TOKAT GAZETESİ

EĞİTİMİN-ÖĞRETİMİN GÜLEN YÜZÜ TOKAT YEŞİLBAĞ ORTAOKULU

1928’li yıllarda açılırken Cumhuriyetle büyümeyi kendine tek yol olarak hedeflemişti. Tokat’ımızın en köklü ilkokullarındandı. Yeşilbağ ilk mektebi, Yeşilbağ İlkokulu, Yeşilbağ İlköğretim Okulu, Yeşilbağ Ortaokulu olarak eğitim sürecinde ben hep varım diyen okullarımızdan bir tanesidir.

Şehrin doğusundadır. Şehir merkezine oldukça uzaktı bir vakitler. Faytonla, at arabası veya yaylı arabalarıyla ulaşabilirlerdi. Çoğu kez de Sivas’a giden otomobillerle okulun önünde inmek için yolculuk yapılırdı. Yol güzergahı olduğu için tam önünde de inilirdi.

O yörelerdeki bağların, yakındaki köylerin daha sonraki yıllarda yetiştirme yurdundaki yavrularımızın eğitim gördüğü Yeşilbağ İlkokulu zamanın akışı içinde günümüze başarı dolu mazisiyle, ismine yakışan yeşillikler içinde ulaşma çabasını kazanmıştır.

Küçük ve Büyük Beybağları, Kemer Bağları ve hatta Geyraz Bahçelerinin kucaklarcasına korumasına aldığı bu eğitim yuvası bulunduğu yörenin de sosyal ve kültürel yapılanmasını tetiklemiştir hep.

            Geçmiş dönemlerde merkez okullarına göre ekonomik koşullarının yetersizliğinin zorluklarını yaşayan Yeşilbağ İlkokulu, köylerde çalıştıktan sonra şehir sırası gelen öğretmenlerin ilk atanma yeri olan okullarımızdandı. Burada tecrübe, yetenek ve şehre uyum için staj yapan öğretmenlerin ihtisas alanları tazelenerek güçlenirdi.

            Onca zorluklara rağmen her dönemde yetiştirdiği güzel insanlarla ismini Cumhuriyetle birlikte yaşatan Yeşilbağ İlkokulu birçok engeli aşarak günümüze Yeşilbağ Ortaokulu olarak damgasını vurmuştur.

            Geçtiğimiz Perşembe günü oradaydım. 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programlarında Yeşilbağ Ortaokulu Müdürü Sayın Ahmet Özdemir ve sevgili öğretmenlerime teşekkürlerimi iletmek için ziyaretlerine gittim.

            Öğretmenler ve idareciler toplu halde TEOG sınavlarını konuşuyorlardı. Ziyaretim belli ki hepsini mutlu etmişti. Neşeyle, sevecen yürekleriyle karşıladılar beni.     

            Öğretmenlerin en belirgin özellikleridir karşısındaki insanın gözlerinin içine bakmak. Tüm öğretmenlerin gözlerinin içi gülüyordu. Güzel bir sohbet ortamı doğmuş, fikir alış verişleri, anılar güncel konular derken hoş bir seda ortamında çok mutlu olurken gelecek günler için de umutlarım da tavan yaptı.

            Vizyonu, ülke düzeyinde eğitimde bir adım önde olmak, misyonu, okul çevresine ve öğrencilerine güvenli ortamlarda nitelikli eğitim vermek olan Yeşilbağ Ortaokulu, atmışa yaklaşan öğretmen kadrosu, kırka yakın çalışanı ve altıyüze yakın öğrenci sayısı ile geçmişten geleceğe bir köprü olmuş, çağı yakalama başarısını göğüslemiştir.

            Çeşitli yarışmalarda sosyal, kültürel ve kişisel başarılar elde etmek öğretmenlerin ve idarecilerin öz verili çalışmaları sonucu oluşur ki, eğitim sisteminde ekip başarısı, kişisel başarılarının önüne geçer çoğu kez. Gördüm ki, Yeşilbağ Ortaokulu bu güzellikleri yakalamakla kalmamış birçok dereceleri okullarına taşıma başarılarını göstermişlerdir.

            Bunlardan dolayıdır ki, Yeşilbağ Ortaokulu idarecilerini, öğretmen ve öğrencilerini kutluyorum.

            Ve diyorum ki, öğrenmek bir süreç, öğretmenler de bu sürecin en fedakar, en saygın, en donanımlı güçleridir, inancıyla, başta Yeşilbağ Ortaokulu Müdürü Sayın Ahmet Özdemir olmak üzere, tüm öğretmenlerini, çalışanlarını kutluyor, teşekkürlerimi iletirken başarılarının daim olmasını diliyorum…

 

                                                                       Esen Kalın.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat