TOKAT GAZETESİ

Muhammed Şimşek ve Kapan Ağzı

İlk Kitabı KAPAN AĞZI 16 Eylül'de Raflarda olacak Üniversiteli Yazar Muhammed Şimşek:

"Ben yazacağım kitapların çok beğenileceğine ve kendime olan inancımla bu meslekte zirve yapacağıma inanıyorum. Çok zor bir hedef fakat imkansız olmadığını ve kolay olmayacağını biliyorum."

 

 

SORU- Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

 

MUHAMMED ŞİMŞEK- 20 yaşında ve Mersin doğumluyum. Adım Muhammet ŞİMŞEK. Üç çocuklu, dünyalar tatlısı, evlatlarından tek beklentileri evlatlarının başarısı olan bir anne ve babanın en büyük evladıdır. İlk okul 1. Sınıfı Mersin’de okuduktan sonra, İstanbul'da ilkokul ve lise eğitimini tamamladım. Öğrenimine devam etmekte olduğum İstanbul Kemerburgaz Üniversitesinde İşletme ve İstanbul Üniversitesinde Felsefe bölümlerinde öğrenim hayatımı sürdürmekteyim. İngilizceyi ileri seviyede  öğrendim. Boş zamanlarda zihnimi rahatlatacak aktiviteler yapmaktan zevk alırım. Gitar çalmak, şarkı söylemek, bilardo oynamak, film izlemek, kitap okumak başlıca aktivitelerimdendir. İlk kitabım olan 'Kapan Ağzını' yazmaya başladığım zaman, eğitim sürem boyunca birçok projelere imza atarak birçoğunda başarılı olarak kendimi geliştirme fırsatı buldum. Bilgi ve becerilerimi okumaya olan sevdam ve tutkum ile birleştirip beynimde tasarladığım ve hissederek yaşadığım duygu dolu anlarımı kaleme dökmeye karar verdiğimde açıkçası nasıl olduğu hakkında hiç bir fikrim olmadan bir gün kendimi bilgisayarın başına geçmiş bir şeyler yazarken buldum ve zaman ilerledikçe yazdıklarımın hem beni hem kısa özetlerini aktardığım insanları heyecanlandırdığını fark edip "KAPAN AĞZI" romanını yazarak hem başarılarıma bir başarı daha kazandırmak hem de kendimi kanıtlama fırsatım oldu. Yaşadığım süre zarfında insanlara faydalı olmak en büyük gayelerimden biri olmuştur.

 

SORU- Kitap yazma düşüncesi kaç yaşında başladı? "Kapan Ağzı"nı ne kadar zamanda yazdınız ve yayınlandı?

 

            MUHAMMED ŞİMŞEK- Kitap okumayı çok severim ve yazma tutkum 2 yıl önce başladı.  Bendeki o heyecan ve tutku "Kapan Ağzı"nı yazmamı sağladı. 2 yıldır yazıyorum inşallah Eylül 2016 ayında Az kitap ve yayınları aracılığı ile tüm kitapçılarda olacak.

 

SORU- Ailenizden bahseder misiniz? Ailenizin size desteği çok galiba. Bunun avantajlarını nasıl yaşadınız?

 

MUHAMMED ŞİMŞEK- Üç kardeşiz biri kız diğer ikimiz erkek ailenin en büyük çocuğu benim. Babam İstanbul’da restaurant işletmeciliği yapıyor. Annem ev hanımı. Ailemin ( babamı, annemin ve kardeşlerimin ) bana kitap yazma konusunda destekleri çok fazla onları yanımda görmek ve projeme verdikleri destekten aldığım özgüvenle kendimi daha iyi hissediyor ve reklam çalışmalarıma daha bir özgüven ile zaman ayırıyorum.

 

SORU-  "Kapan Ağzı"nın konusu nedir? Kitabınıza nasıl bir ilgi bekliyorsunuz?

 

MUHAMMED ŞİMŞEK- "Kapan Ağzı" aksiyon üzerine tasarlanmış bir roman. Romanımı ustalıkla kaleme alarak inanılmazı gerçekçi kılmayı başarıyor gibi hissettirmem. Kitabı okuyucuların elinden bırakamayacak ve devamında neler olduğunu öğrenmek için sabırsızlanacağını düşünmekteyim. Kitabı 17 ve üstü bütün yaş gruplarının severek ve hissederek okuyacağını düşünüyorum. Bu konuda eserimin beğenileceğine inanıyorum.

 

SORU- Çok genç, okulunda bile  zorlanıyor. Siz hem okul hem de kitap yazıyorsunuz. Bu zorlukları nasıl aştınız?

 

MUHAMMED ŞİMŞEK- Evet, hem genç olmam hem öğrenci olmam normal şartlarda benim yaştaki kuşakları zorlamaya yeterli bir sebep. Fakat ben hedefleri ve idealleri olan bir kimliğe sahibim. Hedeflerime ulaşmanın her türlü zorlukların üstesinden gelmekten geçtiğini bildiğim için hedeflerime olan inançlarım beni hırslandırıyor ve herkesin zorlandığı bir süreçten ben keyif alarak, haz duyarak hedeflerime kararlı, istikrarlı ve emin adımlarla yol alıyorum. Bu da beni mutlu ediyor.

 

 

 

 

SORU-İletişimi Çok önem veren insansınız. Çok gencin aksine bunun faydası ne oluyor hayatta?

 

MUHAMMED ŞİMŞEK- İletişime çok önem veriyorum çünkü beğeni itici bir güçtür. Yaptığınız işi veya eseri raflarda tutarak yada çok büyük bir olaymış gibi büyüklenerek değil de insanlara mütevazi bir yaklaşımla iletişime geçerek konuyu veya işi anlamalarını sağlayıp aslında algı operasyonu ile ürünü okutmadan okuyucuların ruhuna temas ederek, onlarla ikili iletişime geçerek hem sosyal ilişkilerimi geliştiriyorum. Hem de yaptığın işin beğeni kazanmasını sağlıyorum. Bunun faydası hem yararlı değerli insanlarla tanışıp onlardan hayatıma bir şeyler daha kazandırıyorum. Hayatı öğrenmek en büyük fayda değil midir sizce? Bakın "Kapan Ağzı" eserim sizinle tanışmamıza ve siz değerli üstatlarımdan bir şeyler öğrenmeme vesile oldu bu en büyük fayda değil midir sizce?

 

SORU- Yazar kariyerinde nerelere gelmek istersiniz? 

 

MUHAMMED ŞİMŞEK- Genç ve istekli olmamın kimseyi ilk önce de beni yanıltmayacağına inanıyorum. Benim bu işi bir heves ya da zaman öldürmek için yapmadığım aşikar. Kitap okumak bir sanat ise kitap yazmak yazdıklarımı aktarabilmek bende bir tutku bir heyecan, bu yüzden yazarlık kariyerimde değerli üstatlarımın hayatlarını araştırıyor mütevazi kimliklerini öğrenmeye de çalışıyorum. Ben yazacağım kitapların çok beğenileceğine ve kendime olan inancımla bu meslekte zirve yapacağıma inanıyorum. Çok zor bir hedef fakat imkansız olmadığını ve kolay olmayacağını biliyorum.

 

SORU-Siz çok okuyorsunuz. Çok genç yazmaya hevesli ama okumuyorlar. Bu ne kaybettirir onlara?

 

MUHAMMED ŞİMŞEK- Evet yazmaya hevesli birçok arkadaşımız var fakat okumak başlı başına bir sanattır. İnsanın beyinsel ve sosyal düşüncelerini dengelemeye ve alacağı kararlarda daha tedbirli olmaya bir teşviktir. Şöyle örneklendirelim herkesin kendine göre doğruları vardır ve okuyarak bir çok insanın aynı soru üzerinden doğrularını öğrenip doğrunun da doğrusunu çözmek bir kazanç, hayata bakış acının değişmesini sağlayıp daha istikrarlı kararlar almamızı sağlamaya bir sebep. okumayanların kazandığı bir şey olmadığı gibi hayatlarından bir çok şeyden ödün verdiklerinin de kanaatindeyim çünkü okuyan bilir.

 

SORU- Sizin çabalarınıza okul ve mahalle arkadaşlarınızın bakışı nedir?

 

MUHAMMED ŞİMŞEK-Okulum bu konudan çok hoşnut tabi ki çevremde bakış açıları güven verici ve verdikleri destekler ise çok mutluluk verici hepsine teşekkür ederim.

 

SORU-İyi yazar nasıl olunur? Bunun cevabını ilk kitabını çıkaracak sizden öğrenmek isterdik.

 

MUHAMMED ŞİMŞEK- Yazar olmak için tek bir şey (aslında iki şey) yapmak gerekiyor. Bunlardan birincisi yazmak. Yazın! Birinci kural bu. Yazmadan, yalnızca “Ben yazar olacağım” diyerek yazar olamazsınız. O yüzden yazar olma hülyalarına dalmak yerine oturup her gün yazın. İnsanlara, yalnızca ve yalnızca yazıyor oldukları için yazar denilir. 2 ikici kural ise yazmaktan daha fazla okuyan insanların yazma yetenekleri ve hayal dünyalarında düşünce ve fikirleri artmaktadır. Tabi yaşım genç bu doğrultuda üstatlarıma tavsiyede değil de fikirlerimi beyan etmem gerekirse çok okuyun ve yazacaklarınızı hissederek ve hissettireceğinize inanarak yazın.

 

 

*Muhammed Kardeş daha ilk kitabını yayınlamamış bir insan olarak sizden 40 yıllık yazar kadar çok şey öğrendik. Size yazarlık yaşantınızda üstün başarılar diler, yolunuz açık olsun deriz. Hayatınızın her zaman usta yazarlardan faydalanarak geçmesini temenni ederim.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat