TOKAT GAZETESİ

Tokatspor’un Antrenörü Kıni Nuri

Zaman zaman bu sütunumuzda sporla özgeçmişi olan kişi ve olaylardan bahsetmemiz gerekli olmaktadır. İşte Tokat’ımızın büyük çınarlarından spor adamı, müzisyen Osman Nuri Ünver (Kıni Nuri) hakkındaki bilgileri Tokatlı hemşehrilerimizle paylaşmak istedim.

            Bu Tokatlı koca çınarın ölümü ve sonrasında cenazesinde gözümüze takılan hususları, ona dair bilgilendirmeleri yapalım istedik.

            1) Tokatspor’un tarihinden verilen bilgilerde Kıni Nuri’nin Tokatspor’un ilk kurucularından, ilk futbolcularından, ilk kaptanlarından olduğu belirtilirken, şahsımın Tokatspor Teknik Direktörü olduğu 1971 tarihinden itibaren yardımcı antrenörüm olarak görev yaptığını da vurgulamak isterim. Çok değerli hizmetleri olmuştur.

            2) Kıni Nuri ile Gaziosmanpaşa Spor Birliği’nde amatör takımda futbolcu olarak da birlikte oynamıştım. 1970 yılından itibaren Tokatspor profesyonel takımında yardımcı antrenör olarak Nuri ile beraber görev yaptık ve o günlerden buyana 50 yıla yakın zaman diliminde güzel bir dostluğumuz oluştu.

3) Kıni Nuri ile beraber Tokatspor’u çalıştırırken şimdiki teknik adamlara örnek olacak bir işbirliğinden bahsetmek isterim. Kendisi antrenör lisansı olmamasına rağmen Tokatspor takımının çalışmalarında kondisyon antrenmanlarının hepsini deruhte ederdi. Örnek bir yardımcı antrenördü. Tüm futbolcuların her türlü derdine koşan, ara sıra çıkan anlaşmazlıkları çözen bir ağabey, bir yönetici olarak da kendini sevdirirdi. Tüm oyuncularla ilgili meselelerin çözülmesinde kulübe ve bana yardımcı olmuştur.

4) İyi bir müzisyendi aynı zamanda. Bir müzisyen kadar bilgili ve iyi bir solist kadar sesi güzeldi. Deplasmanlara giderken o zamanlar seyahat ettiğimiz otobüslerin ne radyosu ne teybi vardı. Kıni Nuri, güzel sesi ile Müzeyyen Senar’ın en güzel eserlerini nefis bir sunuşla bizlere dinletir, bizlerin ve futbolcuların yolculuklarının hoş geçmesini sağlardı.

5) Kıni Nuri basketbol branşında da lisanslı antrenör ve lisanslı hakemdi. Bu branşta da Tokatlı basketbol severlere ve basketçilerine büyük hizmetleri olmuştur.

6) Son zamanlarında Antrenörler Derneği’nin etkinliklerine, Ramazan yemeklerine, toplantılarına eski bir antrenör olması hasebiyle davet ederdik. Bu etkinliklerden bir tanesinde genç antrenörlere hitaben yaptığı konuşmada “birlik ve beraberlik içerisinde hareket edin, hem antrenmanlarda hem maçlarda korkmadan kesin kararlı olun, çalışkan olun” gibi öğütler vermişti.

7) Onunla geçirdiğimiz birçok anılarımız olmasına rağmen en önemlisi Tokatspor’umuzun 1970 yılında Urfa deplasmanına giderken Gaziantep civarlarında uğradığımız feci otobüs kazası ayrı bir yer tutar. Bu kazada Tokatspor Kalecisi Mehmet ile otobüs şoförü Fahrettin vefat ederken, şahsımı yardımcım Kıni Nuri kurtarmıştı. Kafa kafaya giren iki otobüs olmuştu. Karşı taraftaki otobüs bizim otobüsün içine kadar girmiş, oturduğum koltuğa beni sıkıştırmıştı. İşte oradan beni son nefesimizi vermek üzereyken kurtaran Kıni Nuri olmuştu. Bu olay hatıralarımız arasındaki en önemli olaydı. Ve şimdi ben, Kıni Nuri vefatından önceki son aylarda gerek üniversite hastanesinde gerekse devlet hastanesinde tedavi altında tutulurken ben onu kurtaramamış olmanın üzüntüsü içerisindeyim.

Geride bıraktığımız hafta sonu Pazar günü (24 Temmuz 2016) vefat ederek aramızdan ayrılan Tokat’ımızın koca çınarı Osman Nuri Ünver (Kıni Nuri)’ye Cenab-ı Allah’tan rahmet, mekanı cennet olsun der, ailesine, yakınlarına, arkadaşlarına, emeklisi olduğu DSİ ve Tokatspor camiasına, sevenlerine başsağlığı diler, saygılarımızı sunarız.

Foto altı: * Tokatspor’un iç sahadaki bir maçında saha kenarında Teknik Direktör Ercan Süsoy (sağ başta), Genel Kaptan Yüksel Öztunç (ortada) ve Yardımcı Antrenör Osman Nuri Ünver maçın heyecanını yaşamaktaydılar.

            *Tokatspor’a Spor Bakanlığı tarafından tevdi edilen Centilmenlik Kupası’nı o dönemin Spor Bakanı Ali Şevki Erek takdim etmişti. Merasimde yardımcı Antrenör Osman Nuri Ünver (sağ başta) mutluluk yaşayan isimler arasındaydı.

 

            *1968-69 sezonu Tokat amatör sezonu Şampiyonu Gaziosmanpaşa Spor Birliği takımında Kıni Nuri (sağ başta oturan) öne çıkan futbolculardan biriydi.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat