TOKAT GAZETESİ

2. TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), Dünya Söz Akademisi (DÜSA), Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği’nin (DÜNYADER) birlikte düzenlediği Hamamönü Kültür Etkinlikleri çerçevesinde Kabakçı Konağında 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü akşam gerçekleştirilen “2.Türk Dünyası Şairler Buluşması” büyük beğeni kazandı.

            Ankara’nın Altındağ İlçesinin Hamamönü semti son yıllarda kültür etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Hamamönü, Kabakçı konağında kültürel faaliyetlerle anılır oldu. Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım (DÜNYADER), Yönetim kurulunda görev aldığım (DÜSA) ile birlikte ayda bir kez programlar yapıyoruz. Sezonun son programında TÜRKSOY’unda katkıları ve birlikteliğinde “ Türk Dünyası Şairler Buluşması”nı gerçekleştiriyoruz.

Okuyucularıma TÜRKSOY ile ilgili kısaca bilgi vermek istiyorum.

Türk Dünyası’nın UNESCO'su olan TÜRKSOY, 1993 yılında, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanları tarafından imzalanan anlaşmayla kurulmuştur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonuna bağlı Tataristan, Başkurdistan, Altay, Saha, Tıva, Hakas Cumhuriyeti ve Moldova'ya bağlı Gagavuz Yeri TÜRKSOY'a gözlemci üye olarak katılmışlardır. TÜRKSOY kurulduğu günden bu yana Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır. (http://www.turksoy.org/turksoy/about)

Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği (DÜNYADER) Başkanı Osman Baş’ın açılışını yaptığı programda, Dünya Söz Akademisi (DÜSA),başkanı Hayretiin İvgin selamlama konuşması yaptı.

Etkinliğin açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kişi ve kurumlara teşekkürlerini ileterek düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz  Türk Dünyası Şairler Buluşması’nın ikincisinde, Kabakçı Konağı’nda bir kez daha sizlerle olmaktan dolayı çok memnunuz. Bu yıl Azerbaycan’ın yetiştirdiği büyük devlet adamı, şair Molla Penah Vagif’in doğumunun 300. Yılını kutluyoruz. İçinde bulunduğumuz yılı bizler için anlamlandıran bir başka önemli olay ise Türk cumhuriyetleri arasındaki diplomatik ilişkilerin  tesis edilişinin 25. Yılı olması. Bu kapsamda şairlerimizin şiirleri üzerinden Anadolu ile Kafkasya, Orta Asya, nitekim tüm Türkistan coğrafyasındaki gönül bağlarını güçlendireceğimizi umuyorum. TÜRKSOY’un gücü Türk dünyasının yetiştirmiş olduğu kıymetli kültür insanları, sanatçılarımız, müzik insanlarımız, şairlerimiz ve edebiyatçılarımızdır. Etkinliklerimize iştirak ederek, gücümüze güç katan siz değerli sanatseverlere ve sizlerin huzurunda bu güzel mekânı bizlere sunan Altındağ Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum.’’

2.Türk Dünyası Şairler Buluşması, TÜRKSOY tarafından ilan edilen 2017 Molla Penah Vagif Yılı kapsamında, Molla Penah Vagif Yılına ithafen düzenlendi.

TÜRKSOY Azerbaycan temsilcisi Elçin Gafarlı Azerbaycan ve Türk dünyasının önemli şairi Molla Penah Vagıf’ın hayatı hakkında kısa bilgi verdi bir de şiirini okudu.

Programa; Elçin Gafarlı (Azerbaycan), Ali Rıza Atasoy (Türkiye), Askar Turganbayev (Kazakistan), Ayhan Nasuhbeyoğlu (Türkiye), Berdi Sarıyev (Türkmenistan), Durak Turan Düz (Türkiye), Timur Davletov (Hakasya RF), Hayrettin İvgin (Türkiye), Kojogeldi Kuluyev (Kırgızistan), İvanna Köksal (Gagauzyeri- Moldova), Ramazan Özyurt (Türkiye), Meryem Başkurt (Kırım), Şemsettin Küzeci (Kerkük-Irak), Osman Baş (Türkiye) katıldı.

Programda “Har-ı Bülbül” şiirimi okudum. Har-ı Bülbül çok özel ve önemli bir çalışma oldu. Azerbaycan Devlet Sanatçısı Azerin hanımın dediği gibi iki kardeş devletin ortak projesi oldu. Şirin bestesini Meryam Alibeyli yaptı ve Azerin okudu.

Şiir dinlemecilere duygulu anlar yaşattı. TÜRKSOY Azerbaycan temsilcisi Elçin Gafarlı “3. Türk Dünyası Şairler Buluşması”’nda “Har-ı Bülbül” adı ile ödül verilmesi teklifi yapıldı. Teklif kabul ve alkış aldı.

Şarkı, türkü ve fon müziğiyle Özcan Aydın dinleyicileri programı unutulmaz kılan duygulara ulaştırdı. Programda Kültür ve Turizm Bakanlığı ses sanatçısı Günay Şimsek Türkü ve şiir okudu.

 

Katılan şairlere, TÜRKSOY’un, DÜSA ve DÜNYADER’in birlikte imzaladıkları Teşekkür Belgeleri verildi.

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat