TOKAT GAZETESİ

En Büyük Servettir Sağlık

 

Biz insanlar bazı şeylerin değerini maalesef ki hep sonradan anlarız. Mesela sağlık ve zaman da değerini sonradan anladığımız kavramlar arasındadır. Öncelikle sağlık, her şeyin en başında gelir. İnsanın hayatını düzenli bir şekilde devam ettirmesini sağlayan en önemli değerdir. Hatta paranın bile üstünde satın alınamayacak kadar değerli ve paha biçilmezdir. Eğer insanın sağlığı yerindeyse, hayata bakış açısı daha farklıdır. Mutlu olmayı ve yaşamayı bilir. Her zaman daha hareketli, daha pozitiftir. Sağlıklı bir insan başkalarına muhtaç olmadan kendi işlerini kendi yapabilir. Sadece bu özelliğiyle bile sağlığın ne kadar önemli bir değer olduğunu anlamak mümkündür.

Sağlığını yitiren bir insanın ise bütün dünyaya sahip olmasının hiçbir önemi yoktur. Yaşamaktan zevk alamaz. Yediğinin, içtiğinin, gezdiğinin, gördüğünün hiçbir anlamı yoktur. Kanuni Sultan Süleyman’ın da dediği söylediği “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” sözü misali. İşte dünyadaki her şeyin sahibi bile olunsa, hiçbir şeyin bir nefes kadar önemli olmadığı bu sözle de belirtilmiştir.

Hayatımızdaki bir diğer hazine de zamandır. Çünkü hayat kısadır. Boşa harcanan bir zamanın maalesef ki telafisi yoktur. Bu yüzden zamanımızın değerini bilip, elimizden kayıp gitmesine izin vermemeliyiz. Geçen zamanın, geri gelmeyen bir fırsat olduğunun farkına varabilmeliyiz. Bu yüzden sağlığımıza dikkat edip, zamanımızın kıymetini bilerek, tedbirli ve düzenli yaşamayı elden bırakmadan sağlıklı bir ömür temennisiyle…

 

Kalın Sağlıcakla…

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat