TOKAT GAZETESİ

TURİZM

TURİZM

Turizmin de çeşitleri vardır: Deniz, kum, güneş, yayla, konferans, inanç turizmi gibi... Elhamdülillah hepimiz Müslüman'ız ama arkadaşlarımızdan birisi çok mütedeyyin. Gezerken kaşla göz arasında namazını kılıverir. İbadetini gösteriş için değil, İnandığı için yapar. Bu arkadaşımızın en büyük arzusu, mabetleri, camileri görmektir.

                *Müzeye giderken Ali Paşa camiini görmek istedi. Camiden sesi dışarıya da verilen vaaz duyuluyordu. Bayan arkadaşımız yanındaki bir hanımla camiin içini görmek istedi. Kapıdaki kalın perdeyi aralayıp içeriye göz atmaya kalmadan cemaatten birinin girmeyin anlamındaki bir el hareketiyle geri püskürtülmüşler. Böyle bir hanımın camiye giriş adabını bilmemesi düşünülemez. Usulüne uygun giyinen ziyaretçinin dışlanması yakışık almamıştır. Buna rağmen arkadaşım, gördükleri içinde en çok Ali Paşa Camiini beğendiğini belirtmişti…        

                Hanımlar camii şöyle bir gezip çıksalardı, kime ne zararları dokunurdu sanki? Vaazdan bir iki cümle kapıp kelamullahdan yararlansalar daha iyi olmaz mıydı?

                *Tokat’a turistin gelmediğinden yakınırız. Turistin gelmemesinde davranışlarımızın payı yok mu dersiniz. Nevşehirli biri yakınmıştı: “Turistler ahlakımızı bozacak diye onlara yüz vermedik. Göremeliler kucak açtılar, şimdi de Göreme neden kalkınıyor diye şaşıp şaşıp kalıyoruz.”

                *Yetkililer müze yolunu tek yön yapmışlar. İyi de etmişler. Üstelik yer yer cepler de koymuşlar ki bu daha da iyi olmuş. Ancak trafiğin rahatlaması için düşünülen cepleri kullanmayı bilmiyoruz. Park ettiğimiz araçlarla öyle doldurmuşuz ki cebi, cep ceplikten çıkıp anlamını yitirmiş. Söz gelişi camii gezmeye gelen bir vatandaş, aracını cebe kısa bir süreliğine park edip ziyaretini yaptıktan sonra yoluna devam edecek. Ama ziyaretçiye fırsat tanımamışız ki cebi tampon tampona araçlarımızla kilitlemişiz.

                *Eski müzenin bahçesindeki Atatürk büstünün sökülüşüne rastlamış, sebebini sormuştum da yeni müzeye taşıyacaklarını söylemişlerdi. Yeni müzede böyle bir büst göremedim. Büstün akıbetini merak ediyorum.

                *Müzenin taşınmasına pek anlam verememiştim. Ana yoldaki müze rahatlıkla ziyaret ediliyordu. Taa ötelere Sulu Sokak’a götürmenin mantığını anlamamıştım. Şimdi gördüm ve düşündüm ki taşıyanlar haklı imiş. Müze için gidenler, müzeden başka Ulu Camii, Takyeciler Camii, Deveciler Hanı’nı da görebilirler.

 

                Müzeyi, Deveciler Hanı’nı gezdik. Ali Paşaya girmesine izin verilmeyen arkadaşımız, Ulu Cami’de namazını eda etti. Konuklarımın öğretmenevine gezerek gitme arzuları üzerine onları serbest bırakıp,  öğleden sonra buluşmak üzere eşimle evimize döndük.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat