ten hareket ediyoruz. 

            Saraçlı Köyü mezarlığına ulaştığımızda bizi bekleyenler var. Kabri başında ziyaret ediyor, dualar ediyor, köye geçiyoruz.

            Köyün tam ortasında Saraçlı’nın anıtı var. Köylüler toplanmışlar. Ev sahibi olarak hoş geldiniz yapıyor, köyde olmamızdan mutlu olduklarını ifade ediyorlar. Program gereği değişik yönleriyle Âşık Hüseyin Saraçlı anlatılıyor. İlk kez konu ile ilgili bilgi sahibi oluyor, Türkiye’de hakkında kitap yayınlanmadığını öğreniyorum. Konuşmam esnasında bu görevi üsleniyor, Celal Demir, Hayrettin İvgin ve Nail Tan’ın desteğini alıyorum. Celal Demir hoca ile birlikte oğlu Âşık Ali Saraçlı’nın evini ziyaret ediyor, genel bilgiler alıyoruz. Türkiye’ye döner dönmez çalışmalara başlıyorum.

            Köyde hazır bulunan Türkiye-Gürcistan iki ülke âşıkları programı unutulmaz kılarken her yaştan köylülerle sohbet ediyorum. Anadolu’da bir köy ziyareti kadar rahat ve serin, gözlerim ufukların ardını görecek kadar engin. Vakit, söz ile bütünleşirken, güneş yeryüzünden öte, yüreğimize gülümsüyor.

            Programın ikinci bölümü için,  Borçalı bölgesinin merkezi olan Marneuli ( Sarvan) şehrine gidiyoruz. Öğle yemeği, konuşmalar, müzik ve folklor.  Şair ve yazar, Gürcistan Âşıklar Birliği Başkanı Derviş Osman Ahmedoğlu’nun sunumuyla, Gürcistan –Ukrayna Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Kamaloğlu’nun katkılarıyla dolu dolu bir program bizi mutlu ediyor. Şehri yönetenler, âşıklar, öğrenciler, akademisyenler, şairler ve yazarlar bir arada.

            1916- 1987 yılları arasında 71 yıl yaşayan Âşık Hüseyin Saraçlı doğumunun 100. Yıl Jübilesi üst seviyede tamamlanıyor.

            Borçalı’da âşıkların meclisinde

            Türküler dile geliyorken tellerde

            Birlikte olmanın huzuru dillerde

            Kardeş bayraklara rüzgâr oluyorum.

 

            Not: Âşık Hüseyin Saraçlı ile ilgili yazılarımız devam edecek inşallah.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat