TOKAT GAZETESİ

Burdur işte budur -2-

2009 yılında UNESCO Dünya mirası geçici listesine giren Sagolassos’tan sonra, Kibriya da Dünya geçici miras listesine alındı. Gladyatörler şehri Kibriya, Burdur’u tanıtmaya devam edecek. Eski çağlarda savaşçılar bu şehirde yetiştirilirdi. Bu tarihi alanda, arenanın tarihi dokusu ve muhteşem mimari güzelliğinin içinde gladyatörler, kıyasıya dövüşürlermiş.

Dövüşçüler ölümle yaşamı seyircilerine izletmek, sonunda bir savaşçının ölümü tatması, diğerinin zaferi tatması gibi bir anı yaşatırlarmış.

Toroslar’ın eteklerinde göller bölgesi diye adlandırılan bu bölgenin toprakları genellikle beyazımsıdır. Su kaynaklarının bazıları acımsı, ekşimsi bir tattadır. Bu toprakların beyaz olması belki de değerli madenlerin habercisi olmaktadır. Bizler bu toprakların değerini bilsek de önemsesek de, bizden yüzlerce kat değerli olduğunu bilen dış ülkenin insanı var. Bu yüzden yıllardır savaşlarını sinsi sinsi yürütmektedirler. Yer yer siyasetle, ırkçılıkla, din mezhep adı altında oynadıkları oyunları bilmeyen yok gibidir. Bu toprakta yaşayan insanlar uyanır, bir beraber,  laik, demokrat Cumhuriyet’ine sahip çıkarsa; bilime sanata eğitim ve öğretime son hızla sarılırsa toprağını işler, bilinçli düşünür insanını güçlendirirsek, dünya zengin milletleri arasına girmemiz içten bile değildir. Bunları yapamazsak dünya milletlerine hizmet etmeye, emir ve direktifler almaya devam ederiz. Bu toprakta Uranyum, Titanyum, bor ve diğer madenler yeraltında yatmaktadır. Bu değerli madenleri başka ülkelerde bulmanın mümkünatı yoktur.

Bazı ilçelerin adını sanki biliyorcasına ( Keçiborlu-Uluborlu) koymuşlardır.

Dertleri yaratan insan, derdin dermanını da araştırıp bulan insandır.

Bu ilin köy kahvesine uğrayın, vatandaşları ile sohbet ediniz. Göreceksiniz yurt ve Dünya ölçeğinde sizlere ne güzel soracaklardır. Bu yörenin insanı bilinçli eğitimlidir. Yardımsever, insanı güler yüzlü ve çalışkandır.

Bu ilin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Şeker fabrikası pancardan şeker yaparken, atık malzemesi küspe ve melezle de havyan besiciliği en üst düzeydedir. Büyük baş hayvan besiciliğinden elde edilen sütler günlük olarak toplanarak diğer illerde bulunan süt sanayisine göndermektedirler. 193 köyü olan Burdur’un 120’sinde ortak sağım merkezi vardır. Bu ilden günde yaklaşık 1000 ton süt üretildiğini, bunların 50 kamyonla Türkiye’nin değişik illerine gönderildiğini söylerler. Süt ve süt ürünleriyle ünlü olan bu ilimizin, halkın geçim seviyesi oldukça iyi olduğu söylenmekte.

Meyve ve sebze bakımından iyi olan Burdur ilinin Hacılar köyü insanlığa ilk tarıma açılan yer olarak bilinir. Burdur’un Gökçebağ, Çerçin kavunu, yöreye Has ince alaca mor patlıcanı, fasulyesi, Yassıgüme’nin üzümü harikadır. 

Eğitimi gelişmiş olan il, 2007–2013 yılları arasında ÖSS-SBS sınavlarında Türkiye birincisi olan ildir. Halk eğitim ve öğretime çok önem vermektedir.

Devamı yarın…

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat