TOKAT GAZETESİ

BİZE GELEN DERGİLER

Zamanı en güzel şekilde değerlendirmek, beynin enlem ve boylamını canlı ve hareketli kılacak birçok alan var ki önemlilerinden biri okuma kültürüdür.

            Yine kişisel gelişim açısından da alandaki eksiklikleri giderecek, hayata donanımlı olarak akışı sağlayacaktır.

            Bilim ve teknolojinin ışık hızıyla değiştiği ve geliştiği değerlendirildiğinde, değişim sürecinde sağlıklı olmak, rahat ve güvenli adımlarla yarınlara gülümsemek için okumak gerek. Okuma,  kelime dağarcığının zenginleşmesi, beyin de hareketliliğe, vücudun vakte hazır olmasına katkı sağlayacaktır.

            Tabii yayınları takip etmek de okuma kültürü ile aynı noktadır.

            1999 yılı ocak ayından itibaren eğitim, kültür, sanat ve edebiyat dergileri ile birlikte nefes alıyor ve birlikte yaşıyorum.

            Merkezi Ankara’da bulunan ve yönetim kurulu başkanlığını yaptığım Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneğine aylık 20-25 dergi, 50 civarında da yayınlanan kitap elimize ulaşıyor.

            Aralıklarla köşemizde dergilerimizi ve kitapların tanıtımını yapacağım. Dergilerin ve kitapların tanıtımı kültürümüze hizmetimiz olacaktır.

            Bu yazımızda dergilerimizden başlayalım.

            KÜLTÜR ÇAĞLAYANI DERGİSİ

            Hayrettin İvgin’nin sahibi olduğu, yayın yönetmenliğini ve sorumlu yazı işleri müdürlüğünü Erhan İvgin’in yaptığı derginin 39. Sayısı elimizde.

             Prof. Dr. Tuncer Gülensoy,  Nail Tan, Hayrettin İvgin, Osman Baş, Mustafa Berçin, Muzaffer Gündoğar, Abdulkadir Güler, Süleyman Merdanoğlu, Emine Pişiren, Şakir Susuz, Can Yoksul, Onur Sancak, Muhsin Durucan, İbrahim Gösterir, Yahya Aksoy, Abdullah Satoğlu, Murat Akyol, Anfisa Zinyeddin, Celal Necati Üçyıldız, Hande Bağcı’nın yazıları bulunmaktadır.

            Yine Şiirleri ile Aydın Yüksel, Murat Ulusoy, Ömer Yavuzcan,  Filiz Şahin, Coşkun Mutlu, Mahir Ünat, Nevin Kılıç, Halil Gürkan, Mureki Ergül, Orhan Sebat, Arzu Altun 39. Sayıda okuyucuları ile buluşmaktadırlar.

            İletişim adresi;  Konur sokak, No. 66/7 Kızılay /Ankara, Telf: 0312 425 93 53- hayrettinivgin@ gmail.com / erhanivgin@gmail.com adreslerinden dergiye ulaşabilirler.

            HERFENE EDEBİYAT DERGİSİ

            Gümüşhane Kültür Sanat Kulübü adına sahibi Şerif Ülker, Genel yayın yönetmeni Talat Ülker, sorumlu yazı işleri müdürü Sezai Köprülü.

            22. sayısı / İlkbahar 2016 okuyucuları ile buluşuyor. 104 sayfa olarak çıkan dergide; umarım doğru saymışımdır, 30 yazı ve 46 şiir var. Tanıdık isim oldukça çok.

            Talat Ülker’in “Şairler Korkar Bahar’dan” adlı yazısından bir paragrafı yazıma alıyorum.

            “Dil, her şeyden önce, bir düşünme, konuşma ve yazma aracıdır. Dilin bir araç olmaktan çıkıp bir amaç haline getirilmesine edebiyat diyoruz. Edebiyatta dil, bir anlamın aktarılmasının aracı olmaktan öte de bir değer taşır, biçim alır, maddeleşir ve sanatın somut eseri haline gelir.  Şiir dili şairin yarattığı ayrı bir dildir. Ortak dilin kavramlarından kalkılarak kurulan ikinci bir dildir: kurmacadır, keyiftir, eşdeğersizdir.”

            İletişim adresi; Kemaliye Cami pasajı P.16 Gümüşhane/ herfenedergisi@hotmail.com

            YENİ SİZE DERGİSİ

            Yeni Size Aktüel dergi, sanat-edebiyat-kültür-fikir dergisi, yıl; 13, sayı 152, Ağustos 2016 sayısı okuyucularla buluşuyor. Gülten Çiçek Tural anısına çıkıyor. Sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü; M. Zafer Tural,  Genel koordinatör; Yavuz Bülent Bakiler.

            İsmet Bora Binatlı, Hayrettin İvgin, Nail Tan, Ahmet Özdemir, Sibel Unur Özdemir, Bahaeddin Güney, Mehmet Şadi Polat, Cansaran Kızıltaş, Sevgül Yılmaz, Yavuz Bülent Bakiler, Mahmut Topbaşlı,Nidayi Sevim’in yazılarını okuyabilirsiniz.

            Sebahattin Gül, İbrahim Sağır, Osman Yılmaz, İsmet Bora Binatlı, Vedat Fidanboy, Şerife Gündoğdu, Halil Gürkan, Metin Vural’ın şiirlerini zevkle okuyabilirsiniz.

            İletişi adresi; Namık Kemal Cad.Göktaş Han No:2/301 – 34096- Aksaray / Fatih / İstanbul: 0532 411 50 79 / 0535 677 50 68 / sizedergisi@hotmail.com

            Bizim Külliye, Kümbet altında, Erciyes, Maki dergileri bir sonraki yazımızda tanıtılacaktır.

           

            Bize ulaşan dergi ve kitapları köşemizde tanıtmaya devam edeceğiz.

 

Osman BAŞ

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat