TOKAT GAZETESİ

OKUDUKÇA BÜYÜYECEK TOKAT

Tokat’la birlikte adı anılan, şehre has birçok özelliğin ve güzelliğin yanına artık “kitap okuyan şehir” ibaresini de gönül rahatlığıyla koyabiliriz. “Okullu Okullu Okuyoruz Yazıyoruz” projesi ile Tokat’ta öğrenciler, öğretmenler, idareciler, veliler kitap okuma grupları ile kitaplar okuyup okudukları kitaplar üzerine değerlendirme toplantıları yapıyorlar.

                Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü kitap okumayı eğitim-öğretim sürecinin en önemli meselesi olarak görüp mesaisinin önemli bir bölümünü okuma çalışmalarına ayırmış durumda. Elbette bu tür çalışmalarda ilk aşama, inanmak. Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı’nın bütün okuma faaliyetlerinin içinde bizzat yer alması, milli eğitim müdür yardımcılarının, şube müdürlerinin, teftiş kurulunun topyekûn okuma seferberliğinde rol almaları başarıyı da beraberinde getirdi.

                Okullardaki okuma grupları okudukları kitapları büyük bir coşkuyla bitirip tahliller yapıyorlar, yeni kitaplar okumak için her türlü fırsatı değerlendiriyorlar.

                Sadece Tokat merkezde değil bu hareketlilik. İlçeler, kasabalar, köyler derken Tokat’ın her köşesinde bir okuma bayramı coşkusu var.

                Okuma gruplarında gerçekleştirilen kitap tahlilleri iyi ve derinlikli bir okumanın da zeminini hazırlıyor gruptaki herkes için. Grupta arkadaşlarıyla paylaşım yapmak için daha hassas bir okuma yapıyor okuyucular.

                Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz kapsamında gerçekleştirilen okur-yazar buluşmaları da öğrencilerin yazarlarla buluşarak yazarın kitapları hakkında paylaşım yapmalarına olanaklar sunuyor.

Almus’ta öğrencilerle okur-yazar buluşması için yola düştüğümüzde karşılaşacağım ışıldayan gözleri hayal edebiliyordum. Öğrencilerin kitaplarım hakkında neler soracağı da ayrı bir merak konusuydu benim için.

                Türkiye’nin her köşesi, içinden bereketler fışkıran bir nadide vatan toprağı. Önemli olan bu bereketi harekete geçirecek, inançlı yüreklerin var olması. Almus’ta yaşanan kitap coşkusu da başta Funda Çubuk öğretmenimizin gayretleri ve elbette onun yanında olan İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Yıldız, Almus Atatürk İlkokulu Müdürü Hasan Hüseyin Alsancak ve kitap okumayı önce kendisi için daha sonra da öğrenciler için bir mesele olarak kabul eden tüm öğretmenler arkadaşların bir eseri.

                Almus’ta önce şiir gibi bir mekânda buluştuk öğrencilerle. Göl kıyısındaki parkta bizi bekleyen öğrencilerin coşkusu ve heyecanları gözlerinden okunuyordu. Projemizin yürütücüsü ve yüreğiyle bu çalışmalara destek veren, mesafe gözetmeden okuma gruplarının yanında olmaya çalışan Keziban Özcan Hocamızın öğrencileri selamlaması ile başlayan sohbetimiz, sorular ve öğrencilerin Konuştukça Memleket kitabımdan okuduğu şiirler ile rengârenk bir coşkuya sahne oldu.

                Daha sonra Almus Atatürk İlkokulu’ndaki öğrencilerle buluştuk. “Çocuklar Çocukluğunu Bilsin” dedik tek yürek olarak. Burada bizi yalnız bırakmayan Teftiş Kurulu Başkanımız Halis Nural’a, Almus Milli Eğitim Müdürümüz Nuri Yıldız’a, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.

                Almus’ta okumanın önemine inanmış dinamik bir kadro var. İnanmak şart. Evet, önce öğretmenler inanacak kitap okumanın önemine, okuma gruplarının yararlarına.  Öğretmen arkadaşlar okumayı kendileri için bir angarya olarak görmeyecek. Bir zorlamaya gerek görmeden gönüllü bir şekilde öğrencilerin kitap okumaları için uygun ortamları hazırlayacak. Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi de bu projenin en önemli paydaşları. Yani hiçbir bahaneye mahal yok. Bütün imkânlar seferber edildi Tokat’ta.

                “Ben projeleri sevmiyorum, okumanın projesi mi olur, ben zaten evde her gün bir kitap okuyorum…” gibi bahanelerle geçiştirilecek bir şey değil okumak. İlk işimiz, en baştaki meselemiz okumak. Buna inanan, bu inançla hareket eden öğretmenlerin sayısı arttıkça Tokat kitaplarla kanatlanmaya devam edecek.

                Bizi biz yapan bir değer olarak okumayı görmek gerek. Okumanın yaşı, yeri, zamanı, branşı olmaz.

                Almus’ta “Ben müzik öğretmeniyim ve çok kitap okuyorum.” diyen Zehra Dolar öğretmenimizin zenginliği soyadından değil kitaplarla olan dostluğundan geliyor. Ayrıca Almus’ta okumanın branşı olmaz diyerek kitaplarla kurdukları dünyalarını zenginleştiren tüm öğretmenlerimizi can-ı gönülden kutluyorum.

 

Okudukça zenginleşen bir dünyamız var. Zenginliğimiz daim olsun. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat