TOKAT GAZETESİ

GÜZEL İNSAN

Güzel insanlar vardır dünyada. Çok az görürsünüz onları.

             “İnsanlığın çoğunun ziyanda...” olduğu için güzel insanlar azınlıkta kalır hep.

            Onlar yüzlerine “çocukluktan kalma” tebessümü unutturmamışlardır. Çünkü her çocuk “güzel insandır”

            Onlar hiçbir iyiliğin karşılığını kuldan beklemezler. Bu yüzden de düş kırıklıkları yaşayarak kalplerini insanlığa küstürmezler.  Öfkenin kuruttuğu ruhlardan olmazlar.

            Onlar için akıldan sonra en değerli şey sevmektir. Bir bebeğin masum gülüşünü severler. Bir çiçeğin kukusunu, bir ağacın yeşilini; bir hayvanın yaşayabiliyor olmasını severler.

            Onlar “güzel bakarlar, güzelliği görürler, güzel yaşarlar”

            Kötü ve çirkin şeyleri konuşmazlar. Bilirler ki kişi konuştuğunun içinde kalır. Bu yüzden hep güzel ve doğru şeyler konuşurlar.

            Güzel insanlar gösterişten ve gösterişli yalanlardan hoşlanmazlar. Hakikat olsun, sade olsun yeter onlar için. Sadeliğin berraklığı ihtişamın parlaklığından fazla lezzet verir ruhlara.

            Güzel insanlar ruhlarını sabırla, bedenlerini çalışkanlıkla olgunlaştırırlar. Onlar “kısa yol”cu şarlatanlıkların değil uzun ama sağlam yolun sabırlı yolcularıdır.

            Güzel insanlar makamın, mevkiin, paranın, şöhretin değil iç huzurun peşindedirler. Bu yüzden dünyanın en huzurlu insanları onlardır. Her gece vicdan rahatlığı denilen dünyanın en yumuşak yastığına koyarlar güzel başlarını.

            Güzel insanların korkuları vardır. Yalandan korkarlar, haramdan korkarlar, bir kalbi incitmekten korkarlar. Bu yüzden her mecliste konuşmazlar. Bu yüzden karanlık ruhlu insanlardan sessizce uzaklaşırlar. Bu yüzden elleri nasırlıdır. Bu yüzden “yüzü nurlu” fosfor güzellerinin değil, eli nasırlı hayat işçilerinin arasından çıkar gerçek Allah dostları.

            Güzel insanlar, güzel yaşarlar, güzelliklerle yaşarlar, güzellikleri yaşatır, güzelliklerle yaşatırlar. Etrafınızda var mı bilmiyorum. Eğer varsa sessizce yanlarına yaklaşın. Susarlarsa siz de susun. Konuşurlarsa dinleyin. Bir lokma ikramda bulunurlarsa şifa niyetine alın. Çünkü helal lokmadan daha etkili bir ilaç geliştirilemedi henüz. Onlardan keramet beklemeyin. Kerametleri sadelik, helal ve huzurdur.

            Eğer etrafınızda yoksa böyle birileri içinize dönün. Derinlere gömdüğünüz güzel çocuğa yaşama hakkı verin.

 

            Çünkü güzel insan sizsiniz…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat