TOKAT GAZETESİ

ROBOT OLMA

Bilim adamlarının yaptıkları robotlar beyinlerine yüklenen işlemleri yaparlar. İnsanların işlerine yardımcı olurlar. İradesi ile hareket etmeyen, verilen emirleri yerine getiren, belirlenen işleri yapan kişilere de robot adam derler.

                Çocuklar, zamanla ailenin ve çevrenin etkisiyle yetişirler. Aile ve çevrede gördüğü gelenek ve görenekler yaşar ve büyür. Zamanla kazandığı kültürle değişir. Bağımsızlığını elde eder. Radikal ailelerin çocukları bu değişikliği bazen hiç beceremezler. Profesör de olsa çevre robotu olarak yaşamaya devam ederler. Yani aynı zamanda kültür robotu da olurlar.

                Çevre ve kültür robotluğu, çevre ve ülkede birlik ve düzenli yaşamayı sağlıyorsa, insanlığa uygun davranışlar içeriyorsa, hür düşüncelere ilerlemeye ket vurmuyorsa, devam edilmesi uygun görülmelidir.

                Robotluk, insanlığın ilerlemesine, hür düşüncenin gelişmesine engel olduğunda kurtulmak lazım. İnsanlar takılan maskelerinden kurtulup kişiliklerini bulmalı. Ancak böylece toplumda bir yerleri olur. El alem ne der düşüncesinden sıyrılıp içiyle barışır. Yapacağı işte istekli ve azimli çalışarak verimi artar. Yaşamı renklenir. İnsanlara yararlı olduğundan huzur bulur. Olayları algılama ve ikna yeteneği gelişir. Toplum dilini daha iyi anlar.

                İnsanlar kendi farklılıklarını gördükçe insan olur. Kendini beğenmesi azalır, kalbine herkes sığar, zihni berraklaşır. Günübirlik yaşamanın yanında, geleceği kurtarmaya ve kurmaya çalışır.

                Hür düşünceli, gönlünün ve toplumun isteğini gözetir. Savaşını ona göre verir. Zorluklar karşısında yenmeye çalışır ve yener. Zamanını ve emeğini doğru gördüğü yolda harcar.

                Robot kültüründeki kişi, reddedildiğinde öfkelenir, hırçınlaşır. Kişiliğine kavuşan kişi, kendini yargılayıp hoş görür. İkna etmeye çalışır.  Bu kişiler benliğine saygılıdır. Çıkara dayanmayan ilişkiler kurduğundan samimi arkadaşlıklar kurar. Bunlar çok para getiren işleri değil, kendisi için anlamlı işi seçer. Çevre yararını ön safta tutar. Aşırı bencilliğin zararını bilir. Robotlar zengin olma uğruna adamlıktan çıkabilir. Kendisinden çekinen insanlar olmasından haz duyar. Felaketler karşısında acıma duygusu zor çalışır. Robot olmayan ise böyle durumlarda kahramanlık yaratır.

                Dinin ruhunu ve felsefesini anlayan kişi yobaz olamaz. Bilimin kuralları ile dini bağdaştırır. Bir profesör hala 100 yıl önceyi yaşıyorsa, dogmalara kendini teslim ediyorsa robotluktan kurtulamamış demektir. Kendini aşan kişi dinine saygılıdır. Yargılayan değil anlamaya çalışan durumundadır. Toplumun kuralları ile değil kendi kurallarıyla yaşar. Ahlaklı olmak için dinin olması ya da olmaması onu ırgalamaz. Robotlar din olmayınca ahlaklı olunamayacağını düşünür. Aydın zümrenin daha ahlaklı, daha dürüst ve daha adaletli olduğunu gözlemleyebiliriz.

                Düşünce özgürlüğüne sahip kişiler gerçeklere daha saygılıdır. Bilim her şeyleridir. Bilim adamları el üstünde tutulur. Bu insanlara sahip ülkeler ilerler. Dünyaya teknolojiyi ihraç ederler. Bunun tersi olan ülkeler her yerinde sayar. Hz. Ali “Asıl yetimler, ana babadan değil, bilim ve ahlaktan yoksun olanlardır” demiştir.

                Yaşamımızdaki cehalet doğruların öğrenilmesinde engeldir. Robotların bunları aşmaları zordur. Hür düşünceliler  bunları aşarak topluma yararlı olurlar. Sadece kendileri için değil toplum için yaşamaya çalışırlar. Toplumun adam gibi yaşaması için uğraş verirler.

                Ülkemiz insanlarının hür düşünceye sahip, barış ve dostluk içinde yaşaması temennisiyle.

Saygılarımla.

02. 03. 2017

Mehmet Tapar

 

Emekli Öğretmen

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat