TOKAT GAZETESİ

HER GÜN KADINLAR GÜNÜ OLSA…

Milyonlarca kadın 8 Mart Dünya Kadınlar gününde hatırlandı. Hediyeler aldı, çiçeklerle mutlu oldu. Birçoğu belki de bir gün yaşayabildi bu mutluluğu, o gün hatırlandı, o gün mutlu edildi ve sonrasında yine değersizleştirildi.

Kadın olmak bu ülke de zor diye daha önce de yazmıştım. Yazdıklarımın, savunduğum düşüncelerin yine arkasındayım. Bir kadın olarak, toplumda hak ettiğimiz yerde olmadığımızı düşünenlerdenim. Bana göre kadın olmak ayrıcalıktır, gurur duyulacak bir vasıftır, asla bu durumdan utanç duyulamaz. Dünyanın yarısını oluşturan varlıkların kadınlar olduğunu ve diğer yarısını da kadınların yetiştirdiğini unutmak mümkün olamaz.

Kimine göre en büyük yüktür kadın olmak, kimine göre de en büyük servet… Keşke kadın olmasaydım diyebilen yüzlerce kadınla karşılaştım. Sebebi kesinlikle yaşadığı baskıdan, aile içi şiddetten, hor görülmekten, terk edilmişlikten, kendini aşağılanma duygusuyla karşı karşıya bırakanlardan… Bir aileye kaç çocuğunuz var denildiğinde, kız çocuklarını sayıya katmayanlarla aynı havayı teneffüs etmek benim için utanç demektir. Yok sayılmaya mahkum olan bunca kadınlarımız varken, halâ eşitlikten bahsetmek ne derece mümkün?

 

Eğer bir kadın giderse hayatınızdan bence her şeyiniz gider… Ve bu yüzden sahip çıkalım hayatımızda ki değerli varlıklara. Gereken saygıyı, sevgiyi, hoşgörüyü, ilgi ve merhameti esirgemeyin. Çünkü kadınlar gücünü sevdiklerinden alır. Her günümüzün 8 Mart gibi değerli kılındığı nice mutlu günlere… Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat