TOKAT GAZETESİ

Erbaa Halk Eğitim Merkezinde İşaret Dili Kursu

23 Kasım 2016 Erbaa Halk Eğitim Merkezinde İşaret Dili Kursu Soru Cevaplarımız

23 Kasım 2016 tarihinde Erbaa Halk Eğitim Merkezinde işaret dili kursu veren Aytekin Çam Hocamızın daveti ile giderek kursiyerlere  konuşma yapmış sonrasında da sorularını cevaplamış ve güzel soru soranlara kalemler dergiler en güzel sorana  “Engelleri Aşanlar” ve  “Recep Yazıcıoğlu'nun Liderlik Sırları” kitaplarımızı hediye ettik. Soruları bir kere de buradan cevaplayalım  dedim.

            *Sizce işaret dili önemli mi; işaret dili biliyor musunuz, işitme engelli olduktan sonra nasıl  zorluklarla karşılaştınız?  - Muhammed Demirci

CEVAP: İşaret  dili işitme engelliler ile anlaşmak için önemli. İşaret dili okullarda öğretilerek  öğrencilerin ana dili gibi öğretiliyor ama ne yazık ki ortaokul ve liselere gelince öğretmenlerin  çoğunun işaret dili bilmediğini gören öğrenciler şaşırıyorlar. İşaret dili bu yüzden  çok önemli. Kurumlarda işaret dili bilen eleman olması ve işaret dili bilmeyen öğretmenlerin işitme engelli okullarına atanmaması, iletişim güzel olmayan hocalarında işitme engelli okullarda görev almaması   önemli. İşitme engellileri gerçekten sevecek öğretmenler mülakatla  işitme engelli okullarına  atanmalı benim kanaatime göre.   

            İşitme engelli arkadaşlarla konuşa konuşa onlardan  anlaşabilecek kadar işaret dili öğrendim ama daha da ileri öğrenmemiz lazım parmak alfabesi ile de anlaşıyoruz. İşaret dili öğrenmek  işitme engellileri seven herkesin amacı olmalı.

            İşitme engelli olduktan sonra  normal okula devam etmeyeceğimi  ve  en yakın arkadaşlarım bile yanıma oturmak istemediler yardımcı olmak için falan ama  ben çok okuyarak bu zorlukları aşmayı başardım. Zorluklar önümüze aşılmak için çıkıyor, o zorlukları görerek şikayet  etmemiz  veya yılmamız için değil. O yüzden zorluklar ilk başta  zor gelse de azimle kolaylaşmaya başladı. Olumlu  insanlarla daha çok arkadaşlık kurarak olumlu düşünmeye ve yaşamaya  alıştık.  Olumsuzluklardan   çok güzel şeylere odaklanmak en iyisi.

            *Ülkemizde oldukça çok sayıda engelli kardeşlerimiz mevcut. Biz bu engelli kardeşlerimize ne gibi kolaylık sağlayabiliriz. Bizim  bu konuda üzerimize düşen görevimiz nedir? - Yeşim Temiz

CEVAP: Engellilerin beklediği ilgi ve sevgi. Yalnız toplumumuzda engellileri seviyor görünerek  hep alay edilerek dalga geçiliyor ki bu da insanların günaha girmesinden başka şey değil. Engellileri anlamaya  sorunlarını çözmeye bakmak lazım. Engellilerden faydalanmak yerine alay etmek en büyük nankörlük. Allah engellileri  sağlam olanlar ibret alsın diye yaratmış ve bu ibret alınmazsa insanlar büyük bir sorumluluk altına giriyorlar ve  bunun farkına bile varamıyorlar. Engellilerle alay edip de  “ ben onu seviyorum da anlamıyorum “ demek  en  basit kelime ile cehaletin  dışa vurması. Ne yazık ki toplumumuzun büyük çoğunluğu bunu yapıyor. Bu yüzden engellileri anlamaya çalışan ve onlara  yardımcı olan   onların ürettikleri ile alay etmek yerine  daha çok insanın onlardan faydalanmasına  sebep olmak lazım. Engellilerin  ürettiklerini küçümsemek   en basit şekli ile onları kıskanmak belirtisidir.   Bu yüzden  böyle yanlış davranışlar içinde olan insanları da uyarmak  da insan olarak hepimizin görevi.

            Bu güzel sorunuzdan  dolayı benim de şiirim olan Mülteci şiirleri antolojisini size hediye etmekten mutluluk duyuyorum.

            *İşitme engelli insanların hayatını kolaylaştırmak için ne gibi çalışmalar yapılıyor ve sadece   Türk İşaret Dili olarak değil, özel spor dalları gibi. Çünkü hayat sadece kendini ifade etmeyle bitmiyor. Herkesin kendine özgü yetenekleri var. Onları yansıtabilmeleri için hangi  özel dallar da destek olunmalı?

            Azim ve özgüvenle hiçbir insan engelli değildir. Bunun için de engelli insanlara yönelik  engelli muamelesi yapılmaması  için ne gibi çalışmalar yapılmalı? Ayşegül  Öner

CEVAP: Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, toplumumuz çok kıskançlık duygusu olan bir toplum,  sağlam insanların başarısını bile kıskanıyorlar en yakınları. Bir de bu başarı küçümsedikleri engelliler tarafından yakalanırsa o zaman  kıskançlıklar kat kat artıyor. Şimdi bunu okuyan “Engellilerin neyini kıskanacağım” demesinin bile psikologlar kıskançlık belirtisi olarak görüyorlar. Yoksa sporcularımız dünya şampiyonu oluyor ama  ödül verilmiyor. Verilse de sağlam sporculara verilen ödüllerin çok altında. Engelli yazarlarımız güzel kitaplar yazıyor ama kimse almak istemiyor. Hep bedavadan istiyorlar. Halbuki engelli yazarların kitapları kurumlarca  alınarak öğrencilere hediye edilse bu kitaplardan hediye edilen  öğrenciden çok anne ve babalar ile aileler faydalanacak. Biz bunu  bir kere Pazar ilçesinde  “Engelleri Aşanlar” kitabımızla uyguladık. İstanbul Pazarlılar Derneği, bu kitabı temin ederek  Pazarda bulunan 600 lise öğrencisine hediye etti. Kitabı öğrencilerden  çok aileler okuyarak  faydalandı. Ben en güzel hediye olarak kitabı görüyorum  ve konferanslarımda  en güzel soruları soranlara kalemler ve kitaplarımı hediye ediyorum. Engellilere  gereken değer verilse toplum faydalanacak  ama engellilere gereken önem verilmiyor. Verilse toplumumuz huzurlu yaşayacak.

Özgüven konusunda  fikirlerinize katılıyorum. Özgüvenli engelliler  özgüveni olmayan sağlamlara nazaran  hayatta başarıyı yakalıyorlar. Toplum olarak özgüven özürlüyüz ve “Özgüven Okulu” kitabımı bunun için yazdım ama henüz yayınlanmadı. Yayınlanınca okumanızı tavsiye ederim. Engellilere bizler bireysel olarak gereken değeri verelim. Başarılarını  dilden dile anlatalım. Onların kitaplarını  onlara destek olması açısından  satın alarak okuyalım, hediye edelim ki o zaman engellilere faydalı olmanın sevincini yaşayalım. Engellilere gerçek manada destek olanı da köstek olanı da Allah mutlaka görüyor ve herkesin niyetine göre davranışlarının karşılığı mutlaka verilecektir.

            Bu  güzel sorunuzdan dolayı  “Engelleri Aşanlar” kitabımızı size armağan ediyorum ve  siz okuduktan sonra da en az  3 veya 5 kişiye okutursanız  engellilerin hayat hikayesi ve azmi onlara ders olur inşallah

            *İşitme engelliler ile ilgili gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz var mı?  İşitme engelli bir insanla karşılaştığımızda hangi  kelimeleri kullanmak onları rahatsız eder? -Medine Ahlatçı

CEVAP: Daha çok ayıp günah kelimelerinin işitme engellileri rahatsız ettiğini  gördüm. Zor ve anlaşılmaz kelimelerle değil de basit anlaşılabilir kelimelerle  işaretlerle haberleşmek onları mutlu eder.

            İşitme engellilerle alakalı hayalim ise  yazdığımız işitme engellilerle alakalı kitapların işitme engelli okullarında  öğrencilere hediye edilmesi işitme engelli okullarında konuşmalara davet edilmemiz, işitme engelli aileleri ile tanışarak onlara çocukları konusunda, onların gelişmesi ve  toplum  tarafından ezilmemesi  konusunda  sohbetler yapmak, milli işitme engelli sporcu kamplarına  davet edilerek sporculara moral vermemizin sağlanması  beni mutlu eder.  İşitme engelli okullarında  öğrencileri  birkaç okulda ziyaret etmiştik ve çok faydalı olmuştu.  Kurumlar davet etmeyince bizlerde gidemiyoruz işte.

            Bu güzel sorunuzdan dolayı “Recep Yazıcıoğlu'nun Liderlik Sırları” kitabımızı size hediye ediyorum.  Umarım hayatı sizlere  örnek olur.

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat