TOKAT GAZETESİ

DÜNYA KİMSEYE KALMAZ

Yunus Emre yukarıdaki sözü ne güzel söylemiş. Ölümü unutanların kalbi paslanır. Bazı bağnazlar dünyaya kazık çakmış gibi kendilerinden başkasını düşünmeden, bir gün doğanın bir gün öleceğini unutarak, dünyanın kendilerine kalacağını sanarak yaşarlar. Bu kişilerden gücü kuvveti yerinde olanlar çevresindeki insanlara kötülük yapmak için ihtar ve riyakarlıklarını çalıştırırlar. Yayan yapıldak hayat yoluna çıkmış kişilere hiç acımazlar. Kendi gündemiyle yaşayıp başkalarını düşünmezler. Mertlik, akıl, izan, vicdan, mantık gibi sözcükler lügatlerinde  yoktur.  Adamlığın düşkünlere yardımla olduğunu bilmezler. İsteklerin büyük çölünde koşup dönen umutsuz vaka gibidirler.

                Kendinden güçlü ve çıkarı olan kişilere yalakalık yapmak yanında yalan söylerler. Dinin özünün iyilik yapıp kötülüklerden kaçmak olduğunu bilmezler. Yaptığı bütün kötülüklerin anasının cehalet olduğunu bilmezler. Hz. Ali “cehaletten daha çaresiz dert yoktur” demiştir.

                Bir de güçleri yeterli olmadığı için gizli kötülük yapanlar vardır. Onlar rezaletlerini gizli yapsalar da yaptıkları hatalar yüzünden kötülükleri öğrenilir. İnsanlardan utanmadıklarından olumsuz davranışlarına, ceberutluklarına ve hemhallıklarına yine de devam ederler.

                Her iki gruptaki kişiler de insanlıktan uzaktır. Allah azabını düşünmeden, insanlardan utanmadan, yanlışlarına devam ederler. Bir gün bumerang gibi yaptıkları haksızlıkların, kötülüklerin gelip ayaklarına dolaşacağını akıl edemezler. Zaman akar bir gün sıra kendilerine gelir.

                Allah adaletinde acele etmez. O kişiler yaptıklarının karşılığını bir gün görürler. Yaptıkları kötülük kimsenin yanına kar kalmaz. Hayatım boyunca yapılan kötülüklerin yapanlara ya da çocuklarına ulaştığını çok görmüşümdür. Hani bir söz vardır “Zalimin zulmü varsa mazlumun da Allah’ı vardır” diye. Yani eden bir gün bulacaktır.

                Sürekli kötülüklerle yaşamış birisine cesaretli bir genç “Onca kötülüklerinize rağmen Allah size niye ceza vermiyor” deyince adam da gence “oğlum bizim yaptığımız kötülükler arşı alaya çıktı. Yaptığımız iyilikleri kat kat aştı. Onun için bizim hesap ahrete kaldı” der.  Bu dünyada kötülüklerinin cezasını burada görmeyen öbür dünyada görecektir.

Saygılarımla.

14. 04. 2017

Mehmet Tapar

 

Emekli Öğretmen 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat