TOKAT GAZETESİ

Şair Servet Bardak

Şair Servet Bardak: ” İyi yazar olmak için çok araştırmayı tavsiye ediyorum”

 

 

SORU- Bize kısaca kendinizi  tanıtır mısınız? Bugüne kadar hangi okullarda okudunuz ve nerelerde çalıştınız?

SERVET BARDAK- 1975 Siirt Gökçebağ’da doğdum.  İlk ve ortaokulu doğduğum köyde okuduktan sonra geçirmiş olduğum yüksek ateşten dolayı menenjit  hastalığı sonucu  kulaklarıma işitme kaybı oluşması nedeniyle içime kapandım. Hayata küstüm, dışarıya bile çıkamaz olmuştum. Mecburi bir işim olmadıkça çıkamıyordum. Yaşıtlarımın benimle dalga geçmesi, bana gülmesi adeta beni okulu bırakmaya itti diyebilirim.

SORU- Yazı ve şiir yazmaya başlama hikayenizi anlatır mısınız?

SERVET BARDAK- Birgün ulusal gazete olan Posta gazetesini okurken yurdumuzun şairleri diye bir şiir köşesi gözüme ilişti. Güzel bir çok  şiir vardı okudum. Böylelikle her gün köyden merkeze Posta gazetesini almak ve özelikle içindeki şiirleri okumak için geliyordum.

        Sonrasında “neden bende yazmayayım”  diyerek bir kaç şiir yazma denemem oldu. Derken Yaşadığım Siirt ilindeki yerel gazete olan Mücadele Gazetesi’nde, Siirt’in kuruluş yıldönümünü bir şiir yazarak  kutladım ve gazete sahibinin ‘şiir yazıyorsanız getirin yayınlayalım’ demesiyle yazmaya  başladım. 2 yıla yakın deneme şiirler yazdım ve her geçen gün içimdeki şiir aşkı büyüdü. Hala içimde ve yazmaya davam ediyorum aktif olarak.

SORU- Yazarken nelere dikkat edersiniz? 

SERVET BARDAK- Şiirleri çok okuyorum. Yazmayı, okumaya borçluyum desem daha iyi olur. Bol bol şiir okurum.

SORU- Şiir yazarken  hangi kaynaklardan  besleniyorsunuz?

SERVET BARDAK- Şiirle tanıştığımda edebiyat kitaplarındaki şairlerin şiirlerini okurdum. Aşık Veysel, Yunus Emre gibi… Büyük ustaların şiirlerini okurdum. Sonrasında sosyal medyadaki arkadaşlarının şiirlerini okuyorum kimseye ödenmek(esinlenmek, öykünmek) istemiyorum. Taklit şiir yazmak bakımdan diyorum içimden gönlümden nasıl geliyorsa öyle yazıyorum.

SORU-Bugüne kadar eserleriniz nerelerde yayınlandı?

SERVET BARDAK- Bugüne kadar 3 antolojide yer aldım. Birincisi Avrasya Antolojisi,  ikincisinde Ankara anakent işitme engeliler yararına çıkardığımız  antoloji, Üçüncüsü de engelli şairlerden oluşan Dikensiz Güller ve 4. antolojimizde inşallah yakında çıkacaktır. Van şehrimizle ilgili şiir olan antoloji. Çok isterdim kendi kitabımın çıkmasını. Maddi olarak daha kendimi tam olarak toparlamadığımdan çıkaramadım.  İnşallah o da olacaktır çok isterim çünkü.

SORU-Çok okur musunuz? Günümüz şairleri okumadan yazmayı  çok sever de..

SERVET BARDAK-Okumadan yazmak olmaz bence bir şeyle ilgili bir bilgin yoksa zaten yazamazsınız. Bilgi en büyük hazinedir. Netice itibariyle şiir yazmayı okumaya borçluyum desem çok doğru olur.

SORU-  Çalışmalarınızda  sizi motive eden şeyler neler?

SERVET BARDAK- Eğer insanda yetenek varsa o yeteneğini çalışmakla taçlandırır. Bana göre çalışmak.

SORU-İyi şiir yazmak  isteyenlere ne  önereceksiniz?

SERVET BARDAK-İyi yazmak için okumak ve  okuma yapmak lazım derim.

SORU-Okuyarak yazan  ile okumadan yazan arasında ne farklar var?

SERVET  BARDAK- Okuyarak yazmakla okuyarak anlayan arasındaki fark. Okumak derim okumadan bir şey anlayamadım onun için okuyarak daha iyi anlar insan diye düşünmüyorum.

SORU- Son olarak iyi  bir şair yazar  olmak isteyenlere ne önereceksiniz?

SERVET BARDAK - İyi yazar olmak için çok araştırmayı tavsiye ediyorum.

Teşekkürler ederim.

 

 

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat