TOKAT GAZETESİ

ALİ İSMET ÖNER İLE RÖPORTAJ

Türkiye İşitme Engelliler Derneği Genel Başkanı ve milli Hentbolcu Ali İsmet Öner: Hentboldaki başarımın diğer gençlere örnek olması, onları teşvik etmem bana büyük, manevi değerler kazandırdı.

            *Bize kısaca  kendinizi  tanıtır mısınız; hangi okullarda okudunuz  bugüne kadar, nerelerde çalıştınız?

ALİ İSMET ÖNER: 1985 İstanbul doğumluyum. Doğuştan işitme engelli olarak dünyaya geldim. İlk ve Orta Okulu Mimar Sinan işitme engelliler sonra, Fatih işitme engelliler Lisesi ve Meslek eğitimi Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesinden alarak mezun oldum. Daha sonra özel bir sektörde işe başladım. Çalışma hayatı içinde sivil toplum kuruluşu olan Türkiye İşitme Engelliler Derneğinde sosyal ve kültürel, gençlik çalışmalarında bulundum ve destek oldum. Gençlik Meclisinde aktif yer aldım çeşitli kamplar düzenleyerek işitme engelli bireyleri bir araya toplayarak, eğitimler yaptım. Söz konusu etkinliklerde yer alarak, dernek başkanlığı seçimlerinde adaylığımı koyarak başkan seçildim. Şu anda Türkiye İşitme Engelliler Derneği Genel Başkanlığını yürütmekteyim.

            *Hentbola başlama  hikâyenizi anlatır mısınız, ne zaman nerede başladınız?

ALİ İSMET ÖNER: 2000 yılında İstanbul sessizler spor kulübü bünyesinde voleybol ve basketbol oynarken, daha sonra hentbol branşı yer verilmesinden sonra hentbol sporunun benim ilgimin çekmesi üzerine oynamaya başladım. Hentbolda yer aldıktan sonraki oyunculuğumun dikkatin antrenöre tarafından dikkat çekmesinden dolayı beni milli takıma seçildim. Yurt dışı müsabakalarımızda 2005 yılındaki İşitme engelliler hentbol Avrupa Şampiyonluk karşılaşmasında Türkiye 4.olarak dereceye girmemizden dolayı milli unvanı elde ettim.

            *Milli takıma seçilmeniz nasıl oldu kaç kere milli oldunuz ve milli takımda hangi başarılara İmza attınız?

ALİ İSMET ÖNER: 2005 yılında Avrupa şampiyonası -4. olarak dereceye

2008 yılında Avrupa şampiyonası -4. olarak dereceye         

2009 yılında olimpik şampiyonası -4. olarak dereceye

2011 Yılında Avrupa şampiyonası -2. olarak dereceye

2013 Yılında Yaz Oyunlar Olimpiyatları -4. olarak dereceye

2014 Yılında Dünya şampiyonası -2. olarak dereceye girdik.

Hentbol dalında

            *Milli takımda nerelere gelmek istersiniz?

ALİ İSMET ÖNER: Hedefim İşitme engelli olarak hentbol antrenörlüğü yapmak.

            *Sizin  sporculuk dışında spor  yöneticiliğinizde var.  Bu kadar işi yapmakta zorlanmıyor  musunuz?

ALİ İSMET ÖNER: İstanbul sessizler spor kulübündeki tüm sporcularımıza manevi destek vermekteyim. Kendi şahsım olarak zorlanma gibi bir durumum yok. İsteyerek severek yapmakta olup, zamanımın çoğunluğunu adı geçen kurumda geçiyorum. Geleceğimizin gençlerinin topluma kazandırmak adına yaptığımız yöneticilik olsun, sporculuk olsun bu benim hayatım olarak benimsedim. Bir yararım olması yolunda çaba vermeye gayret ediyorum.

            *Hentbol ile uğraşmak size hangi maddi ve manevi kazançları sağladı?

ALİ İSMET ÖNER: Hentboldaki başarımın diğer gençlere örnek olması, onları teşvik etmem bana büyük manevi değerler kazandırdı. Onun dışında bir kazanç beklentim olmadı. Sadece milli takımdan elde ettiğim başarılar sonucunda milli sporcu devlet unvanı nedeniyle maaş bağlandı.

            *İşitme engellilerin hentbol ile uğraşması onlara maddi manevi kazançlar sağlıyor.

ALİ İSMET ÖNER: İşitme engelli gençlerimizin hentbol veya başka spor branşlarında yer almaları toplumla adapte olmaları, sosyalleşmeleri açısından fayda sağlamaktadır.

            *Hentbol sporu yapmak işitme engellilere zor olmuyor mu bu zorlukları nasıl aşıyorsunuz?

ALİ İSMET ÖNER: Hentbol branşındaki performansımızda normal bireyler gibi oynayabiliyoruz. Sadece duymuyoruz. Bize imkân verilmesi durumunda yani, antrenman salonu, antrenör gibi imkânlar olmadığı için sıkıntılar yaşıyoruz. Kendi çabamızda amatör sınıfında kalıyoruz. Profesyonel olarak eşit duruma gelemiyoruz maalesef. 

            *Hentbol ile uğraşmanızın aile yaşantınızda olumlu ya da olumsuz etkisi ne oluyor?

ALİ İSMET ÖNER: Hayır, yok ailem destek olmuştur.

            *Hentbol  oynamak ve milli takıma kadar yükselmek isteyenlere neler önereceksiniz?

 

ALİ İSMET ÖNER: Benim tecrübelerime dayanarak gelecek nesillere öncelikle bu branşı çok benimsemelerini gerektiğine inanıyorum. Disiplin, dikkat, özveri, ahlak bunların hepsine sahip olması durumunda başarı ve milli takıma girmeyi başaracaklardır.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat