TOKAT GAZETESİ

GOP LİSESİ VE MEZUNLAR DERNEĞİ

Başarı öyle tesadüflerle elde edilmez. Her başarının arkasında mutlaka bir özveri ve enerji kullanımı vardır. Bu enerji motivasyonu körükler ve başarı ortaya çıkar.

                Tokat Gazetesinde “GOP Lisesi dünyaya açılıyor” başlığını gördüm ve sonuna kadar okudum. Mezunu olduğum ve öğretmen olarak çalışıp oradan emekli biri olarak da gurur duydum.

                Okulun çalışkan Müdürü Salih Bilgilioğlu ve Dernek Başkanı Melih Yardımcı, Hadiye Ardahanlı, Mete Bayburtlu, Ferdi Şantarlı, Ramazan Çakmak, Ömer Sağol ve tecrübeli öğretmen kadrosu ile her hafta biri bitmeden bir sosyal faaliyete imza atıyorlar.. Bunları kutlamak lazım diye düşünüyorum. Bu enerji ve birliktelik onlarda olduğu müddetçe daha çok başarılara imza atacaklarına yürekten inanıyorum.

                Gazetenin haberine göre.”15’i öğrenci 3’ü öğretmenden oluşan GOP Lisesi ekibi Avrupa’nın değişik ülkelerini ziyarette bulundular.

                Projenin ilk etabında Hamburg yakınlarındaki 800 yıllık tarihi bir şehir olan Lauenburg / Elbe’nin tarihi ve turistik yerlerini ve müzeleri gezdik.

                İkinci etapta 38 kişiden oluşan grup Berlin’e gittiler. Berlin Duvarı’nı ziyaret eden grup, bir Grafiti sanatçısı eşliğinde Berlin duvarlarına imzalarını atarak Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtindeki Türk Şehitlik Camiini ziyaret ettiler”

                Okul Müdür Yardımcısı Ayhan Sancak, “Öğrenci grubumuz bu proje kapsamında okulumuzda hızlandırılmış İngilizce ve Almanca kursları aldı. Ayrıca halk danslarımızdan Kafkas oyunlarını öğrenen öğrencilerimiz bunu Almanya’ya sergileyerek kültürümüzü Almanlara tanıtmaya vesile oldular.

                GOP Lisesi Müdür V.Salih Bilgilioğlu, “Hedefimiz dünyayı daha iyi yorumlayan, ufku açılmış nesiller yetiştirmek. Bu anlayışla önümüzdeki yıllarda Gazi Osman Paşa Lisesi’nde okuyan her öğrencimizi en az bir defa yurt dışına gönderme, yurt dışından gelen misafir öğrencilerle kültür alışverişinde bulunmalarını sağlama hedefindeyiz

                GOP Lisesi köklü bir aile, sağlam ve kültürel derinliği olan bir kurumdur. Şehrimize ve ülkemize örnek isimler yetiştirmiş olan okulumuz bundan sonra da lider vasıfları olan; ülkemize daha büyük katkılar sunabilen, ahlaki, güçlü, donanımlı, idealist, çalışkan ve vizyon sahibi gençler yetiştirmeye devam edecektir.”ifadesinde bulunuyor.”

                GOP Lisesi Mezunlar Derneği her yıl olduğu gibi bu yılda 1970-1971 mezunları için 14’üncüsünü yaptığı pilav gününde dönem mezunu olarak konuşmayı bana vermişti. Bu okulun mezunu olmak ve aynı zamanda burada öğretmen olarak çalışmak ve buradan emekli olmak benim için gurur vericiydi. Teklifi hemen kabul ettim. Konuşmamda:

                “…GOP Lisesinde öğrenci olmak ve oradan mezun olmak bir ayrıcalıktır. Hele öğretmen olarak çalışmak da daha farklı bir duygudur.

                47 yıl önce mezun olmak oldukça farklı bir duygu… İnsan da fiziki, psikolojik olarak bazı değişikliklere neden oluyor. Bakıyorsunuz, iletişim kopunca 47 yıl önce mezun olduğu arkadaşını bile tanıyamıyor. Saçı dökülmüş, saçları ağarmış, kilo almış ve yüz çizgilerine yıllar yansımış, hareketleri yavaşlamış. Ve ömürden yıllar çalınmış. Hayat bu işte. Ama bu buluşmalar bizleri yeniden birbirimize bağlıyor. Bu yüzden emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır.”diye iki anımı da anlatarak konuşmamı bitirdim.  

                Derneğin hazırladığı pilav gününe,  mezunları davet etmeleri için yaptıkları üç aylık yorucu çalışmalarına bende katıldım.1970-71 mezunları tek tek telefonla arandı ve cevap alınanlardan gelip gelemeyecekleri tespit edildi. Bu telefon trafiği birkaç kere tekrarlandı. Gelecekler içinde mezuniyet plaketi hazırlandı. Bu kadar zahmetli-yorucu çalışma sonucunda bizim 58 kişilik sınıftan ancak 5 kişi katıldı. Diğer bölümlerde de aynı durum vardı. Tokat merkezde oturup da, 47 yıl önceki mezun arkadaşlarını görmeye gelmeyen arkadaşlar vardı. Sonradan plaketini almaya dahi gelmeyenler vardı. Bu da tabi ki dernek çalışanlarını üzüyor. Bu ilgisizlik ve vurdumduymazlık niye diye düşünüyorsun. 

                İnşallah bundan sonraki pilav günlerine sonraki mezunlardan daha çok katılım olur.

 

                Mezunlar Derneğinin çalışmalarına her zaman davet beklemeden katılacağımı bildirir ve bundan böyle çalışmalarında başarılar dilerim. 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat