TOKAT GAZETESİ

Burası Burdur, işte budur -1-

Akdeniz bölgesinin inci illerinden biri de Burdur. Burdur Anadolu’nun serin ve soğuk iklimiyle, Akdeniz’in deniz kıyısında bulunan sıcak, nemli, nefes almada güçlük çeken havasının orta yerinde bulunan nadide bir ilimizdir. Yazı yaz gibi, kışı kış gibi, adamı adam gibi yaşayan bir ildir. Yüz yılların yorgunluğuna meydan okurcasına tepelere sırtını dayamış, önünde boydan boya uzanan Burdur Gölü, havası temiz, manzarası mükemmel, yerleşimi boydan boya gölün gerdanına dizilmiş inci misali evler. Gari buraları gezme, tarihini insanını tanıma zamanıdır.

Burdur, Antalya, Afyon, Denizli, Muğla, Isparta illeri ile kol kola girmiş, kültür sanat birlik ve günlük yaşamıyla halay çeker gibi. Birbirinin yaşamına, sevincine, üzüntüsüne ortak olmuştur. Dağlarına tepelerine bakıldıkça makilik, çam ağaçları, bazen de boş kayalıklara rastlarsınız. Burdur’un denizden yüksekliği 900 m.den fazladır. İl merkezi nüfusu ise 75 bin civarındadır. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde veterinerlik ön plandadır. Bu ilimizin genellikle bahçeli iki katlı evlerin yanı sıra, dört beş katlı bahçeli apartmanların da yer aldığını görürüz. Yolları, caddeleri, park ve bahçeleri planlı, düzenli şirin bir ilimizdir. Bu ile gelindiğinde neresini gezelim görelim diye düşünebilirsiniz. Bu düşünce sizi yanıltır. Tabiat güzelliklerinin yanı sıra gölleri, piknik alanları, yüzme zevkinizi ve sakin maviliğin kenarında kendinizi dinlenmiş, dinç bulursunuz.

ULU CAMİİ: Felekküddin Dündar Bey tarafından 1295 yılında yapılmıştır.

SUSUZ KERVANSARAY: Bucak İlçesi Susuz köyünde Anadolu Selçuklu Devleti 13.yy kervansaray eserlerinden biridir. İpek Yolu üzerinde bulunan bu kervansaray dikdörtgen planlı bir yapı olup, Batı cephesi yönü giriş kapısı muhteşem yapılmıştır.

TAŞ ODA: Burdur Merkez Pazar mah. 17. yy.dan kalma Osmanlı sivil örneklerinden bir yapıdır.

BAKİ BEY KONAĞI: Merkez Değirmenler Mah. Divanbaba Caddesinde bulunan bu konak 17. yy.da yapılmış Osmanlı sivil mimarisinden bir örnek yapıdır. Bu illerde milli parklar da vardır. Bu alanları da gezerek tabiat ve doğaya doyarsınız. Binlerce yıl su damlalarıyla oluşmuş, serin ve gizemli mağaralarını da gezerek hayatınıza renk ve mutluluk katarsınız.

SEFER YİĞİT MAĞARASI: Bucak ilçesi İncirlidere Köyü İncir Han Kervansarayı’nın yanında yer alır.

İN SUYU MAĞARASI: Burdur- Antalya yolu üzerinde 13 Km uzaklıkta Madıra Köyü yanındadır. 597 m. yatay uzunluğundadır. Türkiye’nin turizme açılan ilk mağaralarından biridir. Mağara dikit ve sarkıklardan meydana gelmiştir. İçerisinde irili ufaklı dokuz göl mevcuttur. Birçok sularının şeker ve mide hastalıklarına iyi geldiği halk arasında söylenilmektedir. Günümüzde mağaranın içinde bulunan göllerin bazıları kurumuştur.

BURDUR GÖLÜ: Bu göl tektonik bir göldür. Dünyada nesli tükenmekte olan “dikkuyruk” örneklerinden %70’ine ev sahipliği yapmaktadır. Bu göl endemik kuş türlerine de barınma evleridir. Bu gölde 85 kuş türünün barınmakta olduğu sanılmaktadır.

SALDA GÖLÜ: Türkiye’nin en temiz ve derin gölüdür. Suyunun temizliği ve berraklığı, çevresindeki dağların ağaçlığı, gölün kenarındaki çamlığı ile Burdurluların yazın haftalarca gelip kaldığı mesire yerlerinden biridir.

KARACAÖREN BARAJI: Aksu çayı üzerindeki bu baraj Bucak ilçesine 35 km uzaklıktadır. Bölgenin enerji ve sulama ihtiyacını karşılar. Gölde yüzme keyfini çıkarırken, kenarında piknik yaparken dağ havasını alırsınız.

SAGLASSOS ANTİK KENTİ: Burdur’a 30 Km uzaklıkta antik bir şehirdir. M.S 11. yy.da en parlak döneminde inşa edilmiştir. Günümüzde halâ kalıntıları mevcuttur.

CREMNE ANTİK KENTİ: Burdur’a 45 Km uzaklıkta Bucak ilçesine 25 km uzaklıktaki Camlık Köyündedir. M.S. 11. yy da yaşayan Cremne antik kenti bir psidya şehridir. Roma çağına ait eserler halâ ayaktadır.

KİBRİYA ANTİK KENT: İl merkezine 108 km uzaklıkta bulunan Gölhisar ilçesinin batısında üç tepeye kurulu olan Cibyra antik bir kenttir. Oineanda Balbura, Bubon (İbecik) başkentidir. Cibyra’da ayakta kalan başlıca tek yapıt selatyum, aşağı ve yukarı agora belediye meclis salonu; tiyatro, mezarlıklar ve anıtsal su yollarıdır. (Devamı yarın)

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat