HEPİMİZ YARININ YAŞLI ADAYLARIYIZ

Geçtiğimiz günlerde "Yaşlılara Saygı Haftası" kutlandı.

                Her zaman deneyimlerinden, tecrübelerinden ve bilgi birikimlerinden yararlandığımız ve dünya nüfusunun yüzde 10'unu oluşturan yaşlılara, sevgi ve saygıyı dile getirmek için, 1982 yılında WHO (dünya Sağlık Örgütü) tarafından 18-24 Mart tarihleri arası "Yaşlılara Saygı Haftası" olarak ilan edilmiştir.

                Sağlıklı olan ve ömrü vefa eden herkes, bir gün gelecek yaşlanacaktır. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlı vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir. Ömürlerinin büyük bir kısmını topluma ve ülkemize hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde, yaşamlarının sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakları vardır.

                Millet olarak, yaşlılarımızı yük olarak görmeyen, onlara ihtimamla ve sevgiyle yaklaşmamızı sağlayan bir kültür ve inanca sahip olmalıyız. Unutmamalıyız ki, kendi varlığımız ve çocuklarımızın geleceği ne kadar önemliyse, yaşlılarımız da bizim için o kadar önemlidir.

                Yaşlandığımız zaman bizlere nasıl davranılmasını istersek, biz de yaşlılarımıza o şekilde davranmalıyız. Ömrü yeten herkes yarınların yaşlı adaylarıdır.

                Büyüklerimizin varlığı, bağlı olduğu ailenin temel direği, temel dirliğidir. Çocuklarımıza, büyüklerimize sevgi ve saygılı olmayı çok iyi anlatıp aradaki köprüyü daha da sağlamlaştırmalıyız.

                Büyüklerimizi sadece özel gün haftalarda değil, yılın her gününde hatırlayarak, onlarla birlikte olduğumuzu onlara hissettirmeliyiz.

                Toplumsal yaşamın temel kuralı karşılıklı sevgi ve saygıdır. Türk toplumu bu temel kural doğrultusunda, toplumsal dayanışmayı toplumun her evresinde ilke edinmiştir. Yaşlılara gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Yaşlılar bir bebek misali şefkatle beslenmelidir.

                Huzur evleri ve özel bakım merkezleri engelli ve yaşlılar için çok faydalı hizmetler vermektedir. Bilhassa özel bakım merkezleri zihinsel, bedensel ve ruhsal özürlü vatandaşlara hizmet vermekte, bakıma muhtaç insanlar tedavi edilmektedir.

                Yaşlılara Saygı Haftası toplumumuzu bugünlere ulaştıran yaşlılarımızın saygınlıklarının korunması, karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunların belirlenmesi, çözüm yollarının aranması, kamuoyunun konuya ilgi, duyarlılık ve katılımlarının sağlanması açısından çok önemlidir.

                Yaşlı insanlarda en çok rastlanılan ve hayatı onlara zindan eden hastalıklar şunlardır: Hipertansiyon(yüksek tansiyon), Diyabet (şeker hastalığı), kötü kolesterol, inme (felç), Alzheimer (bunama ve unutkanlık). Yaşlılara musallat olan bu hastalıkları mutlaka tedavi ettirmeliyiz.

                Anne ve babaların hakkı hiçbir zaman ödenmez. Bu yüzden anne ve baba sevgisine çok önem vermeliyiz ve onların hayır dualarını almalıyız. Güzel ahlaklı ve hayırlı evlat yetiştirmek için kendisini adayan, har türlü sıkıntı ve yokluğa katlanan, hayatı boyunca çocuklarının terbiyeli olması ve eğitimlerini tamamlaması, topluma ülkesine yararlı, vatansever bir insan olması için fedakarlık yapan ve mücadele eden değerli varlıklarımızdır. Bu nedenle onlar yaşlandığı zaman başımızın tacı yapmalı ve huzur içinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamalıyız.

                Anne ve babalarımızı sık sık ziyaret edelim. Onların ellerini öpüp hayır dualarını alalım.

                Kimsesizlerin ve bazı yaşlıların yaşadığı bakım ve huzurevlerini ziyaret edelim. Onlara hediyeler götürelim, gönüllerini alalım. Anne ve babalarımızın gönüllerini kırmayalım ve incitmeyelim, onları bakım evlerine bırakmayalım. Bir iş yaparken onlara akıl danışalım.

                Yaşlılara otobüslerde yerimizi verelim, çeşitli yerlerdeki kuyruklarda sıramızı verelim, yolda yürürken veya trafik sıkışıklığında yaya geçitlerinde yardımcı olalım, ellerinden tutup destek verelim. Yolda rastladığımızda selam verip hatırını soralım. Onlara hürmete bulunmayı ve itaat etmeyi esirgemeyelim.

                Yaşlılar için yazdığım şiirlerimi aşağıda takdim ediyorum.

                Hoşça kalınız…

 

YAŞLILAR EN DEĞERLİ VARLIKLARIMZDIR

                Yaşlıları kimseye muhtaç etme!

Hayatında hiçbir zaman terk etme!

Yaşamları boyunca da hiç üzme!

Hepimiz yarının yaşlılarıyız.

 

Yaşlılara saygılı olmalısın!

Onları daima hoş tutmalısın!

Değerli varlıklardır bilmelisin!

Hepimiz yarının yaşlılarıyız.

 

Otobüste yerini vermelisin!

Kuyruklarda sıranı sunmalısın!

Ve hürmete kusur etmemelisin!

Hepimiz yarının yaşlılarıyız.

 

Huzur dolu bir yaşam sunmalısın!

Onların sağlığını korumalısın!

Tedavilerini yaptırmalısın!

Hepimiz yarının yaşlılarıyız.

 

Yaşlılara hep sahip çıkmalıyız!

Gözümüz gibi her an bakmalıyız!

Onların duasını almalıyız!

Hepimiz yarının yaşlılarıyız.

18 Mart 2017

 

Hamdi ERTÜRK