TOKAT GAZETESİ

Yusuf Seçkin ile röportaj

Gaziosmanpaşa Üniversitesi PDR Öğrencisi Yusuf Seçkin: İyi bir psikolojik danışman ve rehber öncelikle iyi bir okur ve araştırma temelli olmalı, bu bölümü daha önceden araştırarak ve en önemlisi isteyerek, merak ederek gelmeli.

                *Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız, hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?

YUSUF SEÇKİN: Benim hayatımın yarısı İstanbul’da yarısı Tokat’ta geçti. İlkokul 4. sınıftan itibaren Niksar ilçesinde öğrenim gördüm ve ilkokulu bitirdim. Tokat Anadolu Lisesini kazandım ve Tokat Merkez'e taşındık. Lise öğrenimimi bitirdikten sonra Sivas Cumhuriyet Üniversitesi PDR bölümünü kazandım ve 1. sınıfın ikinci döneminde memleketime, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesine geçtim ve şu an son sınıftayım. 3 oğlu olan bir ailenin en büyük çocuğuyum.

                *Neden PDR; neden Gaziosmanpaşa Üniversitesi, bu okulu tercih etmeden  önce ve şu an duygularınız arasında ne farklar var?  

YUSUF SEÇKİN: Bu soruya açık olarak cevap verirsem Tokat’ı seçme nedenim maddi yetersizlikler; PDR'yi seçme nedenimse tercih edebileceğim bölümler arasında, mezun olduğumda işsiz kalma olasılığım (o zamanlar içindi ne yazık ki) en düşük bölüm olmasıydı.

                *İyi bir PDR  sizce nasıl olmalıdır?

YUSUF SEÇKİN: İyi bir PDR öncelikle iyi bir okur ve araştırma temeli birisi olmalı, bu bölümü daha önceden araştırarak ve en önemli isteyerek, merak ederek gelmeli… Öğrenim hayatında ilk iki yılını bu bölümle ilgili kitaplar okuyarak, Kemal Sayar gibi Doğan Cüceloğlu gibi Üstün Dökmen gibi yazarların kitaplarını okuyarak; son iki yılını da alan derslerine ayırarak hocalarının okumalarını şart koştuğu kitapları içselleştirerek ve de en önemlisi danışma merkezlerine, rehabilitasyon merkezlerine, RAM'a (rehberlik ve araştırma merkezi) giderek mesleği tanımakla oluyor.

                *Çok genç çekingen, siz çekingen olmamakla  beraber yeni insanlar tanımakta biraz çekingen tavır sergiliyorsunuz. Bu gençlere ne kaybettiriyor sizce?

YUSUF  SEÇKİN: Çekingen olmak veya olmamak biraz karakterle, fıtratla ilgili fakat eğitim konusunda çekingen olmak bize çok şey kaybettiriyor. Bulunduğumuz ildeki araştırmacıların, yazarların, alanında yetkin hocaların kapılarını aşındırmalıyız.

                *Tokat’ta üniversiteli olmak nasıl bir duygu, sorunları neler, üniversitelilerin çözüm yolları neler?

YUSUF  SEÇKİN: Tokat’ta üniversitemizin bize sunduğu imkanlardan genel anlamda çok memnunum. Kütüphanemiz 7/24 açık ve olanakları yeterli. Yenileme ile birlikte bu çok daha güzel oldu. Bölüm hocalarımızın altını çizerek söylüyorum, alanlarında çok yeterli, yetkin hocalar. Emininim ki birçok üniversiteden bu anlamda çok şanslıyız. Fakültemiz fiziksel olanakları da gayet yeterli. Bu konularda üniversitemden çok çok memnunum ve iyi ki gelmişim diyorum. Tek sıkıntımız otobüsler. Bazı dönemler de özellikle sabahları yer bulamıyoruz, duraklarda çok bekliyoruz ve üniversiteye gelinceye kadar çok sıkışabiliyoruz. Bunun dışında çok memnunum.

                *Üniversite arkadaşlıkları konusunda neler söyleyeceksiniz?

YUSUF SEÇKİN: Üniversitede arkadaşlıklarda temel kriter kendini ifade ettiğinde kabul edildiğini bilmek ya da anlaşıldığının bilince olunacak kişilerden oluşmalı. Bu olunca uzun ömürlü ve paylaşılacak çok şey oluyor.

                *Bölüm, fakülte ve  üniversitenizin gelişimi için neler  önereceksiniz?

YUSUF SEÇKİN: Alan hocalarımızın değerinin bilinmesi ve onların ihtiyaçları doğrultusunda üniversitemiz yetkililerinin hareket etmeleri ve de öğrencilerin istek ve şikayetleri daha fazla önemsenmelidir.

 

                Güzel bir röportaj oldu Yusuf. Sana öğrenim hayatında ileride iş hayatında başarılar ve kolaylıklar dilerim.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat