TOKAT GAZETESİ

REFERANDUM (HALK OYLAMASI)

“Askerlerin hazırladığı anayasayı eleştirmeyen partimiz yoktu. Zaman zaman kimi maddelerini değiştirdik ama yetmedi. Şöyle köklü bir değişiklikle askerî anayasadan kurtulup sivil anayasa yapacaktık. Yeni değişikliği hazırlamak için bir komisyon görevlendirdik. Hazırlanan taslağı meclise inene kadar sır gibi sakladık. Önce komisyonda sonra genel kurulda enine boyuna centilmence tartıştık. Tartışmalarımız meclis televizyonundan saniye saniye yayınlandı. Yayınları dikkatlice izleme fırsatını yakalayabilen seyirciler, taslak hakkında en az milletvekilleri kadar bilgi sahibi oldular.

            Usulüne uygun olarak tartışıp oyladığımız, onayladığımız metni, bir de sayın halkımızın onayına sunduk. En büyük karar sahibinin milletimiz olduğuna inanırız. Milletimizden HAYIR ya da EVET demesini bekliyoruz. …

            Tabii demokrasilerde farklı fikirlerin olması doğaldır. Evetçiler ve hayırcılar olarak iki guruba ayrılıp millete gittik. Vatandaşlarımız, özgür iradeleriyle evet de diyebilir, hayır da…  Bu düşüncelerle devlet olanaklarını herkese eşit uyguladık. Yalnız partilere mi, bu konudaki fikirlerini kişisel olarak açıklayan, yazan çizen herkese yardımcı olduk.

            Şahsiyet yapıp kendimize düşman yaratmadık. Alanlarda yalnız neden evet ya da hayır demek gerektiğini konuştuk. Parti bayraklarımızı bile taşımadık. ÇÜNKÜ BU SEÇİM SİYASİ BİR SEÇİM DEĞİL, DEVLETİMİZİ NASIL YÖNETMEK İSTEDİĞİMİZLE İLGİLİ TEKLİFİMİZİ BEĞENİP BEĞENMEDİĞİNİ HALKIMIZA SORMA SEÇİMİDİR. O nedenle alanlarda kırıcı, bölücü, hedef gösterici söz ve davranışlardan kaçındık. Demokrasi, insanların birbirine katlanmak rejimidir. Yarın yüz yüze bakacağımızı unutmadan konuştuk ve davrandık.

            Şimdi sükûnet ve merakla On Altı Nisanda milletimizin ne diyeceğini bekliyoruz. Ne derse onun hükmü başımızın üstündedir. Çünkü milletin sözünün üstünde söz yoktur, DEMOKRASİLERDE.”

            Sevgili okurlarım,

 

            Devam eden halk oylaması faaliyetinin şahsen böyle yürümesini arzu ederdim. Gerçeklerin, arzuma uyup uymadığını takdirlerinize sunar, oylama sonucunun ülkemize, bölgemize ve dünyaya hayırlar getirmesini gönülden dilerim. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat