TOKAT GAZETESİ

Kitap ve okumak

Kur-an “Oku” emri ile başlar.

“Kitaba and olsun” der birçok ayet

Okumak, yazmak ne güzeldir.

Okumayı, yazmayı insanlığa en büyük icraat, öğretme vesilesi sayar Yaradan.

Okumayı, yazmayı meth eder insanlığın faydasına olan düşünce ve yaşantı sistemleri

Hal böyleyken, kötü niyetli ellerde, düşüncelerde, okumak ve yazmak insanlığı yok edecek en tehlikeli bombalardan daha tehlikeli oluyor.

Niyet her şey oluyor

İyi niyet ve iyi niyetli insanlar meleklik mertebesine çıkartıyor insanı

İyi niyetle yazılmış kitap, iyi niyetle söylenmiş sözlerde aynı

Kötü niyet ve kötü niyetli insanda insanı şeytandan daha adi derecelere düşürüyor. İnsanı ve insanlığı yok etmeye kadar götürecek kadar

Ülkemizde yaşananlar içimizde yaşananlar iyi ile kötü savaşı

Hangisini beslersek, hangisini desteklersek o hâkim oluyor bize

Ama en güzel eğitimi aslanda en yüksek dünyevi makamlara çıksan da bazen içindeki niyetin seni nereye sürüklediğini bile bilemiyorsun. O halde senin aldığın makamlar, unvanlar boşa alınmıştır. Bir anda elinden gider. Hak etmeden aldığın unvan, hak etmeden aldığında bir an elinden gider ihsan.

Oku!

Ama bilinçli oku. Faydalıyı oku. Anlayarak oku. İdrak ederek oku. Oku dediler diye değil “Okumak” ve “ Var olmak için” oku. Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun? Yok, olmaktan korkuyorsan “yok” sun demektir.

Okumayan insanoğlu,

Anlamayan insanoğlu,

Okuyanı sevmeyen insanoğlu,

Bari okumuyorsun okuyanı sev, sevmek en basit en maliyetsiz en kolay iş. Kalbinin kilidini kır, okuyanı sev, ona destek ol ki okumanın mutluluğuna eremiyorsan bari okuyanı sevmenin mutluluğundan mahrum olma.

Yazamıyorsan bari yazanı sev insanoğlu. Onun yazdığı güzellikleri kitap ise al, okut dağıt hediye et ki, kötülükleri, kötü niyetli insanların önünü kesmiş ol. Gücün var da, güzel yazılmış kitaplara destek olamıyorsan sorumlusun. Sorumluluktan “bana ne” diyerek kaçamazsın. “Oku” emri açık,net.

İnsanoğlunun okumayı sevmemesi, okuyanla yazanla alay etmesi en çok şeytanın işine yarıyor biliyor musun? Hâlbuki iyi insan şeytanla mücadele eden insandır.

Okumayı anlayan seven toplumlar gelişmiş, okumayı yazmayı sevmeyen toplumlar geri kalmıştır. Tarihe bakınca bunu çok net görürüz.

Bunu anlayan toplumlar okumayı daha çok sever, okuyana kapısını açar. “beyin göçü” diye buna deriz işte. Aslında “okumayı ve önemini anlamaktır” konu. Anlayan aşmış kendini “danışan dağ aşmış, danışmayan düz ovada yolunu şaşırmış” misali. Okuyan okumayı seven gelişmiş bendleri aşmış, okuyanı yazanı sevmeyenler şaşkın, şaşkın bakmış” çevresine.

O halde okuyalım. Kötü değil, vatan millet sevgisi olan kitapları okuyalım, okutalım. Okuyanı sevelim. Yazanı sevelim. Hedef nerede? İlerde…

Okumak ve kitap bu kadar önemli de bu ilde neden kitap fuarı yok.  

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat