TOKAT GAZETESİ

Denizhan Can ile röportaj

İşitme Engelli Futbolcu Denizhan Can: Spor ile ilgilenmem yeteneğimin olduğunu gösterdi bana ilk önce. Daha sonra manevi olarak güç verdi, sağlık açısından da iyi oldu benim için.

                *Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız; hangi okullarda okudunuz, nerelerde çalıştınız bugüne kadar?

DENİZHAN CAN: Merhaba ben Denizhan Can. 9 Ekim 1992 yılında Eskişehir Mavi Hastanesinde öğlen saat 12.00'de dünyaya geldim. Doğuştan işitme engelli oldum. İşitme engelli olduğum için İÇEM'e başladım okula. 1995 yılında yuvaya başladım yuvadan ortaokuluna kadar devam ettim ve mezun oldum. Tayfur Bayar Lisesi (İÇEM LİSESİ) de okumaya başladım ve 2011 yılında mezun oldum. Üniversite okumadım ve 2013'te Arçelikte çalışmaya başladım. 9 ay sözleşmeli olarak çalıştım ve çıkış aldım. 2014'te Paşabahçe Fabrikası da çalışmaya başladım 7 ay sonra çıktım. Tekrar Arçelik'e döndüm ve şuan devam etmekteyim.

                *Sporla tanışma hikayenizi anlatır mısınız, spor ile tanışında hayatınızda ne gibi değişmeler oldu?

DENİZHAN CAN: Okul hayatım boyunca sporla iç içeydim. En sevdiğim spor futboldu. 6 yaşımda futbola başladım Eskişehirspor tesislerde oynamaya başladım 10 yaşıma kadar devam ettim. Sonra İÇAD derneğimize Badmintona geçtim antrenman yaptım ve geliştirdim. Türkiye Şampiyonasına katıldım çiftlerde Türkiye üçüncüsü oldum madalya aldım ve badmintonu bırakmaya karar verdim çünkü bana tam uygun değildi en sevdiğim spor futboldu. Sonra işitme engelli spor kulübünde futbola geçtim. Her maça katıldım hep yedekte oturdum. Büyüyünce geliştirmeye başladım ve 11'e almaya başladım. Şuan İşitme engelli Eskişehirspor Kulubünde oynamaktayım. Futbol oynamaktan çok büyük zevk alıyorum.

                *Ailenizden bahseder misiniz; anne ve babanız ne iş yapar, kardeşleriniz nerede okur, onların sizin çabalarınıza bakışı nasıl?

DENİZHAN CAN: Ailem annem ve babam Eskişehir'in ilçesi Seyitgazi; Üçsaray köyünde doğdular. Abim ve ablam Eskişehir'de doğdular. Annem Anadolu Üniversitesi'nde memur olarak çalıştı ve emekli oldu. Babam Osmangazi Üniversitesi'nde memur olarak çalıştı ve emekli oldu. Abim Özgür Can Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu Yapı Ressamlığı bölümünden mezun oldu ve şuan Porsuk Meslek Yüksekokulunda çalışmaktadır. Ablam açık öğretim üniversitesinden mezun oldu ve bilgisayar başında çalışmaktadır.

Özelliklede ailem bize çok fazla destek çıktı. Her zaman bize baktılar bizi büyüttüler aileme teşekkür ediyorum, bizleri bugünlere getirdiler.

                *Spor ile ilgilenmek işitme engelli olarak size ne gibi manevi faydalar sağladı?

DENİZHAN CAN: Spor ile ilgilenmem yeteneğimin olduğunu gösterdi ilk önce. Daha bana sonra manevi olarak güç verdi sağlık açısından da iyi oldu benim için.

                *İşitme engellilerin genel sorunları neler çözüm yolları sizce nedir?

DENİZHAN CAN: Eskişehir bu anlamda uygun bir şehir bir çok işitme engelli arkadaşım var onlarla her zaman görüşüyorum. Ama şu olabilir sınavlarda biraz daha bizim anlayacağımız şekilde soru sorabilirler.

                *Gençler ve işitme engelliler genelde iletişim kurmayı sevmeyen ve çekingen insanlar, siz ise gelişimi ve iletişimi seven insansınız. Bu size ne sağlıyor hayatta?

DENİZHAN CAN: Evet ben herkese selam veririm herkesle sohbet ederim çevremin genişlemesini sağlıyor insanların güvenini kazanmak bana da iyi geliyor.

                *Bugüne kadar hayatınızda keşke yapsaydım dediğiniz pişmanlıklarınız oldu mu?

DENİZHAN CAN: Hiç olmadı ama milli futbolcu olmak isterdim, olmak için çok çalışıyorum.

                *İşitme engelliler genelde iletişim kurmakta zorlanıyorlar. Rahat iletişim kurmaları için rahat iletişim kuran bir insan olarak neler tavsiye edersiniz?

DENİZHAN CAN: Kendileriyle barışık olmaları yeterli ;)

                *İşitme engellilerin eğitimi konusunda neler anlatacaksınız?

DENİZHAN CAN: Ben İÇEM'den mezun oldum çok memnundum eğitimimiz çok güzeldi öğretmenlerimiz bizimle çok ilgiliydi.

                *Sporda nereye kadar gelmek istersiniz?

 

DENİZHAN CAN: En iyisi olmak isterim çünkü spor benim için çok önemli sporla uğraşmayı çok seviyorum hedefim milli sporcu olmak.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat