TOKAT GAZETESİ

İSMET PAŞA

Son günlerde basından izlediğime göre İsmet İnönü’nün adı ders kitaplarından çıkarılacakmış. Nasıl olacağını düşünüp şaşırdım. Bu ülkenin kurtarılıp modern bir devlet ve millet oluşmasını sağlayan, Atatürk’ten sonra ikinci adam olan İnönü’nün adını neden siliyorsun? Bu ülkeye hangi kötülüğü yaptı da yok etmeye çalışıyorsunuz. Bir ailenin atalarının ismini aileden silmeye benziyor. Bence bu mümkün değil.

                Birinci İnönü Savaşından sonra Atatürk İnönü’yü kutlarken “sen sadece düşmanı yenmekle kalmayıp, milletin makus talihini de yendin” demiştir. 2. İnönü zaferiyle de milletin, yurdun kurtulacağı bütünleşmiştir. Ordunun morali tamamlanıp diğer savaşlar kolaylaşmıştır. 1. Ve 2. İnönü savaşları İsmet İnönü ismi anılmadan çocuklara nasıl anlatılacak? Lozan Barış Anlaşması İnönü ismi kullanılmadan nasıl anlatılacak? Anlaşmanın altına isimleri yazılan bütün delegelerin isimleri arasından İsmet İnönü ismini nasıl çıkaracaksın? Sen İnönü ismini silerken Avrupa ülkeleri bangır bangır bağıracaklar.

                Türkiye Cumhuriyeti başbakanları sayılırken İsmet İnönü ismini söylemezsen bu tarihler arasında başbakan kimdi diye sormaz mı çocuğun? Cumhurbaşkanları sayılırken ikinci ismi söylemeden üçüncüye mi geçeceksin? Yalan mı söyleyeceksin evladına?

                İkinci Dünya Savaşında 72 Milyon insan ölüyor. Sayının büyüklüğünü düşünürsen insanın aklına sığmıyor. Rusya 23 Milyon, Çin 20 Milyon, Almanya 7,2 Milyon diğer Avrupa ülkeleri yüz binlerce vatandaşını kaybediyor. İsmet Paşa uyguladığı incelikli siyaset sayesinde bir vatandaşını bile kaybetmeden bu savaştan milletini kurtarıyor. Bizleri aç bıraktın diyen gence “ama babasız bırakmadım” diyor. İnönü’yü anmadan İkinci Dünya Savaşını nasıl anlatacaksın?

                Ülke 27 yıl tek parti iktidarıyla yönetiliyor. Ülkeye çok parti sistemini getirerek demokrasinin gelişmesini sağlıyor. Çok partili yönetime geçişi İnönü ismini söylemeden nasıl anlatacaksın?

                Yurt elden giderken, milletimiz esarete mahkum edilirken, Atatürk’ün önderliğinde yurt kurtarılıp milletin esaret zinciri kırılıyor. O anda Atatürk’ün en büyük yardımcısı İsmet İnönü. Bir elmanın yarısı o , yarısı ismet Paşa. En yakın arkadaşı. Beraberce yepyeni, çağdaş bir ülke yaratıyorlar. Atatürk ve İnönü bu ülkenin güneşidir. Ülke zifiri karanlığa götürülürken pırıl pırıl bir aydınlığa kavuşturdular. Dünyanın esir ülkelerine birer güneş oldular. Atatürk anlatılırken İnönü ismi anılmazsa noksan kalmaz mı?

                Sayın tarih öğretmenlerimizin işi çok zor. İnönü ismi anılmadan yakın tarihimiz nasıl anlatılacak? İsim yerine bir rumuz mu kullanılacak? Haydi kolay gelsin. 

Saygılarımla.

27. 01. 2017

Mehmet Tapar

 

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat