TOKAT GAZETESİ

Umutcan Umut sordu, Öğr. Görevlisi Yaman yanıt verdi:

Aydın Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Basım ve Yayın Teknolojileri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Özgül Yaman, gazetemiz yazarı Umutcan Umut’un sorularına yanıt verdi.

 

 

Öğr. Gör. Özgül Yaman, Basım ve Yayın Teknolojileri Bölüm Başkanı Aydın Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu İstanbul Aydın Üniversitesi Basım Yayım Teknolojileri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Özgül Yaman: Kendimi, karşımdaki bireylerin yerine koyarak hareket ettim ve her alanda başarı kaçınılmaz oldu. Basım sektörü için bu kadar başarılı bir bölüm olmamızın nedeni ise öğrencilerimizi, sektörümüzü ve basım sektörünün duayen hocalarının fikirlerini özümseyerek yol alıyoruz.

            *Bize kısaca kendinizi  tanıtır mısınız, hangi okullarda okudunuz ve bölümünüzün başarısını anlatır mısınız?

ÖZGÜL YAMAN: Marmara Üniversitesi’nden mezun oldum. Eğitim hikâyem değişiktir, önce meslek yüksekokulu daha sonra fakülte okudum. Aktif, sosyal ve girişimci bir öğrencilik süreci geçirdim. Hiç hayalimde olmayan bir mesleğin yani basım sektörünün temsilcilerinden olmak gerçekten onur verici.   2004 yılından itibaren İstanbul Aydın Üniversitesi’nde çalışıyorum. İşimi çok seviyorum, sevgi başarının anahtarıdır. Hayatım boyunca hedefim hep insanlar için neler yapabilirim sorusuyla vizyon çizdim. Empati yeteneğimin iyi olduğunu düşünüyorum, çünkü kendimi, karşımdaki bireylerin yerine koyarak hareket ettim ve her alanda başarı kaçınılmaz oldu. Basım sektörü için bu kadar başarılı bir bölüm olmamızın nedeni ise öğrencilerimizi, sektörümüzü ve basım sektörünün duayen hocalarının fikirlerini özümseyerek yol alıyoruz.

            Ayrıca başarılı olabilmek için; iyi, açık ve özverili bir ekibin yanında sizi destekleyen yöneticileriniz olmalı. Bu konuda da çok şanslıyız. İAÜ yönetimimiz bugüne kadar tüm projelerimizi ve bölüm girişimlerimizde hep yanımızda oldu. Yani başarı parçalardan oluşan bir bütündür. Herkese teşekkür ediyorum.

            *Basım Yayım Teknolojileri  Bölümünde öğretim kaç yıllık ve neler öğretilir?

ÖZGÜL YAMAN: İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri Programının canlı bir organizma olduğunu düşünerek öğrencilerimizi evrensel bir dünya için eğitmeyi amaçlıyoruz. Öğrencilerimiz, 4 yarıyıl teorik ve pratik bilgiyi; eğitim ve öğretimin temel yapı taşlarından olan derslerimizde ve YUM-yaz stajı çalışmalarımızda edinmektedirler. Bölümde basım sektörüne yönelik baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası alanlara ilişkin derslerle, eğitim verilmektedir.

            *Bu bölümü  tamamlayanlara nasıl iş imkânı sağlanır?

ÖZGÜL YAMAN: İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri Programı Mezunlarının sektörde çalışabileceği alanlar; Grafik Tasarım Birimleri, Üretim Planlama Departmanları, Kalite Departmanları, Ar-Ge (Araştırma Geliştirme) Departmanları, Gazeteler, Ajanslar, Yayın evleri, Yan Sanayi (Kesim bıçakları, Kağıt firmaları, mürekkep firmaları, solvent üreten firmalar, kalıp firmaları, film firmaları ve yardımcı hizmet veren firmalar), Ambalaj firmalarında konstrüksiyon tasarım, Ambalaj firmalarının üretim departmanları, Etiket Sanayi gibi kamu ve özel kurumların tüm departmanlarında görev alabilmektedirler.

            *Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü mezunu olan kendi alanı dışında hangi alanlarda çalışabilir?

ÖZGÜL YAMAN: İşin süreçlerini planlayan, işin konusuna göre tasarım öğelerini belirleyen, temel grafik tasarımı ve masa üstü yayıncılık işlemlerini yapan, ürünü görselleştirmeyi sağlayan, ürünlerin baskı için gerekli montajını yapan, genel baskı üretim sürecini organize eden, iş başı meslekî eğitim faaliyetlerine katılan öğrencilerimiz seçkin davranışları ile işletmelerde üretken ana elaman olmaktadırlar. İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri Programı mezunları basım sektörünün halkla İlişkiler, müşteri İlişkileri temsilcisi olarak firmalarda çalışabilmektedirler. 

            *İstanbul Aydın Üniversitesi  Basım ve  Yayın Teknolojileri Bölümünün  fark yarattığı başarıyı nasıl elde etti?

ÖZGÜL YAMAN: Basım ve Yayın Teknolojileri Programı Türkiye’de birçok devlet ve vakıf üniversitelerinde mevcuttur. Diğer üniversitelerden farklı olarak, İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri Programı öğrencilerinin, eğitim ve öğretimleri süresince kazandıkları teorik bilgi ve deneyimlerini pekiştirmek amacıyla; atölye uygulamalarında edindikleri becerileri geliştirmek, görev yapacakları iş yerindeki kişisel sorumluluklarını, iş ilişkilerini, iş yerindeki üretim sürecini ve yeni teknolojileri tanımalarını sağlamak için eğitim süreçleri boyunca yerinde uygulama çalışması yapmaktadırlar. Yapılan ders programında haftada 1 gün boş bırakılır ve öğrenci o gün tüm eğitim öğretim yılına ait 4 dönem boyunca, yerinde uygulama merkezlerine gitmekle sorumlu tutulur. Yerinde uygulama merkezlerimiz yüksekokulumuzda bulunan Yerinde Uygulama Koordinatörlüğümüz ve Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü tarafından seçilir ve özel sektörlerimizle bağlantı kurulur. Çözüm ortağımız olarak adlandırdığımız bu kurumlara, öğrencimizin ilgi ve isteğine göre yönlendirmeler yapılır. Öğrencimiz 4 yarıyıl boyunca farklı kurumlarda veya aynı kurumda yerinde uygulama çalışmasını devam ettirir. Sektör ile sürekli iletişim halindeyiz.

            *Sosyal sorumluluk projelerine önem veren bir bölümsünüz  bu öğrenciler üzerine ne gibi etkiler yapıyor, sosyal  Sorumluluk projelerine önem veren genç  hayatta neler kazanır? 

ÖZGÜL YAMAN: İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri Programı öğrencileri 1. sınıftan itibaren aktif olarak sosyal sorumluluk projelerinde görev almaktadırlar. Bu projeler öğrencilerimize empati kurmayı öğreterek etik ve duyarlı davranışlar sergilemelerini sağlamaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri Programı öğrencileri Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında kütüphanesi olmayan birçok okula kütüphane kurmuş, toplumda engelli bireylere yönelik gerçekleştirilen organizasyonlarda görev almış, LÖSEV, MEMEDER, HAYTAP, BASEV, ESD vs. gibi birçok kurum ve kuruluşlara yaptıkları görsel çalışmalar afişler ile toplumu bilinçlendirmeyi misyon edinmişlerdir.

            *Basım Yayım Teknolojilerinin ilerde gelişim açısından geleceğini nasıl görüyorsunuz?

ÖZGÜL YAMAN: Uzun bir gecikme ile ülkemize gelen matbaa, yazılı iletişimde bir basamak geride başlamamıza neden olmuştur. Ülkemiz, benzeri olmayan yazılı iletişimin sonsuz olan yayımcılık faaliyetlerine hızla adapte olmaya çalışmaktadır. Günümüzde yayıncılık olgusu; harflerin, kelimelerin, cümlelerin ve fikirlerin bir araya getirilerek hızlı devinimleri teknolojiye ayak uydurmuştur. İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri Programı, sektörün ihtiyaç duyduğu teorik bilgiye hâkim, uygulama becerisi kazanmış ana elamanlar yetiştirmektedir. Yetiştirdiğimiz öğrenciler ülkemizin basım sektörünü güçlendirmektedir.

            *Öğrenci neden İstanbul Aydın Üniversitesini tercih etmelidir?

ÖZGÜL YAMAN: Öğrencilerimiz aldıkları pratik ve teorik bilgileri, yerinde uygulama merkezlerimizde, bir diğer adıyla çözüm ortaklarımızın firmalarında; eğitim süreci içerisinde aktif olarak kullanmaktadırlar. Kurumlar öğrencilerin eğitim aldıkları dönemlerde çalışmalarını ve kendi işleyiş yapılarını tanımlarından dolayı öğrencilerimize sahip çıkmaktadırlar. Bu nedenle İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu Basım ve Yayın Teknolojileri Programını tercih eden öğrencilerimiz eğitim sonrası işletmeler tarafından etkin ve yetkin donanımları ile aranan ana eleman olma özelliğine sahip olmaktadırlar. Sosyal projelerde çalışma, yabancı dil ve kampüsün sınırsız olanakları öğrencilerimizi başarıya taşımaktadır.

 

            Çok teşekkür ederim Özgül Hanım. Basım yayım sektöründe  yüksek eğitim yapmak isteyen  ve  bu konuda gelişmek isteyenlere   güzel bilgiler verdiniz . Bu röportajın okuyanı ve faydalananı çok olsun dileriz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat