TOKAT GAZETESİ

Tokat'ta Kitap Okumak

Öğrencileri kitaba çağırmak. Belki de yaşadığımız çağda en zor uğraşlardan biridir bu. Teknolojinin esir aldığı, estetik olan bütün zevklerden azade bir gençliği kitapla buluşturmak onlar için yapılacak en önemli çalışmadır diyebiliriz. Biliyoruz ki okudukça aşılacak engeller ve okudukça gençler kendi kimliklerine kavuşacak.

 

Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz” projesi sadece milli eğitim camiasını kapsayan bir proje gibi görünse de tüm Tokat’ı içine alan geniş açılımlı bir çalışma. Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi’nin de çalışmalara destek verdiği proje ile Tokat; kitap okuyan bir şehir olma yolunda hatırı sayılır bir mesafe kat etti.

 

Okullarda kitap okuma grupları oluşturuldu

 

Milli Eğitim Müdürlüğü Arge birimi tarafından gerçekleştirilen “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz” projesi ile okullardan başlayarak toplumun her kesiminde okuma kültürünü yaygınlaştırmayı hedefleyen proje, yapılan etkinliklerle istenen amaçlara ulaşmaya başladı. Okul bünyesindeki okuma grupları Tokat genelindeki okulların tümünde oluşturuldu. Belirlenen kitaplar gruplar tarafından okunduktan sonra bazen Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın bizzat katılımıyla bazen de arge biriminden öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşmeye devam ediyor.

Her fırsatta okuma kültürünün yaygınlaştırılmasından bahseden bir Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı. Kitap okumayı bütün çalışmaların ilk sırasına koyarak okuyan öğrenciler ve geniş anlamda okuyan Tokat imajını şehre yerleştirmeye çalışıyor.

Okullarda velilerin de katıldığı okuma saatleri, şehrin birçok yerinde Vali, Belediye Başkanı baştan olmak üzere geniş katılımlarla gerçekleştirilen okuma programları ile Tokat’ta her zaman ve her yerde kitap okunabileceği algısı oluşturulmuş oldu.

Okullar bölgesinde yer alan kampüste faaliyete başlayan Z Kütüphane ve okulların birçoğunda Z kütüphaneye dönüştürülen kütüphaneler bu özverili çalışmanın bir neticesi. Bu kütüphanelerde de sık sık okuma grupları ile okuma çalışmaları ve okur-yazar buluşmaları yapılıyor.

 

Tüm okullarda Mehmet Âkif’in hayatı okundu

 

Proje kapsamında Tokat’a Aziz Erdoğan geldi. Eğitimci ve yazar olan Erdoğan; Mehmet Âkif’in hayatını yazdığı eseri Âbide Şahsiyet Mehmet Âkif Ersoy kitabını okuyan öğrenciler ile 18 Ocak’ta söyleşiler gerçekleştirdi. Öğrencilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, hem Mehmet Âkif’ten hem de okuma kültürünün gençlere katacağı kültürel zenginlikten bahsetti. Sabah lise öğrencileriyle buluşan, öğleden sonra da ortaokul öğrencileriyle kitabı hakkında söyleşi gerçekleştiren Erdoğan; Asım’ın neslinin günümüzde de bilinçle yetişmesi için Mehmet Âkif’i çok iyi tanımaları gerektiğini ifade etti.

Kurgusal metinlerin de yer aldığı, öğrencilerin seviyelerine uygun olarak hazırlanmış olan Âbide Şahsiyet Mehmet Âkif Ersoy kitabı öğrenciler tarafından ilgiyle okundu. Mehmet Âkif’in sadece bir İstiklâl Marşı şairi değil aynı zamanda bir dava adamı olduğu da bir kez daha bu kitap sayesinde vurgulanmış oldu.

 

“Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz” projesi Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tüm il genelinde uyguladığı bir çalışma. Kasaba ve köy okullarında da proje aynı hassasiyet ile uygulanıyor. Arge biriminden proje sorumlusu Türkçe öğretmeni Keziban Yıldırım Özcan okuma programlarına katılarak öğrencilerle birlikte paylaşımlarda bulunup öğrencilerin heyecanını ve coşkusunu yaşıyor.

Şehirde oluşan okuma kültürünün devamı en büyük dileğimiz. Zorlamadan, not korkusuyla değil severek kitap okuyan gençlere ihtiyacımız var. Bunun yolu da samimi bir niyetle gençleri kitapla buluşturmaktan geçiyor. Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’yı, ekibini ve projeye gönül veren herkesi gönülden kutlamak gerek.

 

 

Dünyayı değiştirmek istiyorsak buna gençlerin kitapla olan mesafelerini yakın tutmakla başlayabiliriz. Okudukça; dünyayı, olup biteni daha iyi anlayan bir nesle kavuşacağız. Yeter ki kaynaklar ve hedefler doğru belirlensin. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat