TOKAT GAZETESİ

Tokatspor’umuzun ilkleri

Malzemeci Ali Osman Turaneri

 

(Teknik Adamın Gözüyle / Ercan Süsoy)

 

Geniş bir tarihi olan Tokatspor’umuzda iz bırakan kişiler vardır. Başkanlar, antrenörler, futbolcular, amigolar, taraftarlar… Bu kategoride gösterdiği çalışması ile kişiliği ile Tokatspor’un ilkleri arasında malzemeci Ali Osman Turaneri de yer almaktadır.

            Dünyanın değişmeyen kanunu ile Tokatspor’umuzun koca çınarlarından biri olan Ali Osman Turaneri 90 yaşında hayata veda etti. Onun ölümü vesilesiyle kulübün tarihini tekrar Tokatsporluların, Tokatlıların önüne getirmiş olalım.

            Ali Osman Turaneri’nin cenazesinde gözümüze takılan hususları belirtmek, bilgilendirmek istedik.

            1) Ali Osman Turaneri Tokatspor’un ilk malzemecisidir. Bu görevde de ilk emekli olan kişidir.

            2) Ali Osman Turaneri’nin sporcu kimliği vardır. Gençlik yıllarında Tokat’ımızın önemli amatör takımlarından olan Gaziosmanpaşa Kulübü’nün futbolcularından birisi idi. 1950’li o yılları ben gayet iyi hatırlıyorum. Siyah/beyaz formalı olan Gaziosmanpaşa takımının 6 numaralı, o zamanki mevkide solhafı idi. Gür saçlı, iri kıyım fizikli olan Ali Osman Turaneri çok sert futbol oynayan bir futbolcuydu. Daha ziyade defanstan pek çıkmazdı, rakipleri karşılardı. “Top geçer adam geçmez” dedirten bir futbol anlayışı vardı. O zamanki Gaziosmanpaşa Kulübü’nde kaleci Nusret, santrahaf Seyfi bey (subaydı), İngiliz Lütfi, atom Ali, berber Nuri Halaçoğlu, gene Bekir… vs. gibi Tokatspor’un üst seviyedeki futbolcuları ile oynamıştı.

            3) Ali Osman Turaneri malzemecilikten başka ayakkabı tamirciliği yapan kunduracıydı. (O zamanlar dükkanı Sulusokak’ta idi.) İyi bir kunduracı idi. O zamanlar gençlerin pek sevdiği çarşamba tipi yumurta topuklu makosen ayakkabıları yapardı. Tokatspor’da malzemeci iken DİNYAKOZ (kösele ayakkabılar-en iyileri İstanbul’da yapılıyordu) ayakkabılarının ızgaralarını yapardı. Bilhassa çamur ve kaygan sahalarda Ali Osman’ın yaptığı ızgaralar bir hayli işe yarardı.

            4) Ali Osman Turaneri ile Tokatspor’da şahsımın Teknik Direktörlüğü zamanında birçok anılarımız olmuştur. Bir defa kendisi çok titiz biriydi. Tokatspor malzemelerine kendi malzemesiymiş gibi bakardı. Çeşit çeşit forma takımları, eşofman takımları, şortlar, konçların hepsini muntazam dizerdi. Bunlar kirlendikleri zaman da kulübümüzün ilk kurulduğu günlerde evine götürür yıkardı. Hiç unutmuyorum, Tokatspor’un bir sezon açılışında “kulübün durumu iyi değil, antrenman malzemesi alamıyorlar.” dediğimde, “hocam sen hiç merak etme, bende malzeme var.” der, Onun getirdiği malzemelerle sezon açılışı yapılırdı. Sert ve titiz bir yapısı olmasına rağmen futbolcularla, bizimle, yöneticilerle ilişkileri iyiydi. Futbolcular onu severdi. Malzemelerine iyi bakmasının yanında deplasmanlar için Urfa vb. kentlere gittiğimizde, futbolcularımızın alış veriş yapmalarında önceden gider çarşı pazarda gezer, nereden nelerin alınabileceği öğrenir futbolculara öncü olurdu.

            5) Ali Osman Turaneri ile en önemli anımız Tokatspor’un 1970 yılında 14 Mayıs tarihinde yaşadığı ve en acı olaylarından biri olan URFASPOR maçı yolculuğunda kafile aracıyla yapılan trafik kazası anısıdır. Bu elim kazada kaleci Mehmet ve otobüsün kaptanı Fahrettin vefat etmişlerdi. Bunların dışında en ağır yaralı şahsımdı, Ali Osman Turaneri de otobüsteydi. Allah’tan Ali Osman ağır bir yara almamış, sadece dişleri kırılmıştı. Tokatspor’un bu tarihi en acı olayını rahmetli Kıni Nuri, Ali Osman Turaneri ve şahsım yaşamıştı.

            Ne söylesek boş… Ali Osman Turaneri gibi iz bırakan insanların ardından övgü dolu sözler de bizlere düşüyor.

 

            Ali Osman Turaneri’ye Allah rahmet, makamı Cennet olsun der, Turaneri Ailesine, yakınlarına, Tokatspor camiasına başsağlığı diler, tüm Tokatspor severlere sevgi ve saygılar sunarız.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat