TOKAT GAZETESİ

Turhalspor ve yıkılacak tarihi stat

Tokat Gaziosmanpaşa Stadı bu sezon bir İl Finaline de şahit oldu. İlimizin Bölgesel Amatör Lig (BAL) temsilcisi Turhalspor ile Amatör Küme İl Şampiyonu Niksarspor, BAL temsilcisi olabilmek için karşılaştılar. Turhalspor zar zor da olsa 2-1 kazanarak önümüzdeki sezon da Tokat’ı BAL’da temsil etmek hakkını korudu. Biz de Turhalspor’u tebrik ediyor, önümüzdeki sezonda da inşallah BAL Şampiyonluğuna oynaması temennisinde bulunuyoruz.

         Turhalspor-Niksar Belediyespor maçında gözümüze takılan önemli hususlara gelince…

         1) Tokat Gaziosmanpaşa Stadı, Tokatspor’un dahi son maçlarında böylesi bir atmosfere ev sahipliği yapmamıştı. Turhal ve Niksar ilçelerimizden gelen spor severlerin davullu zurnalı, müzipçe tezahüratları stadı karnaval havasına bürümüştü. Protokol tribününde de iki tarafın Belediye Başkanları, Kaymakamları, kazalarımızın önemli müdür ve müdür muavinleri, partilerimizin temsilcilerinin yanı sıra Tokatspor Başkanımız, Beden Terbiyesi Bölge Müdürümüz, Müdür Yardımcılarımız, ASKF Başkanı, TÜFAD Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Futbol İl Temsilcimiz ve iki kulübün ileri gelen futbol adamlarından oluşan kalabalık bir görüntü içerisindeydi. Dikkatimizi çeken en önemli husus gerek Turhalspor gerekse de Niksar Belediyespor Kulübü temsilcileri bir arada yan yana oturarak dostane bir şekilde maçı izleyerek birbirlerine karşı rakip olmalarına rağmen hiçbir çirkin olaya sebep vermeden örnek davranışlarda bulundular. Bu centilmenliklerinden ötürü tüm Yöneticileri kutluyor, teşekkür ediyoruz.

         2) Taraftarlar karşılıklı olarak tribünlere yerleştirilmişti. Niksar ilçemizden gelen taraftarlar Turhal’dan gelen taraftarlara nazaran daha heyecanlı, ateşli, davullu zurnalı müzik aletleri ile daha coşkuluydular. Turhallı taraftarlar, Niksarlılara nazaran sayıları daha az, Turhalspor galibiyetine rağmen daha az coşkulu idiler. Buna da bir türlü mana veremedik.

         3) Turhallı taraftarların daha az coşkulu halleri acaba ilçelerindeki tarihi statlarının yıkılacak olmasıyla ilgili miydi? Acaba önümüzdeki sezon maçlarını nerede oynayacaklarını mı düşünüyorlardı? Acaba Turhal ilçe merkezinin dışında bir sahada oynayacaklarından mı kaynaklanıyordu. Yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi 70-80 yıllık mazisi olan bu tarihi stadın yıkılarak yerine bir hastanenin yapılması konusuna takılıyorlar. Bu konuda Turhallı olmamama rağmen ta gençliğimden Turhalspor için 3. Lig’de birçok emekleri geçen, en az 50-60 sene bu tarihi statta futbolcu iken maçlar oynamış, Turhalspor Teknik Direktörü olarak hizmetler vermiş, yeri geldiğinde stat yüzünden onunla bununla mücadele etmiş biri olarak bu kararın çok yanlış olduğu üzerine Turhal kamuoyunu bilgilendirmek ve bazı açıklamalar vermek lüzumu hissettik. 1950 yıllarında Şeker Fabrikası’nın Şekerspor diye bir amatör takımı vardı. Bölgemizde olduğu kadar tüm Karadeniz, bilhassa Trabzon’un önemli futbolcuları bu takımda oynuyorlardı. Bu futbolcular aynı zamanda fabrikada işçi olarak çalıştırılıyordu, ücretleri ödeniyordu. Şekerspor her sezon Tokat Bölge Şampiyonu olduğu gibi Türkiye Şeker Fabrikaları Şampiyonalarında devamlı birinci ve ikinci sırada yer alırlardı. Giydikleri spor malzemeleri, oynadıkları futbol hep birinci sınıftı. Kimler bu takımda oynamamıştı ki… Fenerbahçeli Basri Dirimli’nin kardeşi Sabri, Galatasaraylı katır Cemil, Çerkez Dursun, Erbaalı kaleci Nuri, Trabzonlu Mehmet Ali … vs. gibi birçok meşhur futbolcular hep bu statta maç yaparlardı. Şahsımın da futbol oynadığı 50’li yıllarda Turhal Güç Yurdu, Turhal Şekerspor takımları ile Bölge Lig maçlarında bu statta oynardık. Ayrıca her sezon sonu Kaymakamlık Kupası turnuvası altında Turhal Güç Yurdu ile Şekerspor arasında maç oynanırdı. Biz de birkaç futbolcu ile Güç Yurdu’na takviye olarak gelir, Güç Yurdu forması ile Şekerspor’la kupa maçları oynardık. Hiç unutmuyorum yine böyle bir Güç Yurdu – Şekerspor maçında ilk defa kolum kırılmıştı. Fabrikanın şimdiki hastanesinde alçıya alınmıştı.

         Turhal İlçe Stadı yerine hastane yapılması yanlış bir karardır. Hastane iyi bir yerde olmayacak, hastane etrafından üst geçit, alt geçit, demiryolu bulunuyor. Trafik iyi olmadığı gibi, merkezdeki hastanelerin hiçbir zaman iyi olmadığı da bilinen gerçekler arasındadır. Şimdi Turhal bu tarihi stadından olduğu gibi konumu iyi bir yerde olmayan, masrafları çok ağır olduğundan güzel bir stadı da olmayacaktır. Bu yanlış artık düzelmez. Şimdiden siyasiler ve Belediye Başkanı önümüzdeki yıllarda halktan gelecek tepkileri düşünsünler. Hiç de iyi bir dua almayacaklardır.

         Maçın teknik analizine gelince…

         Turhalspor bu maçta bir üst küme BAL’da oynayan bir takım hüviyetinde değildi. Niksar Belediyespor bilhassa maçın birinci devresinde futbollarıyla Turhal’a taş çıkarttılar, hatta maçın dışardan görünüşünde Turhalspor amatör takım, Niksar Belediyespor profesyonel takım gibiydi. Maçın ikinci devresinde ise Niksar Belediyespor yorulunca maçın temposu düştü, Niksar Belediyespor’un da futbolu bozuldu. Turhalspor tecrübesiyle girdikleri iki pozisyonu da değerlendirerek maçı kazanmasını bildi. Maçtan sonra yapılan kupa merasiminde de her iki takımın gösterdiği ciddiyet ve iştirak takdir edilecek boyuttaydı. Her iki takımda da daha evvelki sezonlarda Tokatspor … vs. gibi profesyonel kulüplerde oynayan futbolcular bulunmasına rağmen, şuan itibariyle herhangi bir profesyonel takımda oynayabilecek kapasitede bir futbolcu gözümüze takılmadı.

 

         Hülasa Turhalspor hiç de iyi bir futbol oynamayarak 2-1’lik skorla kazandığı maçla önümüzdeki sezon BAL’da devam etme şansını yakaladı. Turhalspor’a önümüzdeki sezon BAL’da oynayacağı maçlarda başarılar diler, Niksar Belediyespor’un da oynadığı bu futbol ile bilhassa profesyonel bir takım hüviyetindeki görüntüsünü daha da geliştirerek arzuladıkları BAL için şimdiden başarılar diler, tüm taraftarlara saygılar sunarız.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat