TOKAT GAZETESİ

YAYA KALDIRIMLARI

Yollar insanları sevdiklerine kavuşturur. Kaldırımlar da evlerden evleri, mahalleleri birbirine kavuştururlar. Daracık kaldırımların üstünde yürüyen itişe kalkışa ilerleyen insanlar kimilerine göre ağır ağır zaman geçirilerek yer olarak görürler. Kimilerine göre karar veremedikleri, beğenemediklerini gözlemleyerek mağazalardan alış veriş için yürüdükleri yerdir. Birilerinin işi aceledir, zikzak yaparak kan ter içinde hedefine ulaşmaya çalışırlar. Kiminin elinde sigara dumanı tüttüre tüttüre yürür. Bazılarının ağzında sakız, elinde telefon yüksek sesle konuşarak yürür. Birkaç yeni yetme öğrenciler el şakası yaparak yürürler. Taşıt yolunun karşılıklı iki yanına yapılmış yaya yoludur kaldırımlar.

            İnsanların yürümeleri için yapılmış yaya yolu, bu alanda yürüyenlerin ihtiyacını karşılıyor mu dersiniz? Bence hayır. Kaldırımın derdi bir tek dar olsa ne ise. Kenar dükkanların ürünleri kaldırımlarda sergilenir. Lokantacı, pastacı, kahveci masasını atar kaldırım üstüne. Mağazacısı, manavı, bakkalcısı, kasası kaldırımın üstündedir. Ne yapsınlar esnaflar, para kazanmalıdır. Trafik işaret ve levhaları nerede olmalı, elbette kaldırımda. Sokaklar aydınlanmalı, direkleri nereye dikelim, elbette kaldırımlara. Bu mahallenin yeşilliğe ihtiyacı var, ne yapalım? Hadi kaldırım kenarına ağaçlar dikelim. O zaman alın elinize kazmayı küreği eşin kaldırımları. Elbette bu mahallede yaşayan insanların oksijene ihtiyacı vardır. Kardeşim bu sokaktan motorlu taşıtlar zor geçmektedir. Apartmanları geri çekecek halleri yok ya, daraltın gitsin kaldırımları. Ne olacak canım, işte insanlara kaldırım. Yan yana yürüyeceğine arka arkaya yürüsün.

            Hay Allah en önemli şeyi unuttuk. Çöp bidon ve konteynırlarını nereye koyalım? Kaldırımdan iki metre uzunluğunda, bir metre derinliğinde çöp konacak yerleri de yerleştirin kaldırımlara.

            İyi de insanlar otobüs, minibüslere binecekler. Yerleştirin kaldırımın üstüne otobüs direklerini. Kaldırım üstünde yürüyenler, insanlar otobüs bekleyenleri ezmemek için durağın sağından solundan tüm hünerlerini sergilemek zorunda kalsın. Bazen de otoyola inip, kaldırıma çıkmalısınız taşıtlara çarpılmadan. Taşıt sürücüleri sizce yayalara saygı gösteriyor mu?

            Yaya kaldırımlarının bunca ana görev ve sorumlulukları varken pek nadir özürlü yayalar düşünülür. Bu kaldırımlardan yürüyen özürlü vatandaşları düşünemiyorum. Apartmanda oturanlar taşıtları nereye park etsinler? Elbette yol kenarına veya kaldırımların üstüne. Bunca olumsuzluklardan sonra gelin de kaldırımdan yürüyün yürüyebilirseniz.

            İnsana saygının bir göstergesi de yaya kaldırımlarının kullanılır olmasıdır. Bir şehrin yaşanabilirlilik göstergelerinden birisi de kaldırımlar, sokak, cadde, yeşil alanlar, oto parklardır. Kaldırımların ne kadar önemli olduğunu bilelim, koruyalım.

 

 

Süleyman Erkan / 28.12.2016 / Beyoğlu – Hasköy /İstanbul

YORUMLAR

  1. mualla kılıç arslan
    09 Ocak 2017 Pazartesi Saat 11:22

    belediye başkanımız göreve başladığında ilk beklentim o kaldırımdaki esnafların ürünlerini kaldıracağı beklentisi oldu ama bu hüsranla sonuçlandı bizi pazar yeri gibi gösterdiğini düşündüğüm bu görüntü kirliliğinden kısa zamanda kurtulmamız dileğiyle....

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat