TOKAT GAZETESİ

YETER ARTIK..! YAPILSIN ŞU HAVAALANI ARTIK!

YETER ARTIK..! YAPILSIN ŞU HAVAALANI ARTIK..

20 yıl siyasilerimize seçim malzemesi olan çevre yolu 20 ay açık kalmadan kapandı. Şimdi aynı senaryo havaalanı için sahne alıyor. Ha meclis bahçesinde konuştuk, ha bakan imzaladı, ha istimlak derken 2009’da Ulaştırma Bakanı olan sayın Başbakanımızın sözünden sonra bir 20 yılda burası için bekleyeceğiz herhalde.

Bu şehrin talihsizliği, kaderi olmamalı. Seçtiğimiz vekillere artık güven duymak, Tokat için çaba ve gayretlerini görmek istiyoruz. Vekillerimizin toplandılar, konuştular, karar alındı söz verildi cümleleri pek samimi gelmiyor artık. Bu saatten sonra iş makinesi, kazma-kürek sesinden başka bir ses duymak bizim için bir masaldır.

Çevre illerin geliştiğini, büyüdüğünü, yatırım almada sorun yaşamadığını görüp nedense tüm engellerin Tokat’ın önüne konması yeter artık diye isyan noktasına gelmektedir.

Buradan sayın vekillerimize sormak istiyoruz. 20 yıl beklenen çevre yolu için neden kızıl iniş ortadan kaldırılmadı, etüt ve projesi ona göre yapılmadı. Alel acele siyasi malzeme yapılarak altından sular akan güzergah izlendi. Neden?

Çamlıbel geçidine tünel yapılmadığı için çetin kış mevsimlerinde olan kazaların, vefat eden insanların veballeri bizlere mi yoksa burayı görmezden duymazdan gelen siyasilere mi?

3.Havaalanı, 3.köprü, Bolu’daki tünel, Toroslarda ki otoban artık bizim için kartpostaldan öte bir anlam taşımıyor. Çünkü Tokat’a gelen siyasilerden biz seçim meydanlarında bunları dinliyoruz. Tabii ki olacak, ülkemizin büyümesi, gelişmesi için gerekli bunlar. Tokatlı artık bu şehre yapılanları ve yapılacakları görmek istiyor. Benim Karadenize bağlanan yolumun henüz daha 10 km’lik kısmı yapıldıysa buna da açılış yapılıyorsa demek ki daha çok açılışa katılacağız daha çok açılış bekleyeceğiz.

3.Havaalanına benim havaalanımdan uçak kalkmıyorsa ben buna nasıl alkış tutayım. Neden sevineyim? Benim görmediğim güzellikler bizim siyasilerimizin başarısı gibi nasıl övüneyim.  Göçte birinci yatırımda sonuncu gelişmekte olan iller sınıfına giremeyen memleketim nasıl siyasilerine güven duysun. Yeter artık. Seçimlerde referandumlarda oy için gelen sayın vekillerimiz bu şehrin insanı size desteğini fazlasıyla gösterdi. Sıra size gelmedi mi? Hiç mi bu ilin isyan noktasına gelen sesini duymuyorsunuz? Belki bizler yeterince dertlerimizi Ankara’ya duyuramadık. Elbette bizler de sorumluyuz.

Hani nerede Ticaret Odamız. Ne zaman varlığını hissettik. Nerde kaldı Ticaret Borsamız. Başkanının adını dahi bilmeyiz. Sadece dükkan açılışlarında olan Esnaf Odalarımız ne zaman etkin olarak ortaya çıktı. Sivil Toplum Kuruluşları ne zaman Tokat için bir bildiri yayınladı. Üniversitemiz ne zaman havaalanının gerekli olduğunu duyurdu. İstanbul’u su yolu yapan sanayi esnafımıza hiç mi ihtiyaç olmadı.

Biz sadece iki kişi bir araya geldiğinde ahkam kesip dertleniriz. Haydin hep beraber Ankara’ya heyet olup gidelim desek hiç kimseyi arkamızda görmediğimiz müddetçe vekillerimizde bizi daha çok oyalar.

Sayın Başbakanımız da gelir Tokat meydanında İstanbul’a ve diğer illere yapılan yatırımları anlatır. Tokat’ta da nikah kıyar. Bizde yaşa varol diye alkış tutarız değil mi? Değerli hemşerilerim.

Önce istemesini ve yaptırmasını bilelim, en önemlisi de takipçisi olalım. Bu güzel şehri gelecek nesillere emekliler şehri değil gelişmiş modern yaşanabilir bir şehir olarak devredelim hep beraber.

Bugünlerde gündemin birinci sırasını işgal eden havaalanımızın durumu yürek sızlatıyor, filosunu yenileme sebebiyle uçuşlarını iptal eden Bora Jet firması da artık Tokat’a uçak indirmeyecek. Yani bizler yine Sivas’a ve Merzifon’a muhtaç hale geldik. Bir yıldır süren istimlak çalışmaları hala bitmedi. Kamu istimlaklarında çalışmaların devam durumu olup hak sahiplerinin hukuk yolu açıktır. Ama bu yapılacak hizmete engel teşkil etmez. Bir yılda %40 istimlakı yapılıyorsa demek ki biz 3 yıl istimlak sonuçlarını bekleyeceğiz. Bütçe alınması, onay alması içinde gerekli süreyi beklemekle birlikte 3.Havaalanına Tokatlı en erken 2023’de iner.

Fazla bir şey kalmamış şunun şurasında. 2019 seçim seçim vaadi olmaya en uygun malzeme havaalanıdır. Hangi siyasetçi kaçırır bu fırsatı.

Toplam nüfusu 226 bin olan Erzincan’a bizzat THY seferler düzenliyor. Hergün İstanbul ve Ankara’ya tarifeli uçuşlar gerçekleşiyor. Bunun dışında Pegasus firması günde iki kez Erzincan-İstanbul karşılıklı seferler gerçekleştiriyor. Dileyen Sabiha Gökçen’e dileyen Atatürk Havalimanına iniyor. Ve tıkır tıkır da işliyor.

Yine komşu ilimiz Sivas’tan İstanbul ve İzmir’e her gün uçuşlar olmakla birlikte havayolu yolcu taşımacılığı işi yapan Havaş şirketi Sivas-Tokat arasında servis hizmeti vermektedir. Hergün sabah 05’de ve 16’da yaklaşık 30 kişilik bir servis aracılığı ile Tokatlı hemşerilerimiz Sivas havaalanına giderek uçuşlarını gerçekleştirmektedirler. Buda Tokat için kayıp olmakla birlikte Sivas için büyük kazanımdır.

Yine Niksar Danişment Gazetesi’nde geçtiğimiz dönemlerde yer alan bir haberde aynı Havaş şirketinin Merzifon Havaalanından Erbaa ve Niksar ilçelerimize ücretsiz servis hizmeti başlattığı bilgisi vardı.

 

Görüldüğü üzere herkes kendi ilinin havaalanı için seferber olmuş durumda. Biz ise ….

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat