TOKAT GAZETESİ

Nasıl İstiyorsanız, o şekilde yaşarsınız?

Yaşam canlılara Allah tarafından sunulan en değerli bir olgudur. Her canlı kendi ortamında doğar büyür ürer ve ölür. Biz insanlarda bulunduğumuz coğrafyada nasıl istersek o şekilde yaşarız. Yaşamla birlikte diğer canlılardan farklı bir özelliğimiz daha var. Oda aklımızdır. Çağın her döneminde insanlar güçlerini kullanmış başarmışlardır. Fakat güçlerini akılla buluşturanlar başarısını on katına yükseltir. Güzel yaşamak için akıllı insanları takip etmek yeterli. Zaten akılı insanda okuyan, araştıran, soran yeni icatları takip edendir. Çevresinde bulunan araç gereçleri ve Doğayı tahrip ve israf etmeden yaşayandır. İstediğimiz hedef ve amaçlara ulaştığımızda, zaten nasıl bir yaşama ulaşmak istediğimize de kavuşuruz.

Nasıl bir yaşamı istiyoruz? Cümlesinde başta bizleri yönetenleri iyi seçmeliyiz. Aksi takdirde yanı başımızdaki Irak, Suriye, Mısır, Cezayir vb ülkelerin seçmiş olduğu yöneticiler gibi geriye dönülemeyen felaketlere gireriz. Bir kişinin bir ailenin, belirli bir toplumun akıllı olması yetmez. Bir ulus olarak bir ve beraberce akıllı olmalıyız. Birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için var olmalıyız. Rahat huzurlu mutlu bir yaşam istiyorsak; akla bilime önem vermeliyiz.

Gıda atıklarından elektrik ve ısı yalıtımı üreten gençler, “Biyolojik atıklar ve peynir altı suyuyla biyogaz üretiminde verim artışı üzerine bir çalışma yapan ziraat mühendisi Emre Yağcıoğlu, peynir altı suyu, sebze atıkları, sera atıkları, mısır, şeker pancarı küspesi, tavuk atığı, zeytin kara suyu gibi malzemeler kullanılarak elektrik üretebilen reaktör geliştirildi”       

Bir başka gencimiz Turgut Mesut Yılmaz (Biyomühendislik mezunu) “Yine atıkları kullanarak binaların yalıtımında kullanılabilecek ısı yalıtım malzemesi geliştirdi. Mantar hücreleri, mısır buğday sapları gibi gıda atıklarını Biyoteknolojik yöntemlerle birleştirdiğini anlatan Yılmaz bu şekilde panel üretebildiklerini söyledi. Manto lama sisteminde binalarda yalıtım malzemesi olarak kullanılan paneller, inşaat için harcanan maliyetleri %20 oranında düşürüyor. Önemli olarak oturup düşünmemiz gerekir. Nerede, nasıl, kiminle yaşayacağımıza. Yaşamımıza neyi, nasıl istiyoruz sorusunu hep bir akıldan haykırmalıyız.

Evimiz nasıl olmalı, bahçemiz sokağımız caddemiz nasıl olmalı. İlçemiz, ilimiz ülkemiz nasıl olmalı. Nasıl istiyorsak, yaşamımızı, bunun da bir külfeti olmalı. Okumalı öğrenmeli araştırmalı, sorup soruşturmalı. Bilen insan üreten insandır. Üreten insan mutlu ve huzurlu insandır. Çevremizde bulunan günlük ve ulusal gazeteleri, kitapları dergileri okumalı okutmalıyız. Geri dönüşüme uygun maddeleri toplayıp iade etmeliyiz. Bu dünya bize atalarımızdan miras kaldı. Bizlerde torunlarımıza temiz düzenli bir dünya bırakmalıyız. Sevgi yolunuz olsun, yüzünüzden gülücükler, yüreğinizden merhamet, cebinizden bereket eksilmesin.

                                                                                                Süleyman Erkan

                                                                                                   18 Mart 2017

 

                                                                                               Bedestenlioğlu/ Tokat     

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat