TOKAT GAZETESİ

KİRAZ

“Gökten hareket, yerden bereket” derler büyüklerimiz. Bereketi veren topraktır. Her ne kadar toprağı tanımasak da toprağın bize sunduğu nimetleri biliyoruz, yiyoruz, içiyoruz. İşte onlardan biri de kirazdır. Kiraz yaşamımızda o kadar yer almış ki kız çocuklarının adını ‘Kiraz’ koyarız. “Kiraz gibi al yanaklar” deriz. Kirazla ilgili maniler, türküler söyler dururuz. Yüzyıllardır kiraz insanları harika tadıyla besleyip durur. Hem de her Mayıs’ta hiçbir insanı ayırmadan. Kirazdan kuşlar, ayılar, karıncalar, çiçekken arılar da nasibini almaya devam etmektedir. Çiçeğinin kokusuna, kirazın tadına hayran olur insan.

            Kirazın bir de turizm sektörü vardır. Japonya’nın Kawazu Kasabasında her Şubat ayında açan kiraz çiçekleri sayesinde milyonlarca ziyaretçi turist burayı ziyaret etmektedirler.

            Sokura çiçeği her tarafı bembeyaz gelinliğiyle süsler, kokusuyla insanları mest eder. Japonca bir kelime olan ‘Sakara’nın Türkçesi kiraz çiçeği anlamındadır.

            Japonlar kirazların çiçek açmasını hayata yeni başlangıç dönemi olarak kabul ederler. Bu özel günü şölenlerle, tören ve festivallerle kutlarlar.

            Kiraz kırmızı rengiyle, tatlı sulu yemesiyle, güzel lezzetli sezonluk bir meyvedir. Kiraz ağaçları genelli 3-4 metre boyundadır. Ilıman iklimi sever. Güneşi bol alınca yeşil yapraklar arasında kırmızı renkler göz zevkini doyurur insanın.

            Mevsimlik, tadımlık meyva kiraz mevsime de adını verir. 14 Haziran 15 Temmuz’a dek olan zamana halk arasında Kiraz ayı denir. Bu ayda;

            3-4 Haziran Kuzey ruzgarlarının esmesi,

            7-8 Haziran, Ekim biçme zamanının başlaması

            10-11 Haziran, Ülker doğuş fırtınası

            16 Haziran, Güney rüzgarlarının esmesi,

            20 Haziran, Uzun günlerin başlaması,

            21-22 Haziran, Amasya kiraz festivali,

            25 Haziran, Uzun günlerin sonu,

            26 Haziran, kızıl erik fırtınası,

            30 Haziran, Yaprak aşısı zamanı

            04 Temmuz, Sam rüzgarlarının esmesi

            8-10 Temmuz, Çark dönümü fırtınası

            16-18 Temmuz, sıcaklıkların artması

            27 Temmuz, Kara erik fırtınası

            31 Temmuz, sıcak günlerin başlaması ve kiraz ayının bitemi

            Kiraz meyvesi mükemmel bir antioksidandır. Bol miktarda (A) vitamini içermektedir. Kirazda (C, K, B6) vitaminleri de bulunmaktadır. Ayrıca, kirazda potasyum, demir, magnezyum açısından da boldur. İyi bir antioksidan olması sağlığımıza çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

            -Şeker hastalarına iyi gelir; kirazda düşük glisemik indeks özelliğine sahiptir. Düzenli ve az miktarda alınırsa şekeri düzenler. Bol miktarda alındığında kan şekeri hızla yükselir. Belirli bir hareketten sonra aynı şekilde düşer.

            -Kiraz iyi bir uykuya yardımcı olur. Akşam yatmadan önce bir miktar yenilen kirazın iyi uyku getirdiği söyleniyor. Sabah bir bardak kiraz suyu içmek metatonin alımını artırır. Bu madde kirazda bol miktarda bulunur.

            -Kiraz yağları da eritir; Bazı bilim adamları kirazın yağları erittiğini ortaya belgeleriyle koymuştur. Özellikle karın bölgesi yağlarını eritir. Düzenli bir şekilde kiraz ve kiraz suyu içenlerde yağın eridiği görülür.

            -Alzheimer hastalığının oluşumunu azaltır. Kirazda antioksidan açısından oldukça zengindir. Bütün organların sağlıklı oluşuna olumlu yönde etki eder. Olumlu etkilediği bir organımız da beyindir. Kiraz özellikle serbest radikallerin ve yaşlanmanın yol açtığı Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

                                                                                              (Devam edecek)

 

 

YORUMLAR

    Bu yazıya henüz yorum eklenmedi.

Köşe Yazısını Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat