TOKAT GAZETESİ

Ulu Cami’de Deve Kuşu Yumurtası

Ulu Cami’de Deve Kuşu Yumurtası

 

Tokat’ımızın Sulusokak mevkiindeki tarihi ULUCAMİ'nin minberinde asılı DEVEKUŞU YUMURTASI kimlerin dikkatini çekmiştir? Neden asılıdır? 

Bilen, gören bilmeyene görmeyene anlatsın ki bilgi paylaşıldıkça kıymet kazansın. 

Süleyman Erkan, Gazetemizdeki Sevgi Yolu köşesinde bu konuyu yazdı.

 

Deve Kuşu Yumurtası

 

Ulu Camii Tokat’ta ilk kurulan camilerimizden biridir. Tarihi dokusu insanı alır eski çağlara götürür. Yıllar önce Ulu Camiyi tv çekimleri için bir çalışma yapıyordum. O zamanın müftüsü de camideydi. Cuma namazını kıldıktan sonra biz caminin tarihi dokusunu incelemeye, çekmeye devam ettik. Müftü bey de gereken bilgilerini esirgemeyerek bizlere paylaştı. Caminin bir köşesinde kocaman yumurtaya benzer bir şey gördüm. Beyazdı, beyaz bir fileye asılıydı. Sanırım mermerden süs olsun diye asmışlardır diye düşündüm. Sırası ve zamanı geldiğinde “Sayın Müftüm şu karşıda duran kocaman yumurtaya benzeyen süsün amacı nedir?” diye sordum.

            Müftüm; “O gördüğünüz gerçekten deve kuşu yumurtasıdır. Bu yumurtayı tarihi taş oymalı camilerde bir veya birden fazla asarız. Bu deve kuşunun yumurtasının olduğu alana kesinlikle örümcekler gelmez. Yumurtanın salgıladığı kimyasallar örümcekleri uzak tutuyor. Böylece örümcekler de sanat eseri oyma taşları kaplayamıyor, bizlere temizlik kolaylığı sağlıyor.” dedi.

            İlk defa duyduğum bu özelliği bilmeyen insanlarla paylaştım. Deve kuşu yumurtasının besleyici özelliğinin yanı sıra, vakti zamanında inşaat harçlarına beyaz akının katıldığını bilirken bir de örümcek kovucu özelliği beni hayrete düşürmüştü.

 

            Geçtiğimiz hafta sonu, Konya’dan gelen iki kıymetli misafirimize (Prof. Dr. Nazmi Zengin ve Ahmet Çapanoğlu) Tokat’ı gezdirirken yolumuz yine Sulusokak ve Ulu Cami’ye düştü. Bu vesile ile konuklarımıza da Deve Kuşu yumurtalarını gösterdik. Bilen biliyor elbet, bilmeyen ise “bu yumurta niye burada?” diye soruyor. Anlatılınca da hayrete düşüyor. İşte böyle güzelliklerimiz hemen her yerde karşımıza çıkıyor yeter ki görelim, gezelim, bilelim, öğrenelim. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat