TOKAT GAZETESİ

SİSTEM DEĞİŞİNCE...

Bir hayli zaman aralığından sonra bu sütunlarda siz spor severlerle tekrar birlikte olmanın mutluluğunu belirtmek isterim.

Tokatspor’umuz 2010-2011 sezonuna gerek yönetim ve gerekse de takımımızın teknik heyeti bakımından oldukça sıkıntılı günlerle başladı. Yönetim bazında, her zaman Tokatspor’umuzu sahiplenen sporsever Belediye Başkanımız sayın Doç. Dr. Adnan Çiçek’in gayretleri ile genelde, 2 senedir kulübümüzü yöneten, yönetim kurulu üyelerinin çoğunlukta olduğu bir Yönetim Kurulu teşkil edilerek bir yönetim krizi yaşanmadan, bu iş halledilmiş oldu.

Takımımızı 2 sezondur gerek Türkiye Kupası’nda ve gerekse de Klasman Grubu ligi maçlarında göstermiş olduğu başarılı maçları ile 2 sezondur Yükselme Grubu’na kalarak Bank Asya 1. Lige çıkmanın eşiğinden dönen takımımızın başında kendi öz çocuğumuz olan Namık Altunsoy hocamız ve ekibinin yorgunluklarını bahane ederek göreve kabul etmediklerinden, yeni sezona dışardan bir Teknik Adam, getirmek lüzumu hissedilmiştir. 2010-2011 sezonunda takımımızın teknik heyetine, teknik direktör Turgut Uçar ve ekibi getirilerek işe başlanılmıştır. Bu arada yine kulübümüzün yetiştirdiği, geçen sezonlarda Namık Altunsoy hocamızla güzel bir ikili oluşturarak Tokatspor’un profesyonel yapılanmasının ilk adımlarının atıldığı dönemlerindeki eski menajerimiz Namık Keskinsu’nun tekrar göreve getirilmesi sevineceğimiz bir adım olmuştur. Biz burada, Turgut hocamız ve ekibine, Teknik menajerimiz Namık Keskinsu’ya, 2010-2011 sezonunda başarı dileklerimizi bir defa daha iletiriz.

Sizlerle beraber olmadığımız süre içerisinde, Tokatspor’umuzda ve Tokat futbolunda gözümüze çarpan önemli olayları ve bunlar hakkındaki yorumlarımızı şöyle sıralayabiliriz.

1)Tokatspor’umuz bu sezon tarihinde, profesyonel manada bir ilki de gerçekleştirmiştir. Yönetim Kurulumuzun Tokatspor ve Tokat futboluna yapmış olduğu hizmetlerden dolayı geniş bir bilgi ve tecrübe birikimi ile kulübümüze faydalı bir şekilde aktarılması maksadı ile kulüp başkanlık danışmanlığı oluşturulmuş ve şahsım bu göreve getirilmiştir. Bu düşünce bir ilki gerçekleştirmiş oluyor. Trabzonspor’da Ahmet Suat ve Özkan Sümer hocalar gibi bir danışmanlık müessesesi de Tokatspor’umuzda bir ilk olarak görülecektir. Hiçbir maddi külfeti olmadan, biz de Tokatspor’a bir şeyler verelim diye bu görevi seve seve kabul ettik. Sayın spor severlere buradan kendi ağzımdan açıklamak isterim; maddi çıkar düşünmeden, herhangi bir konuda yetkili olmadan sadece ve sadece başkanın yönlendirdiği konularda kendilerine ve Tokatspor’a faydalı işler yapmak gayreti içerisinde olacağız. Bu sene ilk defa böyle bir şey olacağından önümüzdeki sezonlarda da bu sezondan esinlenerek bazı şeyleri yaşayarak daha faydalı bir şekilde danışmanlık görevinin olacağı kanaatindeyiz.

2) Tokatspor’umuz bu sezon son oynadığı ve 2-0 kazandığı Ofspor maçı ve sezon başından itibaren Turgut hoca ile beraber görüntüsünü de bizim gözümüzde şöyle yorumluyoruz.

Turgut hocamız takımımızı geçen sezondan tanıdığını iddia etse de, takımımızın içinde olarak bu sezon takımımızı tam olarak tanımaya çalışıyor. İşte her takım teknik heyetinin değiştiğinde, takımı tanıma konusunda bir takım sıkıntılar olacaktır. Tokatspor’umuz bu sezon başında aynı sıkıntıları yaşamaktadır. Hocamız, takımımızı sene başındaki hazırlık maçları da dahil bir sürü denemelerden geçirerek takımımızı tanımaya çalışmaktadır. Tokatspor’umuz bu sezon sene başında istemeyerek de olsa, antrenör değişikliğinin riskini kabullenmiştir. Bunda ne yönetim kurulumuzun ne yeni antrenörümüz Turgut hocanın kabahati vardır. Namık Altunsoy hocamızın yorgunluğunu bahane ederek görevi kabul etmemesi, takımımıza zorunlu olarak bu değişikliği yaşatmıştır.

3) Ofspor maçının teknik analizine gelince; Takımımız bundan evvel oynadığı maçlardaki 4-3-3 sisteminden vazgeçip 4-2-3-1 sistemi ile sahaya yayılmıştır. Takımımızın bilhassa orta sahadaki geniş alanı tek ön libero yerine aynı alanı 2 ön libero ile kontrol etmesi, takımımızın oynadığı futbol açısından daha verimli, daha dengeli (ofans ve defans yaparken) bir görüntü çizerek, diğer maçlara nazaran, biz futbol severleri tatmin etmiştir.

Bu yayılış içerisinde geri dörtlümüz diğer maçlarımıza nazaran dengesi daha az bozulduğundan, genel olarak gol yemeden maçı tamamlayabilmiştir. Defans bloğumuzun 3 oyuncusu (sağ geri/sağ bek Aşkın), sol geri/sol bek Kerem, çift stoperden birisi Şahin) ve bunların yanında yeni transferlerimizden Selim’i 2. stoper olarak gördük. Geri dörtlümüzün en yumuşak tarafı Şahin ve Selim’in teşkil ettiği orta bloktur. Selim’in ayağı iyi olmasına rağmen hava topu hakimiyetinin az olması, genel olarak da daha çabuk ve daha agresif olamaması, futbolunun son dönemlerini yaşayan Şahin ile beraber ideal bir ikili oluşturmuyorlar. Aşkın’ın da geçen seneki alışkanlığını daha da artırarak çok atağa çıkması defanstaki görevlerini daha az yapması, takımımıza zarar veriyor. Turgut hocamızı bilhassa deplasmanlarda sağ geri (sağ bek) mevkiine daha defansif görev takınacak bir futbolcuyu adapte etmesi, takımımızın daha yararına olacağı kanaatindeyiz. Orta sahamızda bilhassa geri dörtlümüzün önündeki blokta, 2 ön libero ile oynamamız takımımızın yararına olmuştur. Bu maçtaki geçen sezonlarda, sürekli ön libero oynayan Ogün, yanındaki 1. Lig tecrübesi olan Zafer’le beraber iyi bir ikili oluşturmuştur. Kolay kolay geri dörtlünün önünü boşaltmayıp hem rakibi karşılayıp hem de forvetlerimize servis pası atabilecek durumda olmaları sevindiricidir.

İçeride oynayacağımız maçlarımızda takımımızın gol ümidi Arif’in orta sahada santrafor arkası olarak oynaması daha faydalıdır. Buna karşılık, bilhassa deplasmanlarda Arif bu görev yerine, kaleye arkası dönük olarak oynama özelliklerine sahip olduğu için, ilerde tek santrafor ve arkasında da geçmiş sezonlarda olduğu gibi takımımızın Alex’i olan Fatih Özdemir’in yerleştirilmesini tavsiye edebiliriz.

Bu maçımızda Turgut hocamızın yapmış olduğu değişikliklerin (rakibimizin maçın sonlarına doğru iyiden iyiye yan yana oynayan 2-3 hücumcusuna karşılık Gökalp’i 2. stoper olarak oyuna alması, oyunun sonlarına doğru halkı olarak yorulan Zafer’in yerine Fatih Özdemir’in alınması, santrafor mevkiine de, biz ve bütün spor severlerin dikkatini çeken yeni transferimizin Ümit Can Batman’ın oyuna sürülmesi) çok yerinde olduğunu buradan da belirtmek isteriz.

Hocamızdan bilhassa sağ ileri, sol ileri mevkilerinin biran evvel daha iyi işler yapar duruma getirilmesini bekliyoruz.

Netice olarak, Turgut hocamız yavaş yavaş takımımızı daha iyi tanımaya başlamış olup, bizim kendisinin Trabzonspor gibi 1. Lig’de top oynamış, İzmir gibi ülkemizin futbol açısından gelişmiş olan bir bölgesinin futbol adamı olarak birikimleri ile takımımızı yöneteceği kanaati ile kendisine güvenimizi belirtiyoruz.

Önümüzdeki maçlardan itibaren Tokatspor’umuzun daha iyi maç neticeleri alacağını düşünüyoruz.

4) Takımımızın 12. adamı olan 60 Gençlik Taraftar topluluğumuzun geçen sezonlarda olduğu gibi takımımızı yapmış oldukları tezahüratlarla desteklemeleri, maçlarımızda daha bilinçli bir şekilde mümkün olduğu kadar tüm stadın diğer tribünlerinde oturan seyircilerimizin de iştirak etmelerini bekliyoruz. Kendilerini kutluyor, tebrik ediyoruz.

5) Alt yapımız akademi liginde ve bilhassa ezeli rakibimiz olan Samsunspor’u U-18 Ligi’nde 3-1 gibi bir netice ile yenmesi bizleri çok sevindirmiştir. Bu başarılarının devamını bekliyor, alt yapı yöneticisi Yalçın Asar, Teknik sorumlusu Cavidan Şankaynağı, Antrenörleri Hakan Alpay, Ekrem Yaman, Orhan Akdağlı, Dursun Yıldırım, Ayhan Demirel’i kutluyoruz.

Tokatspor’umuza yeni sezonda birlik ve beraberli içerisinde yeni ufuklar, yeni başarılar temennisi ile canı gönülden başarılar diliyor, sayın spor severlere sevgi ve saygılar sunuyoruz.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat