TOKAT GAZETESİ

REŞADİYE – TOREX

Ulus sevdalısı arkadaşım Mustafa Kaya aradı. Tokat’ta olduğumu öğrenince öğretmen evinde buluşalım dedi. Buluşmamızda üniversitede bir profesörle görüşüp Reşadiye’de sabun yapan Aydın Arslan’ın işinin fabrikasyon durumuna getirilmesini konuşacağız. Baş kilinden yapılan sabunun atölye durumunda olduğunu bu işi büyütürsek Reşadiye’de bir çok kişiye iş imkanı çıkacağını söyledi.

            Arkadaşım Mustafa Kaya’yı yıllardır tanırım. Yaptığı çalışmada bir çıkarı olmadığını işe ortak olmadığı halde Reşadiye’nin böyle bir oluşuma kavuşması ile hayatın biraz daha canlanmasını ve bir çok kişinin yararlanmasını sağlamak için uğraştığını düşündüm.   İleri yaşına rağmen azminin ve gayretinin devam ettiğini, insanlara hala öğretmenliğini devam ettirdiğini hayranlıkla izledim. Çevresindeki sorunları melul melul izlemeyip bitmeyen enerjisi ile doğru gördüğü yolda çözmeye çalışıyor. Reşadiye’nin biten ekonomisini kaybolan getirilerini canlandırmaya çalışmasını takdirle karşıladım. Bütün öğretmenlerin böyle olması halinde çevrelerinde ve ülkede ne büyük değişiklik olacağını düşündüm. En büyük ibadetin insanlara faydalı olmakla yapılacağına  inanıyorum. Bunları düşünürken üniversiteye vardık.

            Kimya Profesörü Ahmet Karadağ’ı odasında öğrencilerine ders verirken bulduk. Atomu anlatıyordu herhalde. Aldığımız eğitimin üstünde bilgiler olmalı ki hiçbir şey anlamadan tahtaya bakakaldık. Ders bitince “buyurun nasıl yardımcı olabilirim” dedi. Kendimizi tanıtarak arkadaş meramını anlattı. Kendisi olayın içinde ve yönlendiren olduğunu Tokat’ın (TO) Reşadiye’nin (RE) sini alarak TOREX ismine karar kıldıklarını söyledi. Fabrikasyona dönüştürmek için ilgili kişilerle temasta olduğunu fabrikasyona dönüşmediği takdirde bir işe yaramayacağını açıkladı.

            Çalışmalarını takdir edince bir profesörün görevinin sadece ders vermek olmadığını aynı zamanda çevre ekonomisine katkıda bulunmak olduğuna değindi. Ben Tokat’lı değilim ülkemin tamamı benim memleketimdir, bu işin gerçekleşmesi için canla başla çalışacağım, fabrikasyona geçince sabunun dışında bütün temizlik malzemelerinin üretileceğini, böylece Reşadiye için büyük getiri olacağına ve şu anda üretilen Torex sabununun kalitesine değindi. Sabunda asıl hammaddenin dışında en önemli yan ürünün yağ olduğuna işaret etti. Torex sabununda en kaliteli yağ olan zeytinyağı kullanıldığını, renklendirmek için kına ve kahve kullanıldığını ve bu maddelerin cilt için faydalı olduğunu söyledi.

            Sayın profesörümüz bunları anlatırken anılarımda çocukluğuma gittim. Annemin çocuklarını yıkarken, çamaşırları temizlerken sabun denilen maddeyi tanımıyorduk.  Bu işler için köyde baş kili kullanılıyordu. En iyisi Reşadiye’nin Pertek köyünde buluyordu. Pertekliler hayvanlarına yükledikleri kili, kil olmayan köylere taşıyarak kendi köylerinde olmayan ürünlerle takas ederlerdi. Kadınların bu killeri ıslak çamaşırlara sürerek, köyün dışında pürüzsüz taşlar üzerinde, köyde çeşmelerin aktığı tekne denilen ağaç yalakların başında tokaç denilen tahta bir aletle pat küt çamaşır yıkamalarını anımsadım.

            Biz kalkmadan bir grup öğrencisi daha ders almaya geldi. Karı – koca evli barklı öğrenciler. Hocamızın kıymetli zamanını almamak için arkadaşa kalkalım dedim. Kendisini memleketine ve öğrencilerine adayan hocamızı öğrencileriyle baş başa bırakarak ayrıldık.

Başarılar ve teşekkürler sayın profesörüm.

Saygılarımla.

17. 10. 2016

Mehmet Tapar

 

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

  1. aydın arslan
    08 Kasım 2017 Çarşamba Saat 14:26

    hocam öncelikle ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.Reşadiyede prof.dr.sn.Ahmet Karadağ ile reşadiyemizin baş kilinden sabun ve diğer temizlik ürünleri yapıyoruz biz bunu inşaallah orta ölçekli bir fabrikaya dönüştürüp ilçemize faydalı olmak istiyoruz.Fakat istediğimiz desteği yöneticilerimizden göremiyoruz.Size bu oluşumu haber yaptığınız ve ilgilendiğiniz için teşekkürler.Aydın Arslan

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat