TOKAT GAZETESİ

Tokat’a Gitmek Gerekmiş…

Analiz (Nurettin İşleroğlu)

 

Son günlerde sosyal medyada sıkça dolaşan ‘’Tokat’a gitmek gerek’’ sloganı gündem oluşturmaya devam etmekte. Bir süre daha konuşulacağa da benzer.

İyi de kardeşim sormazlar mı insana? Ömrünü bu şehre adamış bu şehrin mahallelerinde çember çevirmiş, saklambaç oynamış, tozlu yollarında yürümüş trafik sorunlarıyla boğuşmuş, işsizlik sorunlarıyla mücadele edip kaderine razı olmuş, seçtiği insanlardan değer görmemiş, vefakar ve cefakar Tokatlına sahip çıkmamışsın, garip hemşerim yatağını yorganını omuzlayıp baba ocağından, anasının dizinin dibinden ayrılıp rızkı için Tokat’ı terk eden insanına sahip çıkma,  dışarıdaki insanları Tokat’a davet edin. Göçte lider, Tokatspor ile dibe vuran bir şehir için hiç ama hiç samimiyet kokmuyor. Bu sadece gündem oluşturmak ve avutmaktır.

Bir ili ziyaret etmek için bazı kriterleri içinde barındırmasıyla olur. Öncelikle ulaşımı mutlaka kolay ve güzergah üzerinde olması gerekir. Yılan hikayesine dönen havaalanı hala istimlakla zaman geçirilmesi, Sivas’tan günde 3-4 sefer yapılıp 59 liraya uçarken Tokatlı haftanın bazı günlerinde ve 150 liraya uçuyorken dışarıdaki insanı Tokat’a nasıl getirirsin? Hızlı tren fiyaskosu yaşanırken tarihi eserlerini ne kadar tanıttın? Mutfağın Tokat’ın dışında ne kadar damak tadı olarak tanınıyor? Bir yılda ilimize kaç adet yerli ve yabancı turist geliyor? Örneğin geçtiğimiz sene Amasya’yı ziyaret eden turist sayısı 600 binlerde. Peki ya bizde kaç? Bunlar kaç gün konaklıyor? Otel ve yatak sayımız ihtiyaca cevap verebiliyor mu? Yol haritamızı hazırlarken neleri kriter olarak aldık. Şehrimize davet için şehrimize gelin demekle olmaz. Çünkü alt yapımız henüz olgunlaşmamış. Sonra hayal kırıklığı yaşamayalım.

Bir zamanlar yeşil Tokat diye anılan şehrimiz adeta beton yığınına dönüştü. İlimizi ikiye bölen Yeşilırmak taş duvar içinde ne kadar göze hitap ediyor? Yürüyüş yolu çekirdek kabukları ile dolu. Kalemizde yıllardır süren restorasyon çalışması neden çevresi ile birlikte bitirilemedi? Gıj gıj, Gümenek, Topçam unutulmuş vaziyette. Buraları gezdirmek için mi Tokat’a gitmek gerek diyoruz? Mecburiyet caddemiz hala trafik keşmekeşliği içerisinde. Bunun için mi çağıralım şehrimize? Dört bir yanımızı saran çarpık yapılaşmayı gecekonduları görmek için mi, gelin Tokat’a diyelim? Hac dağına iki ağaç dikmeyenler, o kel tepeleri göstermek için mi çaba gösterelim? Meydandan baktığımızda Ali Mezarlığı’na yaptığımız saygısızlık için mi bu güzel şehre gelin diyelim?

 

Bir şehri ziyaret için davete gerek olmaz. O şehir kendi cazibesiyle insanları zaten cezbeder. İlin yöneticileri de bu çalışmalara öncülük eder. Dertliler şehri olan güzel Tokat’ımıza önce neler yapılır ne yaparsak diğer illerden bir adım önde oluruz bunu masaya yatıralım. Hizmet ve güzellik varsa zaten gerisi mutlaka olur. Yeter ki duygularımızda samimi olalım.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat