TOKAT GAZETESİ

ONU İLK DEFA

Onu ilk kez Marmaris’de gördüm. Bölünmüş yolun iki yanında.  Yol çizgisiyle değil, bordür taşlarıyla belirlenmiş. Zaten trafik yönünden Avrupa Birliğine gireli çok olmuş Marmaris’in. Yaya yoluna adımınızı atar atmaz, motorlu araçların tümü olduğu yerde duruyor. Kolay durmalarının bir nedeni ceza korkusu ise asıl nedeni de yaya geçidine yaklaşırken tedbirli davranmalarıdır. Öyle ya çevrede görünmüyor ama bir yayanın ne zaman belirip yaya yoluna yöneleceği belli olur mu?

            Sabah sporuna giderken bizde de gördüm, bisiklet yolunu. Niksar Yolu kavşağından stada doğru giderken yolun sağ tarafına çizilmiş. Kısa aralıklarla çok başarılı şekilde birer de bisiklet resmedilmiş. Karşı tarafta böyle bir çalışma yok. Bisiklet yolu, bu gece çizilmiş olmalı. Yarın da karşıya çizilir. Bu sorun değil ama beni düşündüren birkaç nokta var:

            1-Çarşıdan gelen bisikletli kavşaktan sonra rahat edecek ama buraya kadar bisikletini nasıl taşıyacak? Kaldırım ya da asfaltta mı sürecek, yoksa omzunda mı getirecek?

            2- Kan kahır ulaştı diyelim kavşağa. Bisiklet yolunda çeşitli araçlar park etmişler sıra sıra, intizamlıca. Televizyonlarda görüyorum. Usta bisikletçiler otomobillerin üzerinden atlıyorlar. Atlasalar bile bisiklet yoluna park eden araçlar yalnız otomobilden ibaret değiller ki. Kamyoneti var, servis minibüsleri vb. Çeşit çok. Bisiklet sürücüsü ne kadar usta olursa olsun hepsinin üstünden atlayarak yol alacaklarına inanmıyorum.

            3- Park eden araçların sürücüleri de haklı. Adamcağız parasını ödemiş, belediyenin gösterdiği yere aracını park etmiş. Gerisi onu ilgilendirir mi?

            4- Belediye de haklı. Yara büyük, yama küçük. Bir vadiye yerleşen kentimizde araç sayısı, istiap haddini aşmış durumda. Park yerleri yetişmiyor. Belediye, park sorununu mu, bisikletçiyi mi yayayı mı düşünsün. Birinin huzuru, öbürünü huzursuz ediyor.

            5- Cadde kenarındaki park yerlerinin ihalesini alan iş adamı da haklı. O, parasını yatırmış kârıyla çıkarmaya çalışıyor.

            6- Araçlara bilet kesen delikanlı da haklı. Asgari ücret de olsa ekmek parasını kazanmak istiyor.  Evde çocuklar ekmek bekliyorlar, çünkü.

            Belediyenin gayretleri güzel, yapılan işin kötüsü olmaz ama Hıdırlık Köprüsü’nden Yer altı çarşısına kadar umumi bir tuvalet yok. Kentimize yeni gelenler çok zorlanıyorlar.

 

            Bazı gözlemlerimle ilgili kişisel düşüncelerimdir. İlgililerin ilgisine…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat